Ikonki
KSIĄŻKI ONLINE
KSIĄŻKI ONLINE
ZAMÓW I WYPOŻYCZ
ZAMÓW I WYPOŻYCZ
ZAPISZ SIĘ DO BIBLIOTEKI
OFERTA EDUKACYJNA
OFERTA EDUKACYJNA
Po lewej stronie zdjęcie mężczyzny czytającego tomik poezji, po prawej stronie otwarty tomik z wierszami, na dole napis Poeci świata: Jehuda Amichaj

Relacja ze spotkania literackiego „Poeci świata: Jehuda Amichaj”

Zmienił język hebrajski. Wprowadził prywatność, język kolokwialny, powszedni. Poprzez skrót i humor uczynił wydarzenia biblijne częścią współczesnej historii człowieka. Pośrodku kreowanego świata umieszczał miłość, poszukiwanie Boga, zagubienie w obliczu wojny, dzieciństwo, rodzinę, nadając osobistym przeżyciom uniwersalny wymiar. Jedna z czołowych postaci literatury światowej. Wielokrotnie nominowany do Nagrody Nobla. Jehuda Amichaj.

 

Najczęściej tłumaczony poeta izraelski od czasów króla Dawida.
(Robert Alter)

Amichaj, a właściwie Ludwig Pfeuffer, urodził się w 1924 r. w Niemczech w rodzinie ortodoksyjnych Żydów. Wyjechał z rodziną do Palestyny. Walczył podczas II wojny światowej jako ochotnik w Brygadzie Żydowskiej Armii Brytyjskiej oraz w wojnie o niepodległość Izraela (1948 r.). Studiował na Uniwersytecie Hebrajskim biblistykę i literaturę hebrajską. Wydał m.in. zbiory poezji Achszaw u-we-jamim acherim [‘teraz i w innych dniach’] (1955), Szirim 1948–62 [‘wiersze 1948–62’] (1962), powieść Lo me-achszaw, lo mi-kan [‘nie od teraz, nie stąd’] (1968).
Na język polski został przetłumaczony wybór jego wierszy pt. Koniec sezonu pomarańczy (2000) oraz tom Otwarte zamknięte otwarte (2017). Zmarł w Jerozolimie w 2000 r.

 

Uczestnicy wydarzenia „Poeci świata”, zrealizowanego 17 maja w ramach obchodów Tygodnia Bibliotek, poznali wątki z życia i twórczość tego wybitnego izraelskiego poety piszącego po hebrajsku. Spotkanie przygotował i poprowadził nasz Kolega z Biblioteki Jacek Kowalski – poeta, filolog germański, nauczyciel bibliotekarz.

 

Jehudzie Amichajowi poświęcony został numer 1/97 kwartalnika „Zeszyty Literackie” z 2007 r. - materiał dostępny on-line.

 

Kto raz przeczytał jego wiersze – nigdy ich nie zapomni.
(Octavio Paz)

 

Fotorelacje z poprzednich spotkań

Pozycje
Flaga narodowa Ukrainy
Ukraina  
Kalendarz wydarzeń
Materiały dydaktyczne
Otwarte Zasoby Edukacyjne
Biblioteka poleca
Gry planszowe
Wystawy
Akademia Wartości
Ogólnopolskie Forum Bibliotek Pedagogicznych
Jubileusz - 100 lat PBW
Poradnik Na Focha
Pomocne linki oświatowe

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
al. F. Focha 39, Kraków 30-119

nr konta: 39 1020 4900 0000 8502 3122 7919

  sekretariat@pbw.edu.pl
   tel. (+48) 12 421 10 98

© 2024 Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Krakowie
Free Joomla! templates by Engine Templates
Strona korzysta z plików cookie, które ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług zgadzasz się, że używamy plików cookie.