rzeźba przedstawiająca popiersie Jana Pawła II.

Jan Paweł II - 100. rocznica urodzin

18 maja mija setna rocznica urodzin Karola Wojtyły. 2 kwietnia minęła także piętnasta rocznica jego śmierci. O Janie Pawle II, Papieżu-Polaku, napisano wiele książek, artykułów, nagrano mnóstwo filmów i reportaży, dlatego dzisiaj pragniemy przybliżyć Wam kilka ciekawostek z jego życia:

• Jan Paweł II już w dwa dni po wyborze na papieża opuścił Watykan. Zerwał z wszelkimi obowiązującymi do tego czasu zwyczajami i etykietami, udając się do kliniki im. A. Gemellego, aby odwiedzić przebywającego tam chorego przyjaciela, biskupa Andrzeja M. Deskura.
  • Jak wiadomo, uwielbiał podróżować. Podróży zagranicznych Jan Paweł II odbył 104, odwiedzając w tym czasie 132 kraje, niektóre wielokrotnie, a w nich prawie 900 miejscowości. Przemierzył w tym czasie prawie 1 650 900 km. W podróżach spędził 586 dni. Odwiedził m.in.: Polskę - 9 razy, USA - 7 razy, Francję - 6 razy, Meksyk - 5 razy, Hiszpanię - 5 razy. Najdłuższą podróżą była podróż na Daleki Wschód i do Oceanii - trwała 13 dni i 6 godzin (18 listopada - 1 grudnia 1986 r. Ojciec Święty przebył wtedy 49 000 km).
  • Papież był niezwykle oryginalną osobą: nosił na ręku zegarek i czytał bez okularów.
  • Jako pierwszy Papież wziął udział w koncercie rockowym w Bolonii.
  • Wprowadził Internet do Watykanu. Wcześniej było to nieosiągalne dla mieszkańców.
    Karol Wojtyła w ostatniej chwili zdążył na konklawe, na którym wybrano go na papieża. Do kaplicy Sykstyńskiej wszedł jako ostatni. Po zamknięciu bram nie wpuszcza się tam już nikogo, nawet kardynałów.
  • Jan Paweł II podpisywał swoje encykliki złotym kolorem atramentu.

Wspominając pontyfikat Jana Pawła II przedstawiamy kilka interesujących anegdot z życia Papieża:

Któregoś wieczoru, podczas szpitalnej rekonwalescencji w klinice Gemelli po zamachu na Placu świętego Piotra, Papież wyszedł ze swojego pokoju na opustoszały korytarz. Rozejrzał się i powiedział: "Ładne rzeczy, wszyscy sobie poszli, a mnie zostawili!"

Swego czasu zapytano Karola Wojtyłę, czy uchodzi, aby kardynał jeździł na nartach. Wojtyła uśmiechnął się i odparł:
- Co nie uchodzi kardynałowi, to źle jeździć na nartach!

Po jednym ze spotkań Papież pożegnał polskich biskupów słowami znanej pieśni: "O cześć wam, panowie magnaci!"

Podczas czwartej pielgrzymki do Ojczyzny, w Olsztynie, dziennikarzowi "Gazety Wyborczej" udało się wychylić głowę ponad tłum i zapytać Jana Pawła II o zdrowie.
- A jakoś człapię - odpowiedział Papież.

Podczas pierwszej wizyty w USA Papież spotkał się z rodziną prezydenta Jimmy'ego Cartera. Pięcioletnia wówczas wnuczka prezydenta, mając kłopoty z wygłoszeniem powitania, powtarzała w kółko:
- Jego Świątobliwość, Jego Świątobliwość.
Papież, chcąc wybawić dziewczynkę z kłopotów, wziął ją w ramiona i powiedział:
- Mów mi wujaszku.

(źródło: zswara.szkolna.net)

Zachęcamy również do zapoznania się z zestawieniem bibliograficznym dotyczącym postaci Jana Pawła II.

2020 © PBW Kraków