Ikonki
KSIĄŻKI ONLINE
KSIĄŻKI ONLINE
ZAMÓW I WYPOŻYCZ
ZAMÓW I WYPOŻYCZ
ZAPISZ SIĘ DO BIBLIOTEKI
OFERTA EDUKACYJNA
OFERTA EDUKACYJNA
Na niebieskim tle okładki 3 czasopism. W górnej części girlanda ze śnieżynek, w prawym dolnym rogu logo Biblioteki.

Styczeń 2023

Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego im. Mieczysława Radwana / Ewa Bugno // Poznaj Swój Kraj. - 2022, nr 1-9, s. 75-79.

 

Dzień staje się coraz dłuższy, nadchodzi czas planowania szkolnych wycieczek i rodzinnych wypadów. Najnowszy numer czasopisma Poznaj Swój Kraj przynosi bogaty materiał krajoznawczy, który może stać się źródłem podróżniczych inspiracji.

Artykuł Ewy Bugno zaprasza do odwiedzenia Nowej Słupi, a w niej Muzeum Starożytnego Hutnictwa Świętokrzyskiego. Czy może być to interesujące miejsce dla naszych uczniów? Niewątpliwie, tak!

Gmach Muzeum został gruntownie przebudowany, ekspozycja spełnia standardy XXI wieku - kino, multimedia, stereoskopy, jest nawet miejsce dla miłośników selfie 🙂

Powierzchnia wystawiennicza (700 m2) została bardzo pomysłowo zagospodarowana.

Ekspozycja prezentuje ten sam okres historyczny dwóch odrębnych „światów” - barbarzyńskiej Europy i Imperium Rzymskiego. Tym co łączy te rzeczywistości jest żelazo, chociaż w różny sposób je wytapiano. Najważniejsza część muzeum to autentyczne stanowisko archeologiczne prezentujące pozostałości po dymarkach, które trwają tu od 2000 lat. To właśnie dla tego archeologicznego skarbu powstało to muzeum! To na tych terenach w I-III wieku naszej ery istniało największe w Europie, pomijając Imperium Rzymskie, zagłębie hutnictwa żelaza! Dzięki tej niezwykłej ekspozycji ta zamierzchła historia ożywa, jest na wyciągniecie ręki!

Warto wyruszyć do Nowej Słupi..., a wcześniej przeczytać artykuł 🙂

BM

 

Poznajemy patronów i uczymy się wyszukiwać - zajęcia z kartami pracy / Gabriela Bonk // Biblioteka w Szkole. - 2023, nr 1, s. 32 [karty pracy w formie wkładki po stronie 22].

 

W styczniowym numerze czasopisma „Biblioteka w Szkole” znajduje się ciekawy scenariusz zajęć poświęcony patronom roku 2023. W tym roku Sejm i Senat wybrał aż 11 zasłużonych Polaków, których należy upamiętnić i przybliżyć ich losy uczniom. Dlatego zachęcam do skorzystania z gotowych materiałów pomocniczych w postaci obszernych kart pracy, które można wykorzystać na zajęciach w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Patronami tego roku są: Wojciech Korfanty, Paweł Edmund Strzelecki, Aleksander Fredro, Aleksandra Piłsudska, Maurycy Mochnacki, Jadwiga Zamoyska, Jerzy Nowosielski, Mikołaj Kopernik, Jan Matejko, Wisława Szymborska, Włodzimierz Przerwa-Tetmajer.  Głównym celem zajęć proponowanych przez autorkę - Gabrielę Bonk, jest nie tyle zdobycie szczegółowej wiedzy o patronach, lecz doskonalenie umiejętności poszukiwania informacji o nich. W tekście znajduje się krótka charakterystyka lekcji oraz dołączone są karty z ciekawymi zadaniami. Ćwiczenia pozwalają kształtować umiejętności zdobywania przez uczniów informacji z różnych źródeł takich, jak encyklopedie, słowniki, zasoby internetowe. Ponadto młodzież uczy się samodzielnego selekcjonowania informacji i utrwala wiadomości o wybitnych Polakach. Karty zadań można wykorzystać zarówno na lekcjach języka polskiego, historii, zajęciach bibliotecznych lub zastępstwach. Warto zwrócić uwagę, że wkładka z kartami pracy znajduje się nie bezpośrednio pod artykułem, lecz dołączono ją do styczniowego numeru czasopisma po stronie 22.

Zachęcam nauczycieli do sięgnięcia po ten artykuł, może być inspiracją do przeprowadzenia własnych zajęć o patronach roku 2023 i pomocą w sytuacji niespodziewanych lekcji. Zapraszam do lektury czasopisma „Biblioteka w Szkole”!

 MSz

 

Wspieranie rozwoju społecznego nastolatków / Marta Glinka // Remedium. - 2022. nr 12, s. 28-30.

 

Okres bycia nastolatkiem to czas kształtowania się tożsamości młodego człowieka. Jest to etap intensywnych zmian w wielu sferach jego życia. Dokonują się one poprzez coraz bardziej złożone procesy psychiczne (np. rozwój emocji, myślenie abstrakcyjne), ale także przez kontakty społeczne.

Autorka artykułu podkreśla, że w tych przemianach bardzo istotną rolę odgrywają trzy czynniki:

  • potrzeba autonomii
  • potrzeba akceptacji
  • przygotowanie do ról społecznych.

Młody człowiek często metodą prób i błędów próbuje budować swoją osobowość. Dlatego bardzo istotne jest, aby rodzice, nauczyciele, wychowawcy mieli jak największą wiedzę na temat prawidłowości zachodzących w tym burzliwym czasie, by umieli rozpoznać zjawiska typowe dla okresu adolescencji, a odróżnić je od niebezpiecznych, zagrażających młodzieży.

Artykuł Marty Glinki porządkuje podstawową wiedzę z tego zakresu, klarownie objaśnia najważniejsze pojęcia i zagadnienia. Jednocześnie przestrzega rodziców i wychowawców przed niewłaściwą interpretacją zachowań młodych ludzi, która może wynikać z pośpiechu, natłoku pracy, a czasem po prostu braku wiedzy o specyfice okresu dojrzewania.

Na koniec podkreśla, że różne trudności, z którymi mierzy się nastolatek pomagają mu w budowaniu kompetencji związanych z adaptacją do różnych warunków, do rozwiązywania problemów, których życie z pewnością kiedyś dostarczy. Ważne jest, aby podczas tego procesu towarzyszył mu świadomy swojej roli i życzliwy dorosły, który wyposażony w odpowiednią wiedzę oraz empatię, będzie dyskretnie korygował, wyjaśniał i pomagał przejść przez czas formowania się tożsamości młodego człowieka.

 

Pozycje
Flaga narodowa Ukrainy
Ukraina  
Kalendarz wydarzeń
Materiały dydaktyczne
Otwarte Zasoby Edukacyjne
Biblioteka poleca
Gry planszowe
Wystawy
Akademia Wartości
Ogólnopolskie Forum Bibliotek Pedagogicznych
Jubileusz - 100 lat PBW
Poradnik Na Focha
Pomocne linki oświatowe

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
al. F. Focha 39, Kraków 30-119

nr konta: 39 1020 4900 0000 8502 3122 7919

  sekretariat@pbw.edu.pl
   tel. (+48) 12 421 10 98

© 2024 Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Krakowie
Free Joomla! templates by Engine Templates
Strona korzysta z plików cookie, które ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług zgadzasz się, że używamy plików cookie.