Odbyły się

Zapytaj bibliotekarza

Required *

Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:

  1. Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Hugona Kołłątaja w Krakowie (30-119), al. F. Focha 39.
  2. Kontakt z Inspektorem Ochrony Danych Osobowych właściwym dla Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krakowie możliwy jest pod numerem tel. (12) 427 31 98 w. 16 lub adresem e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
  3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu realizacji zadań szkoleniowo edukacyjnych na podstawie art. 6 ust. 1 lit. e ogólnego Rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
  4. Odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą firmy wspierające obsługę informatyczną.
  5. Pana/Pani dane osobowe przechowywane będą przez okres 3 miesięcy.
  6. Posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych oraz prawo do ich sprostowania.
  7. Posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania (pod warunkiem, że dane nie są już niezbędne do realizacji celów, w których zostały zebrane i nie występują nadrzędne prawnie uzasadnione podstawy przetwarzania).
  8. Ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

  Refresh Captcha  
  
Zapytaj bibliotekarza

pbw iwm logo 101px

 

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Hugona Kołłątaja w Krakowie

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Krakowie i Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zorganizowali 18 maja b. r. obchody 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości, w formie gry miejskiej dla mieszkańców Krakowa.

Mieszczańskie rodziny zmagające się z trudami Wielkiej Wojny zostały wplątane w walkę o niepodległość. Rodzinne grupy wcieliły się w krakowskich obywateli sprzed stu lat, niosąc pomoc rannym legionistom, wspomagając sieroty wojenne i dzieci jagliczne. Niektórzy, zdobywali się na dzieła heroiczne, oddając swoją skromną rację czarnego chleba za możliwość udzielenia materialnej pomocy rodzinom walczących na froncie żołnierzy. Inni, dzięki swej odwadze i męstwu, stanęli ramię w ramię ze Stawarzem, biorąc aktywny udział w jego spisku. Pracownicy Magistratu oddani idei Wielkiego Krakowa zakończyli działania na rzecz włączenia Podgórza w granice naszego miasta. To sukces ogromny, zwłaszcza w tym czasie wielce niełaskawym dla polityki administracyjnej.

Wielu tych zacnych obywateli naszego miasta zasłużyło sobie na stanowisko starszego referenta Polskiej Komisji Likwidacyjnej, czegoż im odmówić nie wypadało.

Każdy miał sposobność zawalczyć o niepodległą ojczyznę na miarę swoich sił i możliwości. Tym, którym hartu ducha nie stało, wspomagali dążenia do wolności, szyjąc akcesoria w barwach narodowych, które tak licznie krakowianie nosili w dniu zwycięstwa. Radość była tak wielka, że chęć zerwania ze wszystkim, co kojarzyło się z zaborcami, pchnęła obywateli do działań dotąd niespotykanych, czego następstwem był widok biegających po Rynku psów z orderami austriackimi. Orderami, aż do tego dnia pieczołowicie przechowywanymi w szufladach niektórych mieszczan.

Wesoły śpiew pieśni patriotycznych przy Dębie Wolności nie milkł do późnych godzin wieczornych. Tak, to krakowianie uczcili 18 maja 2018 roku jubileusz odzyskania wolności.

Kraków, więc nie tylko Wielki, ale i Niepodległy mamy!

 

   logopbw wm iwm