Na czerwonym tle zdjęcie Pary Prezydenckiej RP, okładka książki "Moralność Pani Dulskiej" oraz pieczątka promująca akcję Narodowe Czytanie

Narodowe Czytanie 2021 w naszej Bibliotece

Lekturą jubileuszowej X edycji Narodowego Czytania będzie „Moralność Pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej.

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Krakowie po raz kolejny przyłącza się do obchodów Narodowego Czytania.

Zapraszamy uczniów małopolskich szkół wraz z nauczycielami do naszej Biblioteki 6 i 7 września*.

W programie:

🔸 przedstawienie postaci Gabrieli Zapolskiej,

🔸 wspólne odczytanie fragmentów lektury,

🔸 interaktywna zabawa literacka,

🔸 wystawa różnych wydań książek Gabrieli Zapolskiej ze zbiorów Biblioteki,

🔸 wirtualna wystawa dotycząca autorki i „Moralności Pani Dulskiej”
(plakaty filmowe, teatralne, fotografie i skany okładek oraz artykułów z czasopism ze zbiorów Biblioteki).

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez prezydenta RP Andrzeja Dudę od 2012 roku. Została zainicjowana wspólnym czytaniem „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.

Prezydent Andrzej Duda w liście zachęcającym do współtworzenia akcji, tak napisał o tegorocznej lekturze „Moralności Pani Dulskiej”:

To wyjątkowy utwór, który piętnuje obłudę i zakłamanie. Odnajdujemy w nim komizm i gorzką ironię, mistrzowskie odmalowanie postaci i wyczucie języka, ale przede wszystkim uniwersalne przesłanie moralne, które w imię uczciwości i sprawiedliwości każe potępiać zło. Sztuka Zapolskiej wzbogaciła literaturę polską o ważną refleksję społeczną. Pojęcie „dulszczyzna” weszło na trwałe do języka potocznego i na przestrzeni epok było różnie interpretowane, stając się przedmiotem żywych dyskusji.

List Prezydenta RP Andrzeja Dudy

* Limit miejsc został wyczerpany. Dziękujemy za wszystkie zgłoszenia.

Informacje:

Wydział Współpracy ze Środowiskiem