Ikonki
KSIĄŻKI ONLINE
KSIĄŻKI ONLINE
ZAMÓW I WYPOŻYCZ
ZAMÓW I WYPOŻYCZ
ZAPISZ SIĘ DO BIBLIOTEKI
OFERTA EDUKACYJNA
OFERTA EDUKACYJNA
Książki z literatury pięknej ułożone grzbietami na zielonej trawie, wśród kwiatów

Znajdziesz mnie w bibliotece - literatura piękna i nie tylko

Znajdziesz mnie w bibliotece

Całkowicie subiektywny wybór książek z literatury pięknej i okolic, który może nie u wszystkich wzbudzi zachwyt, ale powstał z naszych bibliotekarskich pasji i zainteresowań. Dzielimy się tym, co nas – bibliotekarzy – fascynuje i pociąga. Zapraszamy do naszego świata lektur wybranych z wielu setek tysięcy woluminów naszego księgozbioru. Niektóre są nowe, niektóre zaś całkiem stare, ale zawsze warto sprawdzić, czy i dla Państwa będą interesujące. Może chociaż niektóre…, a wybór autorów, gatunków, tematów jest spory.

 

Ciemno, prawie noc / Joanna Bator. - Warszawa : Wydawnictwo W.A.B., 2013.

Powieść nagrodzona nagrodą Nike. Doczekała się też ekranizacji. Ciemna noc zła, smutku, niepokoju, lęku. Po przeczytaniu tej książki, z „podejrzeniem” patrzy się na każdą starą kamienicę…

 

Córki Wawelu : opowieść o jagiellońskich królewnach / Anna Brzezińska. - Kraków : Wydawnictwo Literackie, 2017.

Jest rok 1526. W listopadową noc rodzi się niechciane dziecko – karliczka Dosia, córka zgwałconej służącej. Kiedy w niesamowitych okolicznościach zostanie mieszkanką Wawelu i towarzyszką córek Zygmunta Starego – jej oczami poznamy zdarzenia w dynastii ostatnich Jagiellonów. Żywa, ciekawa i intrygująca fabuła sprawi, że prawdziwe fakty historyczne na zawsze zapiszą się w pamięci czytających.

 

Dżuma / Albert Camus ; przeł. [z fr.] Joanna Guze. - Wyd. 21. - Warszawa : Państwowy Instytut Wydawniczy, 2012.

„Każdy z nas nosi w sobie dżumę, nikt bowiem, nikt na świecie nie jest od niej wolny.” Warto przeczytać po latach…

 

Europa : między Wschodem a Zachodem / Norman Davies ; przeł. [z ang.] Bartłomiej Pietrzyk. - Kraków : Wydawnictwo "Znak", 2007.

Niesamowita podróż po świecie historii, sztuki i literatury. Rozprawa historyka z zachodnimi stereotypami na temat Europy Wschodniej. Wybitny erudyta w sposób przystępny opowiada o konsekwencjach podziału na Wschód i Zachód. Lektura inspiruje do przemyśleń!

 

Folwark zwierzęcy / George Orwell ; adaptacja i ilustracje Odyr ; tłumaczenie Małgorzata Kaczarowska. - Wydanie pierwsze. - Warszawa : Jaguar, 2020.

Wielki Brat wciąż patrzy - satyryczna, alegoryczna i antytotalitarna powieść nie straciła na aktualności mimo upływu lat. Świat ukazany w tej powieści wydaje się ciągle przerażający, a zdarzenia – niestety – nadal bardzo aktualne i ku przestrodze.

 

Gulasz z turula / Krzysztof Varga. - Wołowiec : Wydaw. "Czarne", 2008.

Polak Węgier – dwa bratanki! Varga, autor o polsko-węgierskich korzeniach, kreśli fascynujący, historyczny esej o traumach i bohaterstwie bliskiego nam narodu.
Skąd ta „madziarska” melancholia, skąd taka duża ilość samobójstw, skąd pomniki wielkich, czarnych ptaków?

