Z lewej strony kalendarz Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krakowie na rok 2022, z prawej strony napis kalendarium.

Kalendarium

Ważniejsze daty z historii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Hugona Kołłątaja w Krakowie.

1922

Z inicjatywy Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego oraz Krakowskiego Kuratorium powstaje Centralna Biblioteka Nauczycielska Okręgu Szkolnego Krakowskiego.

1926

Biblioteka otrzymuje statut nadany przez Ministerstwo Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego.

1939

Likwidacja Biblioteki. Ukrywanie zbiorów.

1945

Reaktywowanie działalności Biblioteki.

1951

Biblioteka otrzymuje nowy statut i nową nazwę: Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka.

1951/52

Biblioteka organizuje pierwsze Powiatowe Biblioteki Pedagogiczne: w Bochni, Chrzanowie, Myślenicach, Nowym Targu, Nowym Sączu, Olkuszu, Tarnowie, Wadowicach i w Żywcu.

1962

Miejska Rada Narodowa w Krakowie przyznaje Bibliotece budynek przy ul. Michałowskiego 10.

1968

Biblioteka wyprowadza się z Placu na Groblach 9 (budynek I Liceum) do budynku przy ul. Michałowskiego. Otrzymuje status naukowej biblioteki.

1972

Nadanie Bibliotece imienia Hugona Kołłątaja.

1991/92

Zmiana siedziby Biblioteki: przeniesienie z ul. Michałowskiego do zespołu budynków przy al. Marszałka F. Focha 39.

1993/94

Biblioteka obejmuje budżetem Filie: w Krakowie, Myślenicach, Proszowicach i w Słomnikach.

Biblioteka ponownie otrzymuje status biblioteki naukowej.

1999

Biblioteka staje się jednostką organizacyjną samorządu Województwa Małopolskiego.

1999/2000

Biblioteka obejmuje budżetem kolejne Filie: w Chrzanowie, Miechowie, Olkuszu, Oświęcimiu, Suchej Beskidzkiej i w Wadowicach.

Rozpoczęcie procesu komputeryzacji Biblioteki.

Modernizacja siedziby Biblioteki.

2008

Uruchomienie elektronicznej wypożyczalni w systemie Prolib; budowa przewiązki łączącej budynek centralny z budynkiem C.

2012

Powołanie Rady Naukowej Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Hugona Kołłątaja w Krakowie.

2013

Pierwsza konferencja naukowa Ogólnopolskie Forum Bibliotek Pedagogicznych we współpracy z Uniwersytetem Pedagogicznym.

2016

Pierwsza konferencja naukowa Nowe Ogólnopolskie Forum Bibliotek Pedagogicznych - organizowana corocznie samodzielnie.

2017-2018

Modernizacja siedziby głównej Biblioteki oraz filii w Chrzanowie, Myślenicach, Olkuszu, Oświęcimiu i Wadowicach. Utworzenie pracowni komputerowych w ramach projektu Małopolska Chmura Edukacyjna.

2021

Piąta konferencja naukowa Nowe Ogólnopolskie Forum Bibliotek Pedagogicznych zorganizowana po raz pierwszy w formie zdalnej.

2022

Rok jubileuszowy, obchody 100- lecia istnienia Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Hugona Kołłątaja w Krakowie.