Ikonki
KSIĄŻKI ONLINE
KSIĄŻKI ONLINE
ZAMÓW I WYPOŻYCZ
ZAMÓW I WYPOŻYCZ
ZAPISZ SIĘ DO BIBLIOTEKI
OFERTA EDUKACYJNA
OFERTA EDUKACYJNA
Po prawej stronie w odcieniach pomarańczu krasnoludek czytający książkę, po lewej napis: Magiczny świat opowieści. Lektury - quizy i ciekawostki

 

Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z cyklem "Lektury - quizy i ciekawostki”, w którym publikujemy różnorodne materiały edukacyjne dotyczące wybranej lektury.

 

ZACHĘCAMY DO ZABAWY!

👇

Uchylone drzwi starej, bogato zdobionej szafy, za którymi rozciąga się zimowy krajobraz z latarnią. Po prawej stronie cień lwa. Na środku na bladoniebieskim tle tytuł książki: Opowieści z Narnii. Lew, Czarownica i stara szafa. W prawym dolnym rogu logotyp PBW w Krakowie.

Opowieści z Narnii to cykl siedmiu powieści fantasy napisanych przez C.S. Lewisa. „Lew, Czarownica i stara szafa” to pierwsza opublikowana i zarazem najbardziej znana część cyklu, pomimo że pojawiła się jako pierwsza, jest drugą powieścią według chronologicznego porządku serii.
Magazyn Time umieścił ją na liście stu najlepszych powieści anglojęzycznych w latach 1923-2005.

Zachęcamy do wykorzystania poniższych bezpłatnych materiałów.

Scenariusze

Quizy

Interaktywne zadania

Ciekawostki, inspiracje

Materiały audiowizualne

Publikacje ze zbiorów PBW

Artykuły z czasopism ze zbiorów PBW

Baśniowy zamek w lesie. Na środku na kremowym owalnym tle napis: Hans Christian Andersen Baśnie. W lewym górnym rogu logotyp PBW w Krakowie.

„Baśnie” Andersena to niezaprzeczalne arcydzieło literatury dziecięcej, które przetrwało próbę czasu, pozostając niezmiennie magiczne i inspirujące przez wieki. Hans Christian Andersen, duński baśniopisarz i poeta, w XIX wieku stworzył niezliczoną ilość fascynujących opowieści, które nie tylko rozbudziły wyobraźnię dzieci, ale także wniosły głębokie przemyślenia dotyczące życiowych wartości i ludzkiego charakteru. Jego baśnie, takie jak "Calineczka", "Królowa Śniegu" czy "Brzydkie Kaczątko", stały się klasykami literatury dziecięcej, przekazywanymi z pokolenia na pokolenie.

Na kolorowym tle w formie kleksów, po lewej stronie na gałęzi siedzący czarny szpak. Po prawej stronie napis Akademia Pana Kleksa. Pod spodem logotyp PBW w Krakowie

Pierwsze wydanie książki autorstwa Jana Brzechwy zostało opublikowane w 1946 roku. Zostało ono zilustrowane przez Jana Marcina Szancera. Kontynuacją „Akademii Pana Kleksa” są „Podróże pana Kleksa” z 1961 roku oraz „Tryumf pana Kleksa” z 1965 roku. Fantastyczne opowieści o niezwykłej Akademii wciąż bawią dużych i małych czytelników.

Zachęcamy do wykorzystania poniższych bezpłatnych materiałów.

Na tle czerwonych cegieł napis: Kamienie na szaniec, Aleksander Kamiński oraz znak Polski walczącej. W prawym dolnym rogu biały logotyp PBW w Krakowie.

„Kamienie na szaniec” to jedna z najważniejszych polskich powieści dla młodzieży, napisana przez Aleksandra Kamińskiego. Została opublikowana po raz pierwszy w 1943 roku i od tamtej pory zdobyła sobie stałe miejsce w kanonie lektur szkolnych oraz w sercach czytelników na całym świecie. Ta poruszająca historia oparta na autentycznych wydarzeniach z czasów II wojny światowej nie tylko wciąga czytelnika w świat młodych bohaterów, ale także ukazuje ogromną odwagę, poświęcenie i ducha walki młodych ludzi w obliczu brutalnej rzeczywistości wojny.

Rzeka o poranku, nad którą unosi się mgła. Po lewej stronie ciemne drzewa i przycumowane łódki. Na pierwszym planie biały napis: Nad Niemnem. Eliza Orzeszkowa oraz logo Biblioteki.

„Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej to społeczno-obyczajowa powieść pozytywistyczna z 1888 roku. Powieść publikowano początkowo w odcinkach na łamach „Tygodnika Ilustrowanego” od stycznia do grudnia 1887 i od razu zdobyła dużą popularność, przez co wzbudziła zainteresowanie cenzorów.

„Nad Niemnem” zostało wpisane to kanonu polskiej literatury klasycznej. W tym roku powieść została wybrana do Narodowego Czytania - corocznego wydarzenia, podczas którego wspólnie czytamy fragmenty klasyki polskiej.

Nbłękitnym tle na środku okładka książki "Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek", po bokach różnokolorowe skarpetki. W lewym dolnym rogu na kremowym tle logo PBW w Krakowie. Nad okładką w owalnej kremowej ramce napis: Justyna Bednarek. Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek.

„Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)” to pierwsza książka dla dzieci z cyklu „Niesamowite przygody dziesięciu skarpetek”. Napisana przez Justynę Bednarek, zilustrowana przez Daniela de Latour. Opowiada o 10 skarpetkach, które uciekają z domu mamy i jej córki Basi, aby przeżyć różne przygody.

Na tle z drewnianych desek maska Doktora Plagi i bordowy szal. W lewym dolnym rogu na malinowym tle napis: Albert Camus Dżuma oraz logotyp PBW w Krakowie.

„Dżuma” to paraboliczna powieść Alberta Camusa wydana w 1947 r. w Paryżu. Polskie tłumaczenie ukazało się w 1957 r.

Powieść zaliczana jest do literatury egzystencjalistycznej. Książka opowiada o wydarzeniach w Oranie. Wybucha tam niezwykła, przez nikogo nieprzewidziana, epidemia dżumy. Podobnie jak w obliczu każdego innego zła, społeczność miasta zostaje wystawiona na swoistą próbę. Jest to próba przede wszystkim ich charakterów, tego, na ile są tak naprawdę ludźmi, ich odwagi i odpowiedzialności za siebie i za innych.

W 2020 r. z powodu epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 „Dżuma” wróciła na listy najlepiej sprzedających się książek.

Napis Henryk Sienkiewicz "Quo vadis" w tle Koloseum w Rzymie, w lewym górnym rogu logo Biblioteki

W Quo vadis Sienkiewicz sięgnął do wspólnych korzeni kultury europejskiej: dorobku cywilizacji starożytnych i rodzącego się chrześcijaństwa.

Tytuł książki to łaciński zwrot, oznaczający: Dokąd idziesz?. Odwołuje się on do słów Quo vadis, Domine? (Dokąd idziesz, Panie?), wypowiedzianych według legendy, przywołanych również w powieści, przez apostoła Piotra do Chrystusa.

Na malinach bladoróżowa ramka z napisem Juliusz Słowacki Balladyna. W lewym rogu ramki czarne logo Biblioteki.

Balladyna to dramat romantyczny w pięciu aktach, napisany przez Juliusza Słowackiego w Genewie w 1834 roku, wydany w Paryżu w roku 1839.

Utwór Słowackiego to opowieść o żądzy władzy i dorastaniu do roli zbrodniarza. Nie przypadkiem imię głównej bohaterki nawiązuje do ballady, w której zazwyczaj pojawiają się motywy fantastyczne i elementy wierzeń ludowych.

Na zielonym tle, cztery żółtozielone błyskawice stykające się końcami na środku. Na środku okładka komiksu "Kajko i Kokosz. Szkoła latania"

Przygody Kajko i Kokosza - dwóch słowiańskich wojów - to najpopularniejsza seria komiksów autorstwa Janusza Christy. Pierwszy pasek z ich przygodami ukazał się w „Wieczorze Wybrzeża” w 1972 i zawierał części historii Złote prosię, wydanej później pod zmienionym tytułem Złoty puchar. Pierwsze wydanie albumowe komiksów opublikowano w 1981 roku, a ostatni komiks Christa narysował w 1992 roku. W latach dwutysięcznych wydawnictwo Egmont rozpoczęło reedycję albumów.

Na tle kosmicznego nieba zdjęcie ucznia trzymającego tablet, na którym ogląda wyłaniającą się z książki postać 3D Małego Księcia. Po prawej stronie napis Antoine de Saint-Exupery - Mały Książę.

