Ikonki
KSIĄŻKI ONLINE
KSIĄŻKI ONLINE
ZAMÓW I WYPOŻYCZ
ZAMÓW I WYPOŻYCZ
ZAPISZ SIĘ DO BIBLIOTEKI
OFERTA EDUKACYJNA
OFERTA EDUKACYJNA
Plakat promujący konferencję dla bibliotekarzy i nauczycieli w ramach Festiwalu Literatury dla Dzieci

„O gustach się dyskutuje!” - konferencja dla nauczycieli i bibliotekarzy

Fundacja Burza Mózgów wraz z Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką w Krakowie w ramach FESTIWALU LITERATURY DLA DZIECI zapraszają na bezpłatną konferencję dla nauczycieli i bibliotekarzy

„O gustach się dyskutuje!”

 

Termin konferencji: 2 grudnia 2021 (czwartek), w godz. 10.00-13.35

Miejsce: Pałac Potockich, Rynek Główny 20 w Krakowie, pierwsze piętro

Adresaci: bibliotekarze, nauczyciele

Limit miejsc wyczerpany. Dziękujemy za wszystkie zgłoszenia. Informacje: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Udział w konferencji jest bezpłatny, obowiązują zapisy. Uczestnicy otrzymają zaświadczenia.

Organizator: Fundacja Burza Mózgów

Informacje: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., tel.: 570 366 740

Partnerzy: Miasto Kraków, KBF, Kraków Miasto Literatury UNESCO, Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie, Biblioteka Kraków, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. H. Kołłątaja w Krakowie

 

Program konferencji

10.00-11.00
dr Michał Zając: Kontrowersyjne książki dla dzieci w bibliotekach publicznych: cień cenzury?

Na polskim rynku książki pojawia się coraz więcej tytułów przeznaczonych dla czytelnika dziecięcego, które mogą stanowić dla bibliotekarzy prawdziwe wyzwanie: książki o tematyce LGBT+, książki o śmierci, książki o chorobach, o seksie, o wojnie… tematów jest bardzo wiele!
Podczas prezentacji zostanie z jednej strony omówione zjawisko kontrowersyjnych książek dla dzieci, z drugiej strony zostaną zaprezentowane wyniki badań przeprowadzonych wśród polskich bibliotekarzy publicznych, podczas których pytano ich jak na takie wyzwanie odpowiadają.


11.00-11.30 przerwa kawowa

 

11.30-12.30
Dariusz Martynowicz: Scenariusze półwariackie - czyli o wartości kreatywności i pracy projektowej z lekturą

"Niech kształt mój rodzi się ze mnie, niech nie będzie zrobiony mi" - wykrzykuje Józio w Ferdydurke, a możliwe, że to także krzyk bardzo współczesny - każdego polskiego ucznia. Edukacja polonistyczna znajduje się w obecnej chwili w trudnym momencie - przeładowana podstawa programowa, anachroniczny dla dzisiejszych nastolatków spis lektur, kryzys czytelnictwa, pośpiech i brak motywacji. Co i jak czytać z uczniami, by... chciało im się chcieć? Jak pracować z książkami, by wzbudzić w uczniach szacunek do słowa, głód książki, a jednocześnie rozwijać kompetencje XXI wieku? Czy możliwe, by młodzież pokochała Mickiewicza? Na te i inne pytania podczas wykładu odpowie Dariusz Martynowicz - nauczyciel roku 2021. Zaprezentuje też wybrane pomysły, narzędzia i metody pracy z tekstem literackim.

12.30-13.35
Dlaczego Miś Paddington się nie starzeje? - panel dyskusyjny o klasyce literatury dziecięcej z udziałem Justyny Sobolewskiej, Anny Czernow i Aleksandry Kamińskiej. Moderacja Agnieszka Sowińska.

Miś Paddington, Kubuś Puchatek, Muminki, Pippi Pończoszanka – historia wydała na świat niezliczonych bohaterów i bohaterki dziecięcej wyobraźni. Którzy z nich i dlaczego odnajdują drogę do serca nowych pokoleń, a których należy nieuchronnie spisać na straty? Jakie z ważnych dla dzisiejszej publiczności tematów możemy odnaleźć w klasyce literatury dziecięcej, a do których potrzebujemy nowych książek – lub nowych przygód dla starych bohaterów/ek? O pokrętnych drogach, jakimi rządzi się recepcja literatury dziecięcej na przestrzeni lat opowiedzą dziennikarka Justyna Sobolewska, Anna Czernow, prezeska Polskiej Sekcji IBBY i tłumaczka Aleksandra Kamińska. Rozmowę poprowadzi dziennikarka – Agnieszka Sowińska.

Plakat FLDD 2021
Pozycje
Flaga narodowa Ukrainy
Ukraina  
Kalendarz wydarzeń
Materiały dydaktyczne
Otwarte Zasoby Edukacyjne
Biblioteka poleca
Gry planszowe
Wystawy
Akademia Wartości
Ogólnopolskie Forum Bibliotek Pedagogicznych
Jubileusz - 100 lat PBW
Poradnik Na Focha
Pomocne linki oświatowe

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
al. F. Focha 39, Kraków 30-119

nr konta: 39 1020 4900 0000 8502 3122 7919

  sekretariat@pbw.edu.pl
   tel. (+48) 12 421 10 98

© 2024 Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Krakowie
Free Joomla! templates by Engine Templates
Strona korzysta z plików cookie, które ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług zgadzasz się, że używamy plików cookie.