Na różowym tle stoi laptop z kobietą na ekranie. Do laptopa sięgają ręce w niebieskich rękawach. Obok laptopa stoi biały kubek z kawą, biały notes i cztery kolorowe długopisy.

Nauczanie zdalne - materiały dla nauczycieli

Drodzy Nauczyciele!

Przygotowaliśmy dla Was zestaw prostych, dostępnych za darmo (czasami wymagana jest rejestracja) aplikacji, platform i narzędzi do prowadzenia lekcji online.

Mamy nadzieję, że choć w minimalnym stopniu pomożemy Państwu w tej nowej edukacyjnej sytuacji.

ZACHĘCAMY DO KORZYSTANIA I ŻYCZYMY POWODZENIA!

• szaloneliczby.pl Szalone Liczby - platforma na której uczniowie mogą przygotowywać się do sprawdzianów, ale także do egzaminów zewnętrznych.
  • www.classdojo.com/pl-pl Class Dojo - Darmowa,dostępna w języku polskim aplikacja, która łączy nauczycieli z uczniami i rodzicami w celu tworzenia społeczności klasy szkolnej. Nauczyciele mogą udostępniać w aplikacji zadania i zasoby takie jak zdjęcia, filmy, ogłoszenia i wiadomości.
  • www.edukator.pl Edukator - zestaw narzędzi do prowadzenia zdalnego nauczania (m.in. prowadzenia multimedialnych kursów i testów).
  • web.seesaw.me SeeSaw - to narzędzie online i zestaw aplikacji mobilnych ułatwiających tworzenie zadań dla uczniów i komunikowanie się z wirtualną klasą.
  • edpuzzle.com Edpuzzle - to prosta platforma ułatwiająca edukację zdalną wokół treści wideo, umożliwia nauczycielom komunikowanie się z uczniami za pomocą prostej opcji tworzenia wirtualnych klas, którym zadaje się do obejrzenia wideo rozbudowane o własne pytania i zadania.
  • www.librus.pl Librus - polska forma dostarczająca dziennik elektroniczny umożliwia szkołom korzystanie z programu Synergia do komunikacji z uczniami.
  • learningapps.org LearningApps - Bezpłatna, dostępna w języku polskim strona z interaktywnymi ćwiczeniami przedmiotowymi. Tworzy możliwość dodawania własnych zasobów, także przez uczniów i uczennice. Istnieje też możliwość stworzenia wirtualnej klasy.
  • news.microsoft.com/pl-pl/features/aka-ms-zdalnaszkola Microsoft Office 365 A1 - bezpłatna usługa Microsoft, która umożliwia uczniom i studentom zdalną naukę. Materiały i zadania mogą zostać udostępnione w trybie online, a uczniowie, studenci, nauczyciele i wykładowcy współpracować przy pomocy zdalnych komunikatorów, które pozwalają zarówno na pracę grupową, jak i indywidualną.
  • www.gov.pl/web/edukacja/lekcje-z-internetu - Lekcje z internetu - Ministerstwo Edukacji Narodowej wraz z Ministerstwem Cyfryzacji i Państwowy Instytut Badawczy NASK przygotowały propozycje dla nauczycieli i dyrektorów do zdalnej nauki z uczniami (tematy na każdy dzień i dla każdego przedmiotu).
  • www.ekokalendarz.pl EKO Kalendarz - gotowe pakiety do wykorzystania przez rodziców i nauczycieli przy obchodach świąt ekologicznych.
  • Webinarium: "Coś dla dzieci? Coś dla rodziców? Biblioteka oczywiście!" Anna Wysocka o działaniach dla dzieci i rodziców w bibliotece.
  • Webinarium: "Doświadczenia z edukacji domowej – jak skorzystać z nich w edukacji zdalnej?" Materiał przydatny dla nauczycieli i rodziców.
  • Świnka Malwinka Darmowe pomoce terapeutyczne i dydaktyczne do pracy z dzieci w różnym wieku.
  • www.dzwonek.pl Platforma edukacyjna umożliwiająca użytkownikom korzystanie z szerokiej gamy darmowych i płatnych e-podręczników oraz interaktywnych ćwiczeń proponowanych przez różnych wydawców.
  • www.ekreda.pl Narzędzie do tworzenia interaktywnych treści edukacyjnych umożliwiające zdalne udostępnianie materiałów uczniom.
  • platforma.bk.pan.pl Platforma cyfrowa zbiorów biblioteki kórnickiej oraz scenariuszy i materiałów dla nauczycieli.

Przygotowaliśmy również wartościowe materiały edukacyjne (w postaci kanałów na YouTube, blogów, itp.) dla nauczycieli poszczególnych przedmiotów:

JĘZYK POLSKI

Lektury on-line:

MATEMATYKA

JĘZYK ANGIELSKI

JĘZYK NIEMIECKI

HISTORIA, WOS

GEOGRAFIA

CHEMIA

GRAFIKA, PLASTYKA

NAUKI PRZYRODNICZE

INFORMATYKA

PRZEDSIĘBIORCZOŚĆ

MATERIAŁY Z RÓŻNYCH DZIEDZIN WIEDZY

SPRAWDZENIE WIEDZY

Dla bibliotekarzy

• www.ebib.pl Portal tworzony przez bibliotekarzy, od 2001 roku działa jako serwis Elektroniczna Biblioteka.  Strona internetowa jest przeznaczona dla osób pracujących w bibliotekach czy ośrodkach informacji, studentów i pracowników bibliotekoznawstwa.
  • lustrobiblioteki.pl Serwis dla bibliotekarzy i osób, którym bliska jest książka i czytelnictwo. To serwis biblioteczny dla miłośników książek. Na jego łamach przedstawiane są treści naukowe, rozrywkowe i o charakterze informacyjnym.
  • fbc.pionier.net.pl Zbiory polskich instytucji kultury: bibliotek, muzeów, archiwów udostępnione on-line. Serwis tworzony przez Federację Polskich Bibliotek Cyfrowych.
  • lubimyczytac.pl Portal dla miłośników książek. Miejsce tworzone jest przez osoby czytające dla nich samych. Recenzje książek, opinie i komentarze, wywiady z pisarzami, najnowsze informacje ze świata literatury.
  • booklips.pl Informacje o książkowych premierach, recenzje, wywiady z autorami, ciekawostki ze świata literatury.
  • niestatystyczny.pl Portal dla miłośników książek, którego hasło brzmi: nie jestem statystycznym Polakiem, lubię czytać książki. Są tu wywiady z autorami, ekranizacje literatury, aktualne informacje ze świata książek oraz zapowiedzi książkowe.
  • www.kawerna.pl Portal dla miłośników fantastyki i fantasy.
  • www.biblionetka.pl Serwis rekomendujący książki. BiblioNETka publikuje nadsyłane przez użytkowników recenzje i opisy.

Edukacja przedszkolna i wczesnoszkolna - edukacja czytelnicza