 

Jadąc do Babadag / Andrzej Stasiuk. - Wyd. 2. - Wołowiec : Wydaw. "Czarne", 2004.

Zbiór reportaży po krajach środkowo-wschodniej Europy. Tych „gorszych” i „zacofanych”. Podróż po krajach i świadomości mieszkańców…

 

Jaremianka : gdzie jest Maria? / Agnieszka Dauksza. - Kraków : Wydawnictwo Znak, 2019.

Książka uhonorowana wieloma nagrodami. Maria Jarema to jedna z najbardziej charyzmatycznych krakowskich artystek XX wieku. Tak mało jednak wiemy o jej twórczości i – barwnym, ale trudnym i stosunkowo krótkim – życiu. A przecież często przechodzimy obok fontanny naprzeciwko Filharmonii…

 

Kore : o chorych, chorobach i poszukiwaniu duszy medycyny / Andrzej Szczeklik ; wstęp Adam Zagajewski. - Kraków : Wydawnictwo "Znak", 2007.

Zbiór esejów wybitnego – niestety nieżyjącego już - krakowskiego lekarza kardiologa. Erudycyjne perełki z dziedziny medycyny, filozofii, sztuki.

 

Lalka i perła / Olga Tokarczuk. - Kraków : Wydawnictwo Literackie, 2019.

Powieści Olgi Tokarczuk są znane. A znakomity esej naszej noblistki o „Lalce” Bolesława Prusa?

 

Lista Wächtera : Generał SS, który ograbił Kraków : gdzie zniknęły polskie dzieła sztuki? / Magdalena Ogórek ; tłumaczenie listów Bożena Bany, Magdalena Ogórek, Anna Ronin. - Warszawa : Zona Zero, copyright © 2018.

Gdzie podziała się krakowska „Walka karnawału z postem” Brueghela, za której kopię płacono 20 milionów funtów? Śledztwo tropiące niemiecką grabież dzieł sztuki z okupowanych ziem Rzeczpospolitej. Dokąd prowadzą ślady? Dowiedzmy się!

 

My, właściciele Teksasu : reportaże z PRL-u / Małgorzata Szejnert ; wstęp Mariusz Szczygieł. - Kraków : Wydawnictwo Znak, 2013.

Z drobnych, codziennych sytuacji, wydarzeń, zmagań, pracy i marzeń zwykłych ludzi – nakreślona zostaje polska rzeczywistość minionej epoki. Ale o co chodzi z tym Teksasem???

 

Uczta ; Eutyfron ; Obrona Sokratesa ; Kriton ; Fedon / Platon ; przeł. [z grec.] oraz wstępem, objaśn. i il. opatrzył Władysław Witwicki. - Wyd. 4. - Warszawa : Państwowe Wydawnictwo Naukowe, 1988.

To dzieło po prostu należy znać! Treść trzech mów, jakie Sokrates wygłosił na procesie w 399 r. p.n.e., na którym został skazany na karę śmierci, jest przejmująca i w XXI wieku!

 

Piesek przydrożny / Czesław Miłosz. - Wyd. 1, dodr. - Kraków : "Znak", 1998.

Nagroda Nike. W tomie - wiersze liryczne, aforyzmy, medytacje, wspomnienia, obrazki, krótkie traktaty teologiczne. Ponadto, wyodrębnione w osobny rozdział epickie Tematy do odstąpienia (autor powiedział kiedyś, że za butelkę dobrego alkoholu skłonny byłby odstąpić te zalążkowe fabuły komuś, kto rozwinąłby je do rozmiarów powieści czy większych opowiadań). Może warto spróbować? Może warto właśnie dlatego, że Miłosza już nie ma wśród nas?

 

Podróże z Herodotem / Ryszard Kapuściński. - Kraków : Wydaw. "Znak", 2004.

