Kolaż zdjęć z konferencji na czerwonym tle

Relacja z Konferencji „Bliżej książki, bliżej siebie”

3 grudnia 2021 r. w naszej Bibliotece odbyła się konferencja „Bliżej książki, bliżej siebie”. Adresatami wydarzenia byli nauczyciele, wychowawcy, bibliotekarze.

Dyrektor Biblioteki Anna Piotrowska przywitała serdecznie wszystkich zebranych gości. Podzieliła się refleksją na temat wartości pielęgnowania tradycji rodzinnego czytania. Konferencję prowadziła Kierownik Wydziału Współpracy ze Środowiskiem Anna Walska-Golowska.

Dr Marek Kaczmarzyk prof. UŚ otworzył konferencję wykładem „Neurobiologia opowieści. Jak czytanie zmienia nasze mózgi”. Prelegent przybliżył zebranym mechanizm neuronów lustrzanych. Pan Profesor podkreślił, że opowieści i czytanie zmieniają nasz mózg tak samo, jak przeżywane doświadczenia, dzięki nim pokonujemy przestrzeń i czas...

Następnie głos zabrała Radna Województwa Małopolskiego Anna Mikosz, która jest pomysłodawczynią projektu „Najmłodsi Małopolanie lubią czytanie”, w tym publikacji „Bliżej książki, bliżej siebie”. Podkreśliła, że wydana w ramach przedsięwzięcia publikacja ma na celu zachęcanie dorosłych do czytania dzieciom – codziennie, na głos i od najwcześniejszych lat. Pasja czytania jest bowiem zaszczepiana w dzieciństwie, a niepowodzenia szkolne mogą być skutkiem braku czytania.

Kolejną prelegentką była Roksana Kociołek-Kaszyńska, która jest pedagogiem oraz autorką scenariuszy zajęć towarzyszących książce „Bliżej książki, bliżej siebie”. Jej wystąpienie zatytułowane było „MOCne KSIĄŻKI – MOCne DZIECI”. Pani Pedagog podzieliła się doświadczeniem pracy z dziećmi oraz metod realizacji programu edukacyjno-profilaktycznego „Nasze bajkowe spotkania”. Głównym celem prowadzonych przez nią zajęć jest kształtowanie kompetencji emocjonalno-społecznych uczniów. Ponadto prelegentka pracuje z bajkami terapeutycznymi, które wyjaśniają codzienne sytuacje, przygotowują do radzenia sobie z problemami, wskazują najmłodszym sposoby działania oraz nazywania i rozumienia emocji.

Po przerwie głos zabrała Małgorzata Swędrowska – pedagog, autorka książek dla dzieci i twórczyni koncepcji czytania wrażeniowego. W wystąpieniu „Książki pełne wrażeń- jak pomóc dzieciom w odkryciu świata literackiego” podkreślała, że bardzo istotne jest aby dziecko kojarzyło czytanie z przyjemnością. Udowodniła, że książką można się bawić, a nie tylko ją odczytać. Prelegentka wspomniała, że na rynku wydawniczym dostępnych jest wiele interesujących, niesztampowych publikacji, które można wykorzystać w pracy z najmłodszymi. Sugerowała, że spotkania z literaturą warto rozpoczynać od krótkich, rymowanych wierszy, wykorzystywać picture booki, czy książki- gadżety. Czytając razem z dzieckiem powinniśmy dążyć do tego, aby było to niesamowite przeżycie.

„Mała książka - wielka przyjaźń. O czytaniu na głos najmłodszym” tak brzmiał tytuł wystąpienia. Barbary Gawryluk . Autorka książek dla dzieci, tłumaczka literatury szwedzkiej, dziennikarka radiowa, omówiła pokaźną ilość książek dla dzieci, które poleca do czytania dzieciom od najmłodszych lat nie tylko jako pisarka, ale i babcia. Podzieliła się też swoimi doświadczeniami i pomysłami na nawiązanie i podtrzymywanie więzi międzypokoleniowej przy wykorzystaniu nowych technologii.

Na zakończenie konferencji wystąpiła dr Dorota Bełtkiewicz z prezentacją „Bliscy książce, bliscy sobie – o czytelnictwie w wychowaniu, edukacji i terapii”. Prelegentka nawiązała do publikacji oraz projektu „Najmłodsi Małopolanie lubią czytanie”.

Dyrektor PBW w Krakowie Anna Piotrowska pożegnała uczestników spotkania i wyraziła nadzieję, że dostarczyło ono inspiracji i motywacji co codziennej pracy.

Wszyscy otrzymali bezpłatną publikację „Bliżej książki, bliżej siebie”, która porusza najważniejsze kwestie w wychowaniu dzieci - przywiązanie, obecność, miłość, uwaga i zainteresowanie rodziców, to wartości kluczowe i bezcenne, bez których nie sposób mówić o dobru małego człowieka. Książka przygotowana została przez Bibliotekę Pedagogiczną w Tarnowie przy współpracy z naszą Biblioteką i Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką w Nowym Sączu, dystrybuowana jest bezpłatnie we wszystkich bibliotekach pedagogicznych oraz ich filiach na terenie Województwa Małopolskiego.

Partnerami konferencji było Wydawnictwo Skrzat oraz Koleje Małopolskie.

Wydarzenie zostało zrealizowane w ramach projektu "Najmłodsi Małopolanie lubią czytanie" finansowanego przez Województwo Małopolskie.