Wydarzenia

Zapytaj bibliotekarza

Required *

Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:

  1. Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Hugona Kołłątaja w Krakowie (30-119), al. F. Focha 39.
  2. Kontakt z Inspektorem Ochrony Danych Osobowych właściwym dla Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krakowie możliwy jest pod numerem tel. (12) 427 31 98 w. 16 lub adresem e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
  3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu realizacji zadań szkoleniowo edukacyjnych na podstawie art. 6 ust. 1 lit. e ogólnego Rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
  4. Odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą firmy wspierające obsługę informatyczną.
  5. Pana/Pani dane osobowe przechowywane będą przez okres 3 miesięcy.
  6. Posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych oraz prawo do ich sprostowania.
  7. Posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania (pod warunkiem, że dane nie są już niezbędne do realizacji celów, w których zostały zebrane i nie występują nadrzędne prawnie uzasadnione podstawy przetwarzania).
  8. Ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

  Refresh Captcha  
  
Zapytaj bibliotekarza

pbw iwm logo 101px

 

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Hugona Kołłątaja w Krakowie

Gdy dziecku dajesz książkę, zbroisz jego serce
A duszy, jak ptakowi, świetne przypniesz skrzydła

Kornel Makuszyński

 

Kiedyś dużo czasu poświęcało się książce. Czytający Polacy stanowią mały odsetek badanych. Młodzi nie chcą czytać. Literatura nigdy nie wygra z atrakcyjnymi urządzeniami jak laptopy, tablety, ipody, ipady, smartfony. Książki są nudne... Brzmi znajomo?

Krytycznym głosom na temat czytania i młodych odbiorców mówimy: STOP!

„Magicznym sposobem” przełamania niechęci dzieci do literatury może okazać się odpowiednio dobrana książka, jej wspólne rodzinne, czy klasowe czytanie i niestereotypowa praca z nią.

Współczesne książki, często niekonwencjonalne w swojej formie, poruszają tematy w nietuzinkowy sposób. Mogą być alternatywną propozycją dla dzieci „opornych czytelniczo”, a dla zdolnych uczniów zachętą i motywatorem do pogłębiania wiedzy!

Najważniejszą rolę w zaszczepianiu wśród młodego pokolenia miłości do czytania i poszanowania słowa pisanego odgrywają dorośli - nauczyciele, wychowawcy, rodzice, dziadkowie, bibliotekarze, twórcy książek... To oni mają ogromny wpływ nie tylko na modelowanie przekonań, ale i na stosunek młodych ludzi do czytania. Warto z nimi rozmawiać, poznawać ich preferencje, zainteresowania i… pomagać im wybierać spośród wielu wspaniałych publikacji.

Tylko od naszej wyobraźni i kreatywności zależy, jak twórczo podejdziemy do procesu upowszechniania czytelnictwa wśród młodych ludzi.

Dodatkowo dokładamy do tego argument w postaci interesującej, czasem nieszablonowej i zaskakującej literatury dla młodego odbiorcy, prezentowanej w holu wejściowym Biblioteki na nowej interaktywnej wystawie „Skrzydlata literatura”. Zachęcamy do zapoznania się z naszymi propozycjami.

P. S. Podpowiadamy, że warto „odkurzyć” lub ściągnąć bezpłatną aplikację w postaci czytnika kodów QR na smartfon. Może się przydać! Zapraszamy w godzinach pracy Biblioteki.Zapraszamy na wystawę "Skrzydlata literatura"