Ikonki
KSIĄŻKI ONLINE
KSIĄŻKI ONLINE
ZAMÓW I WYPOŻYCZ
ZAMÓW I WYPOŻYCZ
ZAPISZ SIĘ DO BIBLIOTEKI
OFERTA EDUKACYJNA
OFERTA EDUKACYJNA
Na żółtym tle portret Hugona Kołłątaja z wyciętym miejscem na twarz, u góry hashtagi

Hugo Kołłątaj (1750- 1812)

W 1972 r. Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Krakowie nadano imię Hugona Kołłątaja. Zachęcamy do zapoznania się z informacjami na temat tego wybitnego polskiego polityka, męża stanu, publicysty oświeceniowego, pisarza politycznego, katolickiego prezbitera, kanonika, satyryka, poety, geografa, historyka. Nasz patron pełnił funkcję rektora Szkoły Głównej Koronnej, był referendarzem wielkim litewskim, podkanclerzem koronnym, radcą wydziału skarbu Rady Najwyższej Narodowej oraz jednym z twórców Konstytucji 3 maja.

 

Hugo Kołłątaj - ciekawostki

  • Pełne imię i nazwisko: Hugo Stumberg Kołłątaj herbu Kotwica.
  • W roku 2022 przypada jego 272. rocznica urodzin i 210. rocznica śmierci.
  • Studiował na Akademii Krakowskiej, zdobył tytuł doktora filozofii. Następnie kształcił się w Wiedniu i w Rzymie, gdzie doktoryzował się z prawa i teologii, a także przyjął święcenia kapłańskie.
  • Pełnił funkcję kanonika krakowskiego.
  • Jako delegat KEN, a później rektor Akademii Krakowskiej przyczynił się do reformy uczelni, otwierając drogę do edukacji studentom z mieszczaństwa, wprowadził zajęcia z literatury polskiej i nauk przyrodniczych.
  • Był twórcą tzw. Kuźnicy Kołłątajowskiej, grona entuzjastów reform i publicystów do którego należeli m.in. Stanisław Małachowski i Franciszek Salezy Jezierski.
  • Współtworzył Konstytucję 3 Maja.
  • Jako podkanclerzy koronny, przez rok, przy królu Stanisławie Auguście Poniatowskim, rządził Rzeczpospolitą w charakterze „szefa rządu”.
  • Aktywnie uczestniczył w przygotowaniach do insurekcji kościuszkowskiej. Był współtwórcą uniwersału połanieckiego. Po klęsce zrywu ścigany przez Rosjan, został aresztowany przez władze austriackie i uwięziony.
  • Odznaczony Orderem Świętego Stanisława, kawaler Orderu Orła Białego.
  • Został pochowany w katakumbach na warszawskich Powązkach, natomiast urna z jego sercem została złożona w kościele w Wiśniowej (obecnie woj. świętokrzyskie).
  • Autor dzieł takich jak „Listy Anonima”, „Prawo polityczne narodu polskiego”, „O ustanowieniu i upadku Konstytucji 3 Maja”.

 

Z naszych zbiorów

 

Zasoby Internetu

Pozycje
Flaga narodowa Ukrainy
Ukraina  
Kalendarz wydarzeń
Materiały dydaktyczne
Otwarte Zasoby Edukacyjne
Biblioteka poleca
Gry planszowe
Wystawy
Akademia Wartości
Ogólnopolskie Forum Bibliotek Pedagogicznych
Jubileusz - 100 lat PBW
Poradnik Na Focha
Pomocne linki oświatowe

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
al. F. Focha 39, Kraków 30-119

nr konta: 39 1020 4900 0000 8502 3122 7919

  sekretariat@pbw.edu.pl
   tel. (+48) 12 421 10 98

© 2024 Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Krakowie
Free Joomla! templates by Engine Templates
Strona korzysta z plików cookie, które ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług zgadzasz się, że używamy plików cookie.