W gablocie, na półkach ułożone frontem książki dotyczące Żołnierzy Wyklętych. Na samej plakat informujący o Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

1 marca - Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

1 marca to Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Święto zostało ustanowione przez Sejm RP w 2011 roku, aby upamiętnić tych, którzy po II wojnie światowej z bronią w ręku przeciwstawili się narzuconej siłą władzy komunistycznej. Uczestników ruchu partyzanckiego określa się też jako Żołnierzy Drugiej Konspiracji lub Żołnierzy Niezłomnych. Sformułowanie Żołnierze Wyklęci powstało w 1993 roku, po raz pierwszy użyto go w tytule wystawy przygotowanej na Uniwersytecie Warszawskim Żołnierze Wyklęci - antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 r.

Powojenna konspiracja niepodległościowa była najliczniejszą formą zorganizowanego oporu polskiego społeczeństwa wobec reżimu komunistycznego. W zbrojnym podziemiu działało nawet 200 tys. osób zgrupowanych w oddziałach o różnej orientacji. Antykomunistyczne i niepodległościowe podziemie stanowili nie tylko żołnierze, ale także uczniowie zrzeszeni w podziemnych organizacji młodzieżowych – łącznie ok. 20 tys. młodych ludzi.

W celu pogłębienia wiedzy historycznej o Żołnierzach Wyklętych i ich działalności, proponujemy nauczycielom i uczniom skorzystanie z bogatej oferty książek, czasopism oraz zbiorów audiowizualnych, znajdujących się w zbiorach Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krakowie.

Przygotowaliśmy dla Państwa zestawienie bibliograficzne „Żołnierze Wyklęci. Żołnierze Niezłomni. Podziemie niepodległościowe i zbrojne w latach 1944-1963” oraz wybór materiałów edukacyjnych dostępnych w sieci.

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia Biblioteki i zapoznania się z wystawą proponowanych książek, czasopism oraz zbiorów audiowizualnych.

Poniżej zamieszczamy linki do bezpłatnych materiałów edukacyjnych w postaci scenariuszy lekcji, ciekawostek historycznych, filmów i nagrań, poświęconych tej tematyce.

Zachęcamy również do skorzystania z przygotowanej przez nas prezentacji Żołnierze Wyklęci. Żołnierze Niezłomni, która może posłużyć jako materiał pomocniczy w prowadzeniu zajęć o tej tematyce.

W zbiorach Biblioteki znajdują się m.in takie pozycje związane z tematem Żołnierzy Wyklętych:

Polecamy materiały edukacyjne Instytutu Pamięci Narodowej oraz Polskiego Radia:

Scenariusze lekcji dla młodzieży:

Gry, filmy, piosenki:

Ciekawostki i materiały dla zainteresowanych: