Na jasnozielonym tle obraz Józefy Kazior przedstawiający motyw religijny Pasterza wśród owiec.

„Natura i Sacrum”: malarstwo Józefy Kazior w cyklu „Poznawaj z Biblioteką… Pasje Seniorów”

Związek Nauczycielstwa Polskiego Okręgowa Sekcja Emerytów i Rencistów w Krakowie oraz Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Hugona Kołłątaja w Krakowie zapraszają na wystawę obrazów Józefy Kazior w ramach cyklu "Poznawaj z Biblioteką... Pasje Seniorów".

Józefa Kazior urodziła w 1949 roku w Ziębicach Śląskich. Od roku 1953 mieszka z rodziną w Limanowej. Jest absolwentką Liceum Ogólnokształcącego w Limanowej oraz Studium Nauczycielskiego - kierunek Wychowanie Plastyczne i Techniczne w Krakowie.
Ukończyła też Studium Podyplomowe z zakresu plastyki.

Jako nauczycielka plastyki pracowała m.in. w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Dobrej, w Szkole Podstawowej nr 1 i nr 3 w Limanowej, a następnie w Starej Wsi.

Od 1978 roku uprawia malarstwo olejne. Wykonała wiele kopii obrazów znanych twórców. Ulubione tematy Malarki to: portret, tematy religijne, pejzaż i martwa natura. Jej prace znajdują się u kolekcjonerów sztuki m.in. w Stanach Zjednoczonych, Australii, Austrii, Niemczech, Chile, Słowacji. Dla kościoła parafialnego w Stróży koło Jodłownika wykonała Stacje Drogi Krzyżowej oraz inne obrazy. Jest członkiem Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych. Swoje prace wielokrotnie prezentowała w Krakowie, Limanowej, Mszanie Dolnej i wielu innych galeriach.

Wystawa „Natura i sacrum” eksponowana we wrześniu w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. Hugona Kołłątaja w Krakowie ukazuje dwa nurty twórczości Józefy Kazior.

Pierwszy to malarstwo pejzażowe, które zaprasza widza do wędrówki przez sielskie krajobrazy, gdzie można zobaczyć wiejskie chałupy, stodoły, pola ze snopami zboża, bociany na łące, a także wiosenne czy jesienne widoki.

Drugim jest tematyka religijna, reprezentowana głównie poprzez wizerunki znane już z realizacji innych twórców, co daje okazję do porównań i zwrócenia uwagi na indywidualne podejście Malarki do popularnych motywów.

Dla tych czytelników, którzy nie mogą osobiście obejrzeć obrazów, przygotowaliśmy prezentację z pracami Autorki.

Zapraszamy do oglądania wystawy "Natura i Sacrum" w Wypożyczalni Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w dniach 1-30 września 2022.

Wstęp wolny.