„Mały Książę” to trzecia najpoczytniejsza powieść na świecie. Przetłumaczono go na 270 języków i dialektów. Ciekawostką jest, że na światowy rynek wypuszczono ponad 400 licencjonowanych produktów związanych z tą książką, włącznie z damskimi butami. Autor zainspirowany był wypadkiem lotniczym na Saharze, z którego cudem uszedł z życiem.

„Mały książę” to jedna z najważniejszych pozycji w kanonie literatury dziecięcej i młodzieżowej, dlatego zachęcamy do skorzystania z bezpłatnych materiałów edukacyjnych dostępnych w Internecie.

Okładka książki "Afryka Kazika", po bokach kolorowe ilustracje zwierząt afrykańskich.

Kazimierz Nowak - polski podróżnik, korespondent i fotograf, który samotnie przemierzył kontynent Afrykański z północy na południe i z powrotem, głównie na rowerze. Od dziecka marzył aby odwiedzić Afrykę i w 1931 roku jego marzenie się spełniło. Dzięki swojej podróży odkrył bogactwo kulturowe, niezwykłą faunę i florę, a także zwyczaje mieszkańców, które szczegółowo opisał w felietonach na łamach prasy podróżniczej.

Po lewej stronie grupa aktorów zwrócona przodem, w strojach teatralnych. Po prawej napis Aleksander Fredro "Zemsta". W tle czerwone cegły

Dwa zwaśnione rody walczą o włości i pozycję. Zakochani Klara i Wacław przez nienawiść rodzin ne mogą się pobrać.Sprzymierzeńcem w miłości okazuje się seria zabawnych i niespodziewanych wydarzeń, które doprowadzają do szczęśliwego zakończenia. 

Komedia Aleksandra Fredry powstała na początku lat. 30 XIX w., a jej pierwsza premiera na deskach teatru odbyła się w 1834 roku. Historia opisana została na podstawie prawdziwego konfliktu na zamku w Odrzykoniu.

Na tle drzew po prawej stronie kamienny posag, po lewej stronie napis Mitologia grecka

Mitologia grecka to zbiór opowieści o bogach i herosach, które wyjaśniają powstanie świata oraz człowieka, a także ich wzajemne oddziaływanie. Z mitologii czerpano wiedzę na temat praw rządzących światem oraz granic, których człowiekowi nie wolno było przekraczać. Wierzenia Greków tworzą fundament współczesnej kultury i sztuki. Ciekawostkę stanowi fakt, że przekazywane opowieści często różniły się od siebie, a nawet były sprzeczne, dlatego ciężko mówić o jednej wersji mitu, która byłaby jedyną ostateczną.

Okładka książki "Asiunia" Joanny Papuzińskiej, w tle szare schody w słońcu

Wydawnictwo Literatura we współpracy z Muzeum Powstania Warszawskiego wydało książki z serii „Wojny dorosłych – historie dzieci”. Książki są skierowane do młodszych czytelników 7+ i mają za zadanie przybliżyć im temat wojny.

Na niebieskim tle leżą dwa egzemplarze książki "Chłopcy z Placu Broni". Powyżej znajdują się czerwono-zielone flagi.

Ojczyzna jest ważna dla każdego człowieka. Dla grupy chłopców pod przywództwem Janosza Boki ojczyzną stał się plac, w obronie którego byli w stanie poświęcić zdrowie, a nawet życie. Opowieść o niezwykłej przyjaźni, oddaniu, honorze, poszanowaniu zasad oraz odwadze bawi i uczy niezmiennie od prawie 120 lat.

Pozycje
Flaga narodowa Ukrainy
Ukraina  
Kalendarz wydarzeń
Materiały dydaktyczne
Otwarte Zasoby Edukacyjne
Biblioteka poleca
Gry planszowe
Wystawy
Akademia Wartości
Ogólnopolskie Forum Bibliotek Pedagogicznych
Jubileusz - 100 lat PBW
Poradnik Na Focha
Pomocne linki oświatowe

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
al. F. Focha 39, Kraków 30-119

nr konta: 39 1020 4900 0000 8502 3122 7919

  sekretariat@pbw.edu.pl
   tel. (+48) 12 421 10 98

© 2024 Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Krakowie
Free Joomla! templates by Engine Templates
Strona korzysta z plików cookie, które ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług zgadzasz się, że używamy plików cookie.