Zapytaj bibliotekarza

Required *

  Refresh Captcha  
  
Zapytaj bibliotekarza

pbw iwm logo 101px

 

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Hugona Kołłątaja w Krakowie

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Hugona Kołłątaja w Krakowie

GODZINY OTWARCIA BIBLIOTEKI W OKRESIE WAKACYJNYM
LIPIEC – SIERPIEŃ:

poniedziałek, środa

1300–1930

wtorek, czwartek, piątek

830–1430

soboty

nieczynne

Wystawa "Tadeusz Kościuszko : odważył się być wolnym"

Kategoria
Wystawy
Termin
piątek, 28 kwietnia 2017
Telefon
(12) 427 33 77 w. 24
E-mail
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Krakowie zaprasza na wystawę poświęconą jednemu z patronów roku 2017 – Tadeuszowi Kościuszce. Jego osoba w szczególny sposób związana jest z naszym miastem i Małopolską. W Krakowie rozpoczęło się najważniejsze wydarzenie z jego życia – Insurekcja 1794, tu spoczęły jego doczesne szczątki – na Wawelu, w Krakowie znajduje się najważniejszy symbol jego pamięci – Kopiec Kościuszki, w Krakowie do dziś żywy jest kult bohaterskiej postaci Naczelnika – działa Fundacja im. Tadeusza Kościuszki.

Wystawa ukazuje dzieje życia Tadeusza Kościuszki, wybuch i przebieg powstania, bitwę pod Racławicami i historię powstania szczególnego dzieła – Panoramy Racławickiej, wydarzenia towarzyszące upamiętnieniu bohatera narodowego na Wawelu, budowę Kopca Kościuszki. Zaprezentowano także wybrane przedstawienia postaci Kościuszki w sztuce, liczne ciekawostki dotyczące rozpowszechnienia kultu Tadeusza Kościuszki na całym świecie oraz literaturę naukową i dzieła literackie dotyczące osoby Naczelnika. Na mapie współczesnego Krakowa wskazano miejsca związane z pobytem i działalnością Kościuszki w naszym mieście.

Szczególnym atutem wystawy jest prezentacja archiwalnych kart pocztowych użyczonych przez Fundację im. Tadeusza Kościuszki w Krakowie, wśród których zobaczyć można m.in. oryginalne cegiełki wydane podczas zbierania funduszy na budowę pomnika Kościuszki na Wawelu. Fundacja wypożyczyła także część swojego cennego księgozbioru.

Serdecznie zapraszamy do oglądania wystawy i pogłębienia lub odświeżenia swojej wiedzy na temat "bohatera dwóch narodów".

Zapraszamy w godzinach otwarcia Biblioteki.
 
 

Terminy

  • Od środa, 15 marca 2017 do czwartek, 15 czerwca 2017
    poniedziałek, wtorek, środa, czwartek, piątek & sobota

Wspierane przez iCagenda