Ikonki
KSIĄŻKI ONLINE
KSIĄŻKI ONLINE
ZAMÓW I WYPOŻYCZ
ZAMÓW I WYPOŻYCZ
ZAPISZ SIĘ DO BIBLIOTEKI
OFERTA EDUKACYJNA
OFERTA EDUKACYJNA
Po prawej stronie na czerwonym tle kolorowe okładki książek, komiksów, gier i filmów dotyczących Bitwy Warszawskiej. Po lewej stronie u góry, na biało-czerwonym tle napis: 103. rocznica Bitwy Warszawskiej 1920.

103. rocznica Bitwy Warszawskiej - materiały dydaktyczne

Zachęcamy do zapoznania się z zestawieniem bibliograficznym książek i artykułów z czasopism na temat Wojny polsko-bolszewickiej (1919-1921) i Bitwy Warszawskiej 1920 roku ze zbiorów Biblioteki oraz zamieszczonymi poniżej propozycjami dostępnymi w Internecie.

 

Materiały audiowizualne:

 

Materiały dydaktyczne:

 

Scenariusze lekcji:

 

Quizy:

 

Ciekawostki:

 

W dniach 13-15 sierpnia 1920 roku na przedpolach Warszawy rozegrała się decydująca bitwa wojny polsko-bolszewickiej określana mianem "Cudu nad Wisłą".

W 1918 roku odradzała się niepodległa Polska, jej istnieniu zagroziła Rosja Sowiecka, która chciała przemocą narzucić światu totalitarną ideologię komunistyczną. Polska stanowiła pierwszy etap na drodze dalszego podboju Europy. 15 sierpnia 1920 roku Wojsko Polskie stoczyło jedną z największych i zarazem najważniejszych bitew w historii swojego oręża. Straty w wojnie polsko-bolszewickiej 1919-1920 były, jak na ówczesne warunki, wysokie: 100 tysięcy zmarłych, poległych i zaginionych oraz drugie tyle rannych. Było to jednocześnie decydujące starcie w wojnie polsko-rosyjskiej 1920 r. Bitwa Warszawska przesądziła o przyszłości Polski i całej Europy.

Lord Edgar d'Abernon uznał Bitwę Warszawską za 18. najważniejszą bitwę decydującą o losach świata. W jednym z artykułów ten były ambasador brytyjski w Polsce pisał:

Współczesna historia cywilizacji zna mało wydarzeń posiadających znaczenie większe od bitwy pod Warszawą w roku 1920. Nie zna zaś ani jednego, które by było mniej docenione... Gdyby bitwa pod Warszawą zakończyła się zwycięstwem bolszewików, nastąpiłby punkt zwrotny w dziejach Europy, nie ulega bowiem wątpliwości, iż z upadkiem Warszawy środkowa Europa stanęłaby otworem dla propagandy komunistycznej i dla sowieckiej inwazji (...). Zadaniem pisarzy politycznych jest wytłumaczenie europejskiej opinii publicznej, że w roku 1920 Europę zbawiła Polska.

(Lord Edgar d'Abernon)

 

Polska zawdzięcza swoje ocalenie własnym wysiłkom i mam nadzieję, że własnym przykładem ocali Europę.

(Winston Churchill, brytyjski minister wojny, sierpień 1920 r.)

 

Pozycje
Flaga narodowa Ukrainy
Ukraina  
Kalendarz wydarzeń
Materiały dydaktyczne
Otwarte Zasoby Edukacyjne
Biblioteka poleca
Gry planszowe
Wystawy
Akademia Wartości
Ogólnopolskie Forum Bibliotek Pedagogicznych
Jubileusz - 100 lat PBW
Poradnik Na Focha
Pomocne linki oświatowe

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
al. F. Focha 39, Kraków 30-119

nr konta: 39 1020 4900 0000 8502 3122 7919

  sekretariat@pbw.edu.pl
   tel. (+48) 12 421 10 98

© 2024 Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Krakowie
Free Joomla! templates by Engine Templates
Strona korzysta z plików cookie, które ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług zgadzasz się, że używamy plików cookie.