Na niebieskim tle po lewej stronie serce utworzone z wielu napisów Autyzm, po prawej stronie napis 2 kwietnia Dzień Autyzmu

2 kwietnia Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, ma na celu propagowanie wiedzy na temat spektrum zaburzeń autystycznych oraz wzmocnienie akceptacji dla osób w spektrum i zwrócenie uwagi na historie, z jakimi mierzą się każdego dnia.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) autyzm występuje u 1 na 100 osób, co oznacza, że w naszym kraju żyje 400 000 osób z autyzmem. Są jeszcze ich rodzice, rodzeństwo, opiekunowie, co sprawia, że autyzm dotyczy nawet 3 mln osób w Polsce.

„Polska na Niebiesko” - to coroczna kampania społeczna o zasięgu ogólnopolskim organizowana przez Fundację JiM. 2 kwietnia ma miejsce finał wydarzenia - akcja „Zaświeć się na niebiesko” polegająca na niebieskiej iluminacji budynków i obiektów architektonicznych na znak solidarności i jedności z osobami z autyzmem oraz ich rodzinami.

Co roku, nasza Biblioteka wraz z Fundacją Atypowa, Ośrodkiem dla Osób z Autyzmem "Effatha" organizują Przegląd Filmów o Autyzmie i Zespole Aspergera w kinie Mikro w Krakowie. (Relacja z 2021 r.)

Przygotowaliśmy zestawienie nowości oraz scenariusze zajęć edukacyjnych dla dzieci i młodzieży na temat spektrum zaburzeń autystycznych:

1.  Lekcja Autyzm - dwa scenariusze lekcji skierowane do uczniów w różnym wieku.
    2. „Zakodowany autyzm” - scenariusze 8 zajęć z programowania dla dzieci ze spektrum autyzmu.
    3. „Poznaj Marię - dziewczynkę, która lubi mieć plan” - scenariusze zajęć, materiały edukacyjne i ćwiczenia przeznaczone dla dzieci w wieku 7-16 lat.
    4. Scenariusze zajęć integracyjnych - spektrum autyzmu
  • Czy wiecie że:
    • Coraz popularniejsza jest akcja "Ciche Godziny"?

Wiele instytucji i sklepów w określonych dniach o określonych godzinach, w trosce o tych, którzy są wrażliwi na bodźce zewnętrzne wyciszają muzykę i komunikaty sklepowe, wyłączają multimedia oraz przygaszają światła.

W Krakowie „Ciche Godziny” wprowadziły m.in.: Muzeum Narodowe w Krakowie, Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK, Muzeum Fotografii MuFo na ul. Rakowickiej 22a.

• 2 kwietnia 2022 (sobota) o godz. 15.00 możecie obejrzeć w Kinie Mikro retransmisję spektaklu z National Theatre Live: Dziwny przypadek psa nocną porą - wyświetlany w ramach Światowego Dnia Świadomości Autyzmu.

Sztuka oparta jest na powieści Marka Haddona i w niezwykle udany sposób przenosi historię opowiedzianą w książce na deski teatru.