Ikonki
KSIĄŻKI ONLINE
KSIĄŻKI ONLINE
ZAMÓW I WYPOŻYCZ
ZAMÓW I WYPOŻYCZ
ZAPISZ SIĘ DO BIBLIOTEKI
OFERTA EDUKACYJNA
OFERTA EDUKACYJNA
 Na niebieskim tle po lewej stronie ilustracja mężczyzny czytającego książkę na stosie książek, obok napis "Biblioteka. Książka. Wartość". W ramce napis "Fotorelacja".

Konferencja metodyczna dla nauczycieli bibliotekarzy „Biblioteka. Książka. Wartość”. Relacja

25 października 2022 r. odbyła się konferencja metodyczna online dla nauczycieli bibliotekarzy

Biblioteka. Książka. Wartość

Tegoroczna konferencja poświęcona była zagadnieniom związanym ze światem wartości.

Konferencję otworzyła Dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krakowie Pani Anna Piotrowska. Przywitała wszystkich obecnych gości, przedstawiła prelegentów i przekazała moderowanie spotkania Pani Małgorzacie Stachurskiej - pracownikowi PBW w Krakowie.

Pierwszy referat wygłosiła Pani Wanda Papugowa, psycholog, edukator, mediator. W pracy zawodowej zajmuje się udzielaniem pomocy psychologicznej dzieciom i dorosłym, racjonalną terapią zachowania. W swoim wykładzie Człowiek wobec wartości zwróciła szczególną uwagę, że to nauczyciele oraz rodzice wprowadzają dzieci w świat wartości i to od nich zależy jak młody człowiek zostanie ukształtowany.

Pani Wiesława Jędrzejczyk, Redaktor Naczelna Wydawnictwa Literatura, przygotowała wystąpienie o tym Jak rozmawiać z dziećmi o wartościach, które niosą książki. Przedstawiła ofertę publikacji związanych z przekazywaniem różnych wartości w książkach dla dzieci i młodzieży.

Pani Katarzyna Mojska i Pan Karol Baranowski, pracownicy PBW w Krakowie zaprezentowali książkę z rozszerzoną rzeczywistością „Od znaku do litery, czyli krótka historia pisma”. Publikacja została wydana z okazji 100-lecia naszej Biblioteki. Projekt koordynowała Pani Dyrektor Anna Piotrowska, ilustracje i opracowanie graficzne przygotował Wiktor Wiater - absolwent Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Aplikację rozszerzonej rzeczywistości do książki przygotowali studenci Informatyki Gier Komputerowych UJ - Anna Hosumbek i Michał Biernat. Publikacja „Od znaku do litery” jest nowatorskim narzędziem pozwalającym na korzystanie z cyfrowych rozwiązań przy odbiorze treści.

Kolejnym prelegentem był Pan Sebastian Wacięga, starszy specjalista ds. edukacji kulturowej Małopolskiego Instytutu Kultury w Krakowie, który przedstawił grę edukacyjną o lokalnych wartościach i dobrach - "Hamernia. Przekuj problemy na rozwiązania". Gra pomaga kształtować w młodych ludziach wartości obywatelskie, wprowadza w problematykę zrównoważonego rozwoju i lokalnej współpracy, uczy prowadzenia dyskusji, formułowania argumentów i spojrzenia z wielu perspektyw.

Wiceprezes Towarzystwa Nauczycieli Bibliotekarzy Szkół Polskich Oddział w Krakowie Pani Liliana Majda-Niezgoda przedstawiła plany Towarzystwa na bieżący rok szkolny.

Pani Anna Kruk-Gruca, kierownik Wydziału Gromadzenia i Opracowania Zbiorów PBW w Krakowie zaprezentowała propozycje nowości wydawniczych ze zbiorów Biblioteki, które można wykorzystać w codziennej pracy edukacyjnej.

Ostatnia prelegentka Pani Małgorzata Stachurska, pracownik Wydziału Współpracy ze Środowiskiem PBW w Krakowie przedstawiła propozycje działań Biblioteki na rok szkolny 2022/2023 skierowane do nauczycieli oraz uczniów - warsztaty, lekcje, szkolenia on-line oraz konkursy.

Konferencja była okazją do refleksji nad poszukiwaniem norm moralnych i wartości w literaturze.

 

W konferencji wzięło udział ponad 330 osób z całej Polski.

Bardzo dziękujemy wszystkim Prelegentom za wartościowe wystąpienia oraz uczestnikom za aktywny udział.

 

Pozycje
Flaga narodowa Ukrainy
Ukraina  
Kalendarz wydarzeń
Materiały dydaktyczne
Otwarte Zasoby Edukacyjne
Biblioteka poleca
Gry planszowe
Wystawy
Akademia Wartości
Ogólnopolskie Forum Bibliotek Pedagogicznych
Jubileusz - 100 lat PBW
Poradnik Na Focha
Pomocne linki oświatowe

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
al. F. Focha 39, Kraków 30-119

nr konta: 39 1020 4900 0000 8502 3122 7919

  sekretariat@pbw.edu.pl
   tel. (+48) 12 421 10 98

© 2024 Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Krakowie
Free Joomla! templates by Engine Templates
Strona korzysta z plików cookie, które ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług zgadzasz się, że używamy plików cookie.