Ikonki
KSIĄŻKI ONLINE
KSIĄŻKI ONLINE
ZAMÓW I WYPOŻYCZ
ZAMÓW I WYPOŻYCZ
ZAPISZ SIĘ DO BIBLIOTEKI
OFERTA EDUKACYJNA
OFERTA EDUKACYJNA
Widoczne ręce mężczyzny w błękitnej koszuli nad biurkiem, na którym jest laptop, przybory do pisania, notes i smartfon. Jedna dłoń trzyma biały kubek, druga gazetę.

Marzec 2020

 

Kultura czytelnicza – jak ją tworzyć i wspierać w domu rodzinnym / Monika Chilewicz // Wychowawca. – 2020, nr 3, s. 6-8

 

No właśnie jak to robić? Wydaje się, że obecny, chociaż trudny, czas może pomóc odkryć na nowo wartość rodzinnego czytania.
Na pytanie zawarte w tytule odpowiada Monika Chilewicz dyplomowana księgarka, właścicielka księgarni dla dzieci, mama piątki dzieci, a więc osoba ze wszech miar kompetentna w dziedzinie rozbudzania zainteresowań czytelniczych młodego pokolenia. Autorka dzieli się praktyką swojego życia, przedstawia warunki konieczne by dziecko stało się miłośnikiem lektury. Czynniki te najkrócej można określić: „od kołyski”, „domowa biblioteczka”, „przykład rodziców”, „dobra książka”. W takim środowisku łatwo przekazać dziecku miłość do książek.

Codzienne wspólne czytanie to prosta i niezwykle skuteczna metoda budowania silnych więzi rodzinnych. Wspólnie przeżywane emocje, odkrywanie świata ukrytego w lekturze, „uczestnictwo” w literackich podróżach, przygodach, radościach, smutkach, nadziejach, zmaganiach bohaterów, nie tylko dostarcza przeżyć estetycznych, poszerza wiedzę, kształtuje charakter, ale przybliża do siebie uczestników aktu czytania, buduje relacje!. Jak jest to ważne wszyscy zdajemy sobie z tego sprawę, może nawet bardziej niż jeszcze kilka tygodni temu...

Nie traćmy czasu! Czytajmy rodzinnie!

 

BM

 

Świąteczny alfabet / Agnieszka Bukowińska // Wychowanie w Przedszkolu. - 2020, nr 3, s. 16-21

 

Zajęcia w przedszkolu, jak wszyscy wiemy, są w tej chwili niemożliwe. Grupowe spacery, wyjścia z dziećmi do kina, muzeum czy biblioteki nie wchodzą w rachubę.
Autorka wśród różnych aktywności przedszkolnych, dzieli się z nami pomysłem, który rodzice, z drobnymi modyfikacjami, mogą zrealizować indywidualnie w domu.
Jest to „Świąteczny alfabet”. Pojęcia związane z nadchodzącymi świętami szeregowane są w porządku alfabetycznym a następnie, codziennie jedno lub kilka, omawiane z dzieckiem, także w formie zabawy.
Oto zestaw zaproponowany przez autorkę (z zachętą do własnych modyfikacji):
Alleluja, Baranek, Celowanie jajkiem, Dzielenie się jajkiem, Elegancja, Fiołki, Generalne porządki, Hiacynty, Indyk, Jajko (Kraszanki, Pisanki, Oklejanki, Ażurki, Nalepianki, Drapanki), Kurczaki, Lany poniedziałek, Łakocie, Mazurek, Nastrój świąteczny, Ogień, Palma wielkanocna, Rezurekcja, Stół wielkanocny, Święconka, Tradycja, Uroczystość, Wielki Tydzień, Zajączek, Życzenia.
Najprostszych ilustracji dostarczyć może Internet, dziecko w ramach zabawy może rysować lub malować swoje ilustracje do poszczególnych haseł (w przypadku braku materiałów, na komputerze w programie Paint), resztę polecamy inwencji rodziców - Życząc Pogodnych Świąt i ZDROWIA!

 

JA

Pozycje
Flaga narodowa Ukrainy
Ukraina   
Kalendarz wydarzeń
Materiały dydaktyczne
Otwarte Zasoby Edukacyjne
Biblioteka poleca
Gry planszowe
Wystawy
Akademia Wartości
Ogólnopolskie Forum Bibliotek Pedagogicznych
Jubileusz - 100 lat PBW

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
al. F. Focha 39, Kraków 30-119

nr konta: 39 1020 4900 0000 8502 3122 7919

  sekretariat@pbw.edu.pl
   tel. (+48) 12 421 10 98

© 2024 Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Krakowie
Free Joomla! templates by Engine Templates
Strona korzysta z plików cookie, które ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług zgadzasz się, że używamy plików cookie.