Autor porównuje swe podróże po Azji i Afryce z przygodami starożytnego kronikarza Herodota. Czy spostrzeżenia, które poczynił 2500 lat temu Herodot z Halikarnasu mają charakter uniwersalny? Przenikliwość spojrzenia Kapuścińskiego, jego warsztat pisarski, ciekawość poznania świata, chęć zrozumienia innych społeczeństw i kultur, rozważania o charakterze antropologicznym, sprawiają, że to dzieło wyjątkowe!

 

Przyjdzie Mordor i nas zje, czyli Tajna historia Słowian / Ziemowit Szczerek. - Kraków : Korporacja Ha!art, 2013.

„Podróż na poradziecki Wschód, to podróż w głąb tego, czego nienawidzimy we własnym kraju”. Mocne to słowa, zachęcające do sięgnięcia po lekturę!

 

Raj tuż za rogiem / Mario Vargas Llosa ; przeł. Danuta Rycerz. - Wyd. 1, dodr. - Poznań : "Rebis", 2004.

Powieść tworzą opowiadane równolegle historie dwóch historycznych postaci: działaczki społecznej Flory Tristan i jej wnuka, znanego malarza Paula Gauguina. Cóż za biografie!

 

Romantyk Boży / Stanisław Dziedzic. - Kraków : Wydawnictwo M, 2014.

Ta niezwykła książka otwiera przed czytelnikiem świat młodzieńczych fascynacji i twórczości literackiej Karola Wojtyły.

 

Rozmowy w nocy : rekolekcyjne zamyślenia o sobie i Wszechświecie / Michał Heller. - Tarnów : Wydaw. Diecezji Tarnowskiej Biblos, 1991.

Rozważania ks. Michała Hellera, wygłoszone podczas rekolekcji wielkopostnych do naukowców krakowskich uczelni w kolegiacie św. Anny. Uczta duchowa i intelektualna!

 

Solaris / Stanisław Lem ; [posł. Jerzy Jarzębski]. - Warszawa : "Agora", 2008.

Kolejna książka, do której warto sięgnąć po latach…

 

Stambuł : wspomnienia i miasto / Orhan Pamuk ; przeł. [z tur.] Anna Polat. - Kraków : Wydaw. Literackie, 2008.

To naprawdę niezwykła książka. Po przeczytaniu, od razu chce się pojechać tam, gdzie styka się Europa i Azja.

 

Stary człowiek i morze / Ernest Hemingway ; przeł. [z ang.] Bronisław Zieliński. - Wyd. 8. - Warszawa : Państ. Inst. Wydaw, 1971.

Mistrzowska klasyka! Przemyślenia Santiago to ponadczasowa filozofia… W naszych zbiorach także w formie filmu i audiobooka.

 

Śmierć w Breslau / Marek Krajewski. - Wrocław : Wydawnictwo Dolnośląskie, 2006.

Miłośnicy literatury, która podnosi poziom adrenaliny z przyjemnością przeczytają tę powieść.

 

Teodora, moja miłość : życie codzienne Jana i Teodory Matejków / Jolanta Antecka, Małgorzata Buyko ; [podpisy pod il. i kalendarium Barbara Ciciora]. - Olszanica : Bosz, 2014.

Znamy monumentalne dzieła naszego największego malarza historycznego, ale czy wiemy coś o jego rodzinie? A życie prywatne mistrza mogłoby posłużyć za kanwę filmu. Ach, ta Teodora…

 

W drodze do sławy : studia i szkice / Franciszek Ziejka ; [opracowanie redakcyjne Magdalena Mnikowska ; projekt okładki Igor Stanisławski]. - Kraków : Księgarnia Akademicka, cop. 2015.

Czyny i dzieła kilkunastu Polaków, którzy nie marzyli o sławie, ale każdy robił to, co uważał za swój święty obowiązek. Nie o wszystkich pamięć przetrwała…

 

Wajda : portret mistrza w kilku odsłonach / Tadeusz Lubelski. - Wrocław : Wydawnictwo Dolnośląskie, 2006.

Nie sposób zrozumieć wielorakiej twórczości artystycznej Wajdy bez zaznajomienia się z wydarzeniami ze wszystkich okresów jego życia. Książka przybliża portret człowieka, który „kochał Kraków”.

