Ikonki
KSIĄŻKI ONLINE
ZAMÓW I WYPOŻYCZ
ZAPISZ SIĘ DO BIBLIOTEKI
OFERTA EDUKACYJNA
Na dole kolorowe wystające ręce, u góry napis Światowy Dzień Różnorodności Kulturowej 21 maja

Światowy Dzień Różnorodności Kulturowej

Światowy Dzień Różnorodności Kulturowej, a właściwie Światowy Dzień Różnorodności Kulturowej dla Dialogu i Rozwoju, to coroczne święto obchodzone 21 maja w myśl zasady „tolerancji i poszanowania dla różnorodności kulturowej oraz promocji i ochrony praw człowieka, w tym prawa do rozwoju”. Zostało zainicjowane w 2003 roku przez Zgromadzenie Ogólne ONZ.

Celem obchodów Światowego Dnia Różnorodności Kulturowej jest mobilizacja rządów, polityków, instytucji i uczestników życia społecznego do działań na rzecz promocji kultury, różnorodności i dziedzictwa kulturowego - zarówno materialnego, jak i niematerialnego, przemysłów artystycznych oraz dóbr i usług związanych z kulturą. To także okazja do podkreślenia potrzeby walki z nierównym traktowaniem mniejszości narodowych i grup etnicznych oraz konieczności szczególnej ochrony kultury krajów rozwijających się.

Warto pamiętać, że tak jak w przyrodzie różnorodność jest czymś naturalnym, tak i wśród ludzi powinna być motywacją do poszerzania horyzontów i otwarcia się na innych. Polska od zawsze była krajem o bogatej kulturze, wiec także dziś możemy wyróżnić kilkanaście regionów kulturowych oraz mniejszości narodowych, zamieszkujących tereny naszego kraju.

Świętując Światowy Dzień Różnorodności Kulturowej warto mieć na uwadze, że Polska kultura, którą uważamy za swoją, także jest zlepkiem wpływów różnych tradycji, dlatego ważna jest tolerancja i poszanowanie innych, nawet skrajnie różnych od nas ludzi.

Aby dowiedzieć się więcej na temat różnorodności kulturowej, zachęcamy do zapoznania się z zestawieniami bibliograficznymi przygotowanymi przez Nauczycieli z naszej Biblioteki oraz materiałami dostępnymi w Internecie:

Zestawienia bibliograficzne

Inicjatywy

  • Kuchnia Konfliktu - to miejsce spotkania kultur i dialogu społecznego, które daje uchodźcom i uchodźczyniom to czego najbardziej im potrzeba czyli: bezpieczne zatrudnienie na godnych i legalnych warunkach, okazję do podzielenia się swoją kulturą i kuchnią oraz poczucie stabilności w nowej rzeczywistości. Założeniem Kuchni jest łączenie gastronomii z działalnością społeczną i przełamywanie negatywnych i krzywdzących stereotypów.
  • Spektakl Piotruś Punk - spektakl opowiada o potrzebie posiadania domu, poczuciu bezpieczeństwa i niezbędnym, by dorastać, doświadczeniu dzieciństwa. Stworzony przez dzieci ze świetlicy socjoterapeutycznej Stowarzyszenia „Serduszko dla Dzieci”, dorosłych mieszkańców Ośrodka „Tylko” prowadzonego przez Caritas Archidiecezji Warszawskiej oraz młodzieży zagrożonej i doświadczającej bezdomności z Fundacji „po DRUGIE”.
  • Międzynarodowa Letnia Szkoła Muzyki Tradycyjnej - Niezwykłe spotkanie kultur: praktyczne i teoretyczne zajęcia poświęcone zagadnieniom związanym ze śpiewem tradycyjnym.
  • Etnoliga - Od 2010 r. Fundacja dla Wolności organizuje w Warszawie bezpłatną amatorską ligę piłki nożnej dla kilkuset osób o różnym pochodzeniu etnicznym, statusie społecznym, wieku i płci. W cotygodniowych rozgrywkach uczestniczą Polacy i migranci ze wszystkich kontynentów. Drużyny są wielokulturowe, w każdej grają wspólnie kobiety i mężczyźni.
  • Centrum Wielokulturowe w Krakowie.
  • Wielokulturowy Kraków.
  • Platforma w portalu UNESCO poświęcona dialogowi międzykulturowemu.

Scenariusze warsztatów

Pozycje
Kalendarz wydarzeń
Jubileusz - 100 lat PBW
Ogólnopolskie Forum Bibliotek Pedagogicznych
Biblioteka poleca
Materiały dydaktyczne
Otwarte Zasoby Edukacyjne
Wystawy
Gry planszowe
Poradnik Na Focha
Linki

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
al. F. Focha 39, Kraków 30-119

nr konta: 39 1020 4900 0000 8502 3122 7919

  sekretariat@pbw.edu.pl
   tel. (+48) 12 421 10 98
  fax (+48) 12 421 10 98

© 2022 PBW Kraków
Free Joomla! templates by Engine Templates
Strona korzysta z plików cookie, które ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług zgadzasz się, że używamy plików cookie.