Na beżowym tle obraz przedstawiający wierzgającego konia.

„Poznawaj z Biblioteką... Pasje Seniorów”: Zofia Stanisz-Zoń - relacja z wernisażu

11 lipca 2022 w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. Hugona Kołłątaja odbył się wernisaż wystawy prac plastycznych Zofii Stanisz-Zoń, reprezentującej Okręgową Małopolską Sekcję Emerytów i Rencistów Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Dyrektor Biblioteki Anna Piotrowska powitała gości, wśród których byli m.in.: Arkadiusz Boroń, Prezes Okręgu Małopolskiego ZNP, Anna Jasica, Wiceprzewodnicząca Okręgowej Małopolskiej Sekcji Emerytów i Rencistów ZNP, przewodnicząca Oddziałowej Sekcji w Limanowej, Ewa Adamska, Wiceprzewodnicząca Okręgowej Małopolskiej Sekcji Emerytów i Rencistów ZNP, Maria Pawłowicz, Przewodnicząca Sekcji Emerytów i Rencistów Oddziału Kraków-Nowa Huta, Wiesława Widełka, Przewodnicząca Sekcji Emerytów i Rencistów Oddziału w Gdowie, Halina Lech, Przewodnicząca Sekcji Emerytów i Rencistów Oddziału w Skawinie oraz Maria Jurzak, Przewodnicząca Sekcji Emerytów i Rencistów Oddziału w Suchej Beskidzkiej. Szczególne słowa przywitania skierowała do Zofii Stanisz-Zoń, która była główną bohaterką spotkania, a także do przybyłych artystek, które w minionym roku szkolnym prezentowały swoje prace w bibliotecznej galerii -  Małgorzaty Pfisterer, Longiny Bujas i Marii Wawrzak.

Zgromadzeni goście obejrzeli obrazy Zofii Stanisz-Zoń oraz jej prace wykonane techniką decoupage'u.  Pani Zofia opowiedziała o swojej "drodze twórczej", ulubionych motywach, tematach i technikach malarskich.

Drugą część spotkania poświęcono podsumowaniu współpracy PBW z Okręgową Małopolską Sekcją Emerytów i Rencistów Związku Nauczycielstwa Polskiego w kończącym się roku szkolnym 2021/2022 w zakresie organizacji wystaw prac plastycznych emerytowanych nauczycieli:

• w kolejnych miesiącach w Bibliotece prezentowano twórczość 8 artystów: Małgorzaty Pfisterer, Longiny Bujas, Barbary Rutkowskiej, Krystyny Bałos, Zuzanny Wędzichy, Ewy Rużyło-Malarz, Teresy Kowalczyk, Doroty Ferens, Zofii Stanisz-Zoń. Na sierpień 2022 planowana jest wystawa obrazów Marii Wawrzak,
  • przygotowana na tę okazję prezentacja przypomniała wszystkie osoby, ich dzieła oraz wystawy i wernisaże.
  • podkreślono, że to właśnie dzięki p. Zofii Stanisz-Zoń rozwinęła się tak regularna współpraca między Biblioteką a emerytowanymi nauczycielami zrzeszonymi w ZNP.

Dyrektor Anna Piotrowska, jak i Prezes Arkadiusz Boroń wyrazili nadzieję i deklarację dalszej współpracy. Miłym spotkaniom przy obrazach i rozmowom o sztuce (i nie tylko) nie było końca.

Wystawę można oglądać w Wypożyczalni w godzinach otwarcia Biblioteki.

Serdecznie zapraszamy!