Ikonki
KSIĄŻKI ONLINE
KSIĄŻKI ONLINE
ZAMÓW I WYPOŻYCZ
ZAMÓW I WYPOŻYCZ
ZAPISZ SIĘ DO BIBLIOTEKI
OFERTA EDUKACYJNA
OFERTA EDUKACYJNA
Na niebieskim tle po lewej stronie serce utworzone z wielu napisów Autyzm, po prawej stronie napis 2 kwietnia Dzień Autyzmu

2 kwietnia Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, który ma na celu propagowanie wiedzy na temat tego zjawiska.

Według Światowej Organizacji Zdrowia w Polsce jest już 400 tysięcy osób autystycznych. Badania wskazują, że autyzm występuje u 1 na 100 dzieci. Spektrum nie dotyczy jednak tylko tej określonej liczby, ale również rodziców, opiekunów czy rodzeństwa tych osób, a to już tworzy dużą grupę społeczeństwa – około 3 mln osób. Rozpowszechnianie wiedzy na ten temat, dostrzeganie osób ze spektrum autyzmu i udzielanie wsparcia jest ważne, dlatego obchody Dnia Świadomości Autyzmu są objęte patronatem honorowym Prezydenta RP.

„Polska na Niebiesko” – to coroczna kampania społeczna o zasięgu ogólnopolskim organizowana przez Fundację JiM. Tego dnia organizowana jest akcja Zaświeć się na niebiesko zapoczątkowana przez amerykańską organizację Autism Speaks. Akcja polega na niebieskiej iluminacji budynków i obiektów architektonicznych na znak solidarności i jedności z osobami z autyzmem oraz ich rodzinami. W tym dniu warto zorganizować niebieski dzień w szkole, pracy i bibliotece!

 

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Krakowie włączając się w upamiętnienie Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, przygotowała propozycję nowości z naszych zbiorów oraz interesujące materiały pomocnicze, które znajdują się w sieci. Zachęcamy do lektury książek, czasopism oraz publikacji dydaktycznych znajdujących się w bogatej ofercie PBW.

Wystarczy skorzystać z 👉 elektronicznego katalogu Biblioteki 👈 wpisując hasła przedmiotowe/temat takie jak:

      • Autyzm,
      • Zespół Aspergera,
      • Dziecko autystyczne,
      • Dziecko rozwój psychofizyczny - zaburzenia,
      • Młodzież - rozwój psychofizyczny - zaburzenia.

 

Poniżej zamieszczamy materiały pomocnicze i informacyjne oraz zestawienie nowości znajdujących się w zbiorach PBW.

KSIĄŻKI I ARTYKUŁY Z CZASOPISM ZA LATA 2018-2021

 

Informacje i porady:

Jest to strona Fundacji JiM, która działa aby poprawić jakość codziennego życia osób z autyzmem i ich bliskich. Znajdują się tu podstawowe informacje o tym, jak zdiagnozować i rozpoznać autyzm u dziecka.

 

Na portalu publikowane są historie osób ze spektrum autyzmu i ich bliskich. Kampania zwraca uwagę na przemoc w okresie dzieciństwa i jej konsekwencje w dorosłym życiu osób autystycznych.

 

www.ore.edu.pl/2019/04/swiatowy-dzien-swiadomosci-autyzmu

Strona Ośrodka Rozwoju Edukacji rekomenduje nauczycielom i pedagogom literaturę dotyczącą zaburzeń ze spektrum autyzmu dostępną w formie plików PDF:

 

https://synapsis.org.pl/podcasty

Strona Fundacji Synapsis dla dzieci i dorosłych z autyzmem, prezentuje ciekawe podcasty poświęcone tematyce autyzmu.

 

https://synapsis.org.pl/materialy-do-pobrania

Publikacje dla rodziców, nauczycieli i specjalistów w formie poradników, instruktaży, zaleceń, oraz materiały promocyjno-informacyjne o obchodzonym 2 kwietnia Światowym Dniu Świadomości Autyzmu:

 

https://farma.org.pl/autyzm

Fundacja Wspólnota Nadziei powstała w 1998 roku. Nadrzędnym celem jej powstania było utworzenie i prowadzenie Centrum Nauki i Życia “Farma”, ośrodka pobytu stałego, pracy, terapii i rehabilitacji oraz rekreacji dla dorosłych osób z autyzmem. Na stronie znajduje się przydatna i praktyczna wiedza o cechach charakteryzujących osoby autystyczne, oraz wykaz małopolskich placówek i organizacji udzielających wsparcia.

 

Scenariusze zajęć:

https://jim.org/lekcja-autyzm

Znajdują się tu scenariusze lekcji dla dzieci i młodzieży na temat autyzmu i tolerancji osób z niepełnosprawnościami.

 

http://niebieskiskarb.pl/pdf-autyzm-apteczka-pierwszej-pomocy

Strona Stowarzyszenia „Niebieski Skarb” oferuje bezpłatny dostęp do Informatora dla rodziców i nauczycieli dzieci z niepełnosprawnościami oraz do bajek edukacyjnych dla dzieci w formie plików PDF:

 

https://neuroroznorodni.com/asd

Przydatna baza różnorodnych materiałów pomocniczych w pracy z dzieckiem z niepełnosprawnościami, w tym z autyzmem i zespołem Aspergera. Warto zwrócić uwagę na przykładowe scenariusze zabaw, gier, zajęć oraz arkusze IPET dla nauczycieli i pedagogów.

 

https://poradnia2krakow.pl/uroda-aspergerowa

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 2 w Krakowie, udostępnia scenariusze zajęć dla dzieci z elementami bajkoterpaii, oparte na książce Podaj Łapkę Misiu autorstwa Krystiana Głuszko. Gotowe pomysły na lekcję znajdują się poniżej:

 

Polecamy skorzystanie z książeczki Krystiana Głuszko, która jest dostępna w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Krakowie, klikając w poniższy link do katalogu możemy w prosty sposób wypożyczyć książkę:
https://integro.pbw.edu.pl/site/recorddetail/0722700317400

Pozycje
Flaga narodowa Ukrainy
Ukraina  
Kalendarz wydarzeń
Materiały dydaktyczne
Otwarte Zasoby Edukacyjne
Biblioteka poleca
Gry planszowe
Wystawy
Akademia Wartości
Ogólnopolskie Forum Bibliotek Pedagogicznych
Jubileusz - 100 lat PBW
Poradnik Na Focha
Pomocne linki oświatowe

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
al. F. Focha 39, Kraków 30-119

nr konta: 39 1020 4900 0000 8502 3122 7919

  sekretariat@pbw.edu.pl
   tel. (+48) 12 421 10 98

© 2024 Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Krakowie
Free Joomla! templates by Engine Templates
Strona korzysta z plików cookie, które ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług zgadzasz się, że używamy plików cookie.