 

Wanna z kolumnadą : reportaże o polskiej przestrzeni / Filip Springer. - Wołowiec : Wydawnictwo Czarne, 2013.

Pasjonująca opowieść o planowaniu przestrzennym w naszym kraju i budowlanym boomie. Odnowione elewacje niby „cieszą oko”, ale czy „pasteloza” nie jest zwykłym kiczem? A co z „nowobogackimi” budowlami – na wzór egipskich piramid, Partenonu, weneckich pałaców? Po przeczytaniu tych reportaży z uwagą patrzy się już na wszystko na zewnątrz...

 

Widnokrąg / Wiesław Myśliwski. - Kraków : Wydawnictwo "Znak", 2008.

Książka określana jako jedna z najważniejszych polskich powieści i jedna z najlepszych książek Myśliwskiego. Prowincja oglądana oczyma dorastającego chłopca, tajemnica „koła” życia.

 

Wybór poezji / Tadeusz Różewicz ; wstęp i opracowanie Andrzej Skrendo. - Wyd. 1 (dodruk). - Wrocław : Zakład Narodowy im. Ossolińskich, 2017.

Tej poezji nie trzeba rekomendować, ale… czytać i czytać!

 

Wyspiański : dopóki starczy życia / Monika Śliwińska. - Warszawa : Wydawnictwo Iskry, cop. 2017.

Fascynująca biografia „artysty totalnego”. I człowieka, który „ścigał się ze śmiercią”.

 

Wyspa klucz / Małgorzata Szejnert. - Kraków : "Znak", 2009.

Każdy, kto przeczyta tę książkę, na pewno o niej nie zapomni! Ellis Island, mała wyspa u wybrzeży Nowego Jorku - „brama do Ameryki”. Tu rozgrywały się dramatyczne chwile, dni i miesiące milionów emigrantów z całego świata, chcących dostać „przepustkę” do kraju marzeń.

 

Zasypie wszystko, zawieje... / Włodzimierz Odojewski. - Warszawa : Świat Książki - Bertelsmann Media, 2006.

Panorama powikłanych losów polsko-ukraińskich w czasie bratobójczych walk podczas drugiej wojny światowej. Wybitna proza, ze względu na wątek katyński, długo nie była wydawana w oficjalnym obiegu.

 

Zgiełk czasu / Julian Barnes ; z angielskiego przełożyła Dominika Lewandowska-Rodak. - Warszawa : Świat Książki - Wydawnictwo, 2017.

Fikcyjna autobiografia Dymitra Szostakowicza wybitnego kompozytora w realiach stalinowskiej Rosji. Pytania o ludzką duszę, którą może zniszczyć system, o ludzki kompromis wobec władzy, o tchórzostwo i odwagę, o wybory, o decyzje.
Wszystko mocno zapada w pamięć! I rodzi refleksje…

 

Żeby nie było śladów : sprawa Grzegorza Przemyka / Cezary Łazarewicz. - Wyd. 3. - Wołowiec : Wydawnictwo Czarne, 2017.

Przejmująca historia śmierci maturzysty. Nie zapomnijmy!

Pozycje
Flaga narodowa Ukrainy
Ukraina  
Kalendarz wydarzeń
Materiały dydaktyczne
Otwarte Zasoby Edukacyjne
Biblioteka poleca
Gry planszowe
Wystawy
Akademia Wartości
Ogólnopolskie Forum Bibliotek Pedagogicznych
Jubileusz - 100 lat PBW
Poradnik Na Focha
Pomocne linki oświatowe

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
al. F. Focha 39, Kraków 30-119

nr konta: 39 1020 4900 0000 8502 3122 7919

  sekretariat@pbw.edu.pl
   tel. (+48) 12 421 10 98

© 2024 Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Krakowie
Free Joomla! templates by Engine Templates
Strona korzysta z plików cookie, które ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług zgadzasz się, że używamy plików cookie.