Przedwojenne czasopisma pedagogiczne

Zapytaj bibliotekarza

Required *

Zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r. informujemy, iż:

 1. Administratorem Pani/Pana danych osobowych jest Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Hugona Kołłątaja w Krakowie (30-119), al. F. Focha 39.
 2. Kontakt z Inspektorem Ochrony Danych Osobowych właściwym dla Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krakowie możliwy jest pod numerem tel. (12) 427 31 98 w. 16 lub adresem e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..
 3. Pani/Pana dane osobowe przetwarzane będą w celu realizacji zadań szkoleniowo edukacyjnych na podstawie art. 6 ust. 1 lit. e ogólnego Rozporządzenia o ochronie danych osobowych z dnia 27 kwietnia 2016 r.
 4. Odbiorcami Pani/Pana danych osobowych będą firmy wspierające obsługę informatyczną.
 5. Pana/Pani dane osobowe przechowywane będą przez okres 3 miesięcy.
 6. Posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora dostępu do danych osobowych oraz prawo do ich sprostowania.
 7. Posiada Pani/Pan prawo do żądania od administratora usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, prawo do wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania (pod warunkiem, że dane nie są już niezbędne do realizacji celów, w których zostały zebrane i nie występują nadrzędne prawnie uzasadnione podstawy przetwarzania).
 8. Ma Pan/Pani prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.

  Refresh Captcha  
  
Zapytaj bibliotekarza

pbw iwm logo 101px

 

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Hugona Kołłątaja w Krakowie

PRZEDWOJENNE CZASOPISMA PEDAGOGICZNE W ZBIORACH PBW

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Krakowie gromadziła czasopisma pedagogiczne od początku swego istnienia, tzn. od 1922 r. Jej najwcześniejsze zasoby pochodziły z działów nauczycielskich w bibliotekach szkolnych. Wraz z przejętymi książkami do naszej książnicy trafiły liczne czasopisma pedagogiczne. W czasopismach tych zachowały się pieczątki poprzednich właścicieli. Wśród nich odnajdziemy znaki własnościowe takich przedwojennych placówek, jak:

 • Biblioteka Nauczycielska C.K. Gimnazjum św. Anny w Krakowie (obecnie I Liceum Ogólnokształcące im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie),
 • Biblioteka Nauczycielska C.K. Gimnazjum III w Krakowie (obecnie II Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie),
 • Biblioteka Nauczycieli Państwowego Gimnazjum VIII w Krakowie (obecnie V Liceum Ogólnokształcące im. Augusta Witkowskiego),
 • Biblioteka Stowarzyszenia Nauczycielek w Krakowie,
 • Książnica Uczniów Seminarium Nauczycielskiego Męskiego w Krakowie,
 • Biblioteka Państwowego Seminarium Nauczycielskiego Żeńskiego w Krakowie,
 • Biblioteka Nauczycielska Państwowego Gimnazjum II św. Jacka w Krakowie,
 • Biblioteka Nauczycielska Żydowskiego Gimnazjum Koedukacyjnego w Krakowie.

Po II wojnie światowej nasza Biblioteka wzbogacała zbiór przedwojennej prasy pedagogicznej o kolejne tytuły. Odbywało się to na różne sposoby: poprzez darowizny, wymianę z innymi bibliotekami, a przede wszystkim zakup czasopism w antykwariatach.

W naszej kolekcji obecnie znajduje się 238 tytułów przedwojennych czasopism pedagogicznych.

Spośród nich 33 tytuły zostały wydane w XIX wieku. Są to min. Szkolnictwo Ludowe, Rodzina i Szkoła, Dzwonek, Wiek Młody.

Wśród dawnych czasopism pedagogicznych zgromadzonych przez naszą Bibliotekę ¼ tytułów jest kompletnych. Sukcesywnie uzupełniamy brakujące roczniki, przede wszystkim na drodze wymiany.

Przedwojenna prasa pedagogiczna znajdująca się w naszych zbiorach w przeważającej mierze była wydana w języku polskim, choć posiadamy również czasopisma francusko- niemiecko- i włoskojęzyczne.

W zasobach Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej można odnaleźć przedwojenne czasopisma pedagogiczne z następujących działów: