Na biało czerwonym tle po prawej stronie biały orzeł w koronie, po lewej stronie napis Narodowe Święto Konstytucji 3 Maja. 230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja

Narodowe Święto Konstytucji 3 maja

Rok 2021 został ogłoszony przez Sejm Rokiem Konstytucji 3 Maja

– na pamiątkę 230. rocznicy uchwalenia pierwszej tak nowoczesnej, jak na ówczesne czasy, Konstytucji w Europie.

Konstytucja została zatwierdzona w 1791 podczas obrad Sejmu Wielkiego (Czteroletniego). Były to pierwsze obrady Sejmu skonfederowanego – podczas spotkania nie obowiązywało liberum veto, które mogło zerwać obrady w każdym momencie. Konstytucja moc prawną posiadała tylko 14 miesięcy – w 1792 roku obalono ją na skutek wojny polsko – rosyjskiej. Przez wiele lat była symbolem dążenia narodu polskiego do odzyskania niepodległości, a w 1919 roku po raz pierwszy obchodzono z okazji jej uchwalenia święto narodowe.

Więcej faktów historycznych znaleźć można w przygotowanej przez nas prezentacji o Konstytucji 3 maja

Opracowaliśmy również zestawienie tematyczne książek oraz artykułów z czasopism dostępnych w naszej Bibliotece, a także scenariuszy zajęć dla uczniów i uroczystości szkolnych.

W Wypożyczalni przygotowaliśmy wystawę ciekawych publikacji i materiałów edukacyjnych dotyczących Święta 3 Maja oraz kolekcję unikatowych ekslibrisów upamiętniających ustanowienie Konstytucji.

Poniżej zamieszczamy materiały dydaktyczne dostępne w Internecie, które mogą okazać się pomocne przy realizacji tematów związanych ze Świętem Konstytucji 3 Maja. Zachęcamy do korzystania!

Scenariusze zajęć:

Scenariusze akademii i form teatralnych:

Materiały dydaktyczne:

Materiały audiowizualne: