I Ogólnopolskie Forum Bibliotek Pedagogicznych

Wprowadzenie

Biblioteki pedagogiczne od blisko stu lat stanowią istotny element polskiego systemu oświatowego. Jako placówki specjalistyczne wspierają pracę instytucji oświatowych, nauczycieli a także studentów i uczniów oraz wszystkich pragnących podnosić swoje kwalifikacje w procesie samokształcenia. Służą instruktażem i pomocą metodyczną bibliotekom szkolnym.

Wieloletnie doświadczenie oraz potencjał około 330 placówek powinien być wykorzystany do przeprowadzenia jakościowych zmian w oświacie, systemie doskonalenia nauczycieli i propagowaniu nowych metod nauczania.

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Krakowie, jedna z najstarszych w kraju, jedyna posiadająca status biblioteki naukowej, we współpracy z Instytutem Informacji Naukowej i Bibliotekoznawstwa Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie pragnie zorganizować cykl konferencji naukowych poświęconych funkcjonowaniu tej sieci bibliotek pod nazwą Forum Bibliotek Pedagogicznych.

Główne cele tych corocznych, czerwcowych spotkań w Krakowie to integracja środowiska bibliotek pedagogicznych, promocja ich działań, wzmocnienia pozycji bibliotek w systemie wspierania rozwoju szkół i placówek, przedstawienie historii i określenie przyszłych zadań.

W tym roku w ramach I Forum zajmiemy się Miejscem biblioteki pedagogicznej w zmieniającej się przestrzeni edukacji i informacji.

Do udziału zapraszamy przedstawicieli różnych dyscyplin naukowych interesujących się działalnością bibliotek pedagogicznych, ośrodków doskonalenia nauczycieli, pracowników bibliotek pedagogicznych oraz nauczycieli bibliotekarzy szkół polskich.

Żyjemy w wieku rewolucji informacyjnej. Społeczeństwo oparte na wiedzy wymaga od współczesnego człowieka ustawicznego kształcenia i doskonalenia swoich umiejętności. Biblioteki są placówkami uczenia się poza szkołą, czyli samokształcenia przez całe życie. Trzeba tylko sprawić aby proponowały atrakcyjne formy zarówno zdobywania wiedzy, jak i spędzania wolnego czasu. Mamy nadzieję, że nasze Forum przyczyni się do wypracowania nowoczesnej koncepcji funkcjonowania bibliotek pedagogicznych.

Zapraszamy do Krakowa!

2019 © PBW Kraków