Pracownik biblioteki Karol Baranowski, w ludowym stroju krakowskim, siedzi na ławce przed Biblioteką.

Nasz pracownik Karol Baranowski został Ogólnopolskim Bibliotekarzem Roku 2019!

Z dumą i radością informujemy, że Karol Baranowski - nauczyciel bibliotekarz naszej Biblioteki został wybrany Ogólnopolskim Bibliotekarzem Roku 2019!

Nasz kolega organizuje i prowadzi liczne warsztaty dla nauczycieli oraz pozostałych użytkowników Biblioteki w obszarze zastosowania nowych technologii w codziennej pracy. Autorskie programy warsztatowe dotyczą głównie wykorzystania technologii wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości, pracy z aplikacjami na tablety oraz smartfony. W ramach wspomagania pracy nauczycieli Karol prowadził sieci współpracy i samokształcenia dla nauczycieli m.in. z tematu tworzenia i organizacji gier miejskich Gamifikacja w nauczaniu oraz Technologie Informacyjno-Edukacyjne w nauczaniu.

Od lat Karol przeprowadza w Bibliotece cieszące się ogromnym zainteresowaniem warsztaty dla dzieci i młodzieży dotyczące m.in. Układu Słonecznego czyli Kosmos w bibliotece - będące połączeniem merytorycznej prezentacji budowy Układu Słonecznego z multimedialnymi narzędziami tj. interaktywnym quizem oraz aplikacjami z wirtualną i rozszerzoną rzeczywistością.

Ponadto organizuje gry miejskie i gry biblioteczne, których zadaniem jest, oprócz zabawy, edukowanie oraz dostarczanie wiedzy i informacji na temat lokalnych tradycji, historii i różnych wydarzeń. W 2019 roku przeprowadził 2 gry miejskie dla młodzieży Polonijnej we współpracy ze Stowarzyszeniem Oświaty Polonijnej. Wzięło w nich udział ponad 200 uczniów z USA, Ukrainy, Litwy, Białorusi.

Jako zapalony rowerzysta jest współorganizatorem akcji Odjazdowy Bibliotekarz w Krakowie od 2011 roku. Jest to inicjatywa pracowników krakowskich bibliotek, którzy co roku, w czerwcu, wraz z czytelnikami przemierzają krakowskie ulice na rowerach promując czytelnictwo.

Aktywnie działa w Stowarzyszeniu Labib – projekcie podejmującym szereg działań związanych z integracją środowiska bibliotekarskiego.

W roku 2019 był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Nazwa jego autorskiego projektu brzmiała Wykorzystanie technologii Wirtualnej i Rozszerzonej Rzeczywistości w instytucjach kultury. Od marca do czerwca 2019 roku przeszkolił z zakresu wykorzystania wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości ponad 300 pracowników bibliotek.

Od kilku lat prowadzi swojego bloga pod adresem www.charliethelibrarian.com, na którym głównie porusza tematy związane z literaturą, biblioteką oraz przytacza ciekawostki znalezione w bibliotekach cyfrowych.

Karol to prawdziwy bibliotekarz - człowiek z pasją, nie ma dnia, by nie myślał o bibliotece. Ciągle coś wymyśla, szuka inspiracji, motywuje nasz zespół. Kreatywność i uśmiech to jego dewiza, dla niego nie ma rzeczy niemożliwych, a dobro biblioteki (nie tylko naszej) jest jego celem. Wspaniały kolega, pozytywnie nastawiony do życia, pracy i ludzi.

O dokonaniach i umiejętnościach Karola można by jeszcze długo pisać. Gdy miną trudne czasy kwarantanny zachęcamy odwiedzić Wypożyczalnię, gdzie Karol pracuje i osobiście z nim porozmawiać. Wyjdziecie uśmiechnięci i zapewne z większą ilością książek. :-)

 

KAROL - GRATULUJEMY I JESTEŚMY DUMNI Z CIEBIE!

WYNIKI KONKURSU BIBLIOTEKARZ ROKU 2019

zorganizowanego przez

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich.

 

W I etapie konkursu Karol Baranowski został wybrany

Małopolskim Bibliotekarzem Roku 2019.

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
al. F. Focha 39, Kraków 30-119

nr konta: 39 1020 4900 0000 8502 3122 7919

  sekretariat@pbw.edu.pl
   tel. (+48) 12 421 10 98
  fax (+48) 12 421 10 98

2020 © PBW Kraków
Free Joomla! templates by Engine Templates
Strona korzysta z plików cookie, które ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług zgadzasz się, że używamy plików cookie.