Konferencja „Siła jest Kobietą” – FOTORELACJA

19 marca 2019 w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej im. H. Kołłątaja w Krakowie odbyła się konferencja pt. „Siła jest Kobietą”. Wydarzenie związane było z zorganizowaną w naszej placówce wystawą „Kobiety w polskiej pedagogice i oświacie”.

Konferencję otworzyła Dyrektor Biblioteki Pani Anna Piotrowska, która przywitała prelegentki i uczestników - nauczycieli, bibliotekarzy, studentów kierunków pedagogicznych.

Pierwszy referat przygotowały Panie Maria Amin oraz Aleksandra Suława - z Zarządu Stowarzyszenia Sto Lat Głosu Kobiet. W pierwszej części wystąpienia prelegentki przybliżyły słuchaczom drogę Polek do wyższej edukacji i omówiły występujące w XIX w. jej formy zastępcze, takie jak Latający Uniwersytet. Przywołane zostały kobiety, które działały na rzecz równego dostępu do edukacji oraz pierwsze studentki, z uwzględnieniem wątków krakowskich. W drugiej części wykładu prelegentki podzieliły się wnioskami z warsztatów edukacyjnych przeprowadzanych w krakowskich szkołach.

Drugą prelekcję wygłosiła Pani Elżbieta Matusiak - pedagog i opiekun zastępczy. Prelegentka wyjaśniła pojęcie pieczy zastępczej i opowiedziała o działaniach podejmowanych na rzecz wspierania rodzin przeżywających trudności w wypełnianiu funkcji opiekuńczo-wychowawczych wobec dzieci. Podkreśliła, że dla rodzin zastępczych niezwykle ważne jest otrzymywanie zrozumienia ze strony środowiska. Prelegentka uświadomiła słuchaczom, że celem pieczy zastępczej jest zaspokojenie potrzeb bytowych, zdrowotnych, edukacyjnych i kulturalnych dziecka, ale to te emocjonalne wymagają największej troski.

Trzeci referat przygotowała Pani Marta Jesionek - pracownik naszej Biblioteki, doktorantka Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Prelegentka będąca autorką wystawy „Kobiety w polskiej pedagogice i oświacie” opowiedziała o ekspozycji, przywołała sylwetki kobiet, które przyczyniły się do istotnych zmian w polskiej pedagogice i oświacie: Marii Grzegorzewskiej, Józefy Joteyko, Heleny Radlińskiej, Stefanii Sempołowskiej, Stefanii Wilczyńskiej oraz Narcyzy Żmichowskiej. Te wszystkie kobiety poświęciły się pracy na rzecz dzieci, szerzyły wiedzę na temat wychowania, kształcenia oraz psychologii najmłodszych. Ich historie oraz podejmowane przez nie działania, jak na ówczesne czasy były śmiałe i nowatorskie, dlatego do dziś pozostają zaskakujące i motywują do pracy pedagogicznej.

Dziękujemy za Państwa obecność na konferencji.

PROGRAM WYDARZENIA

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
al. F. Focha 39, Kraków 30-119

nr konta: 39 1020 4900 0000 8502 3122 7919

  sekretariat@pbw.edu.pl
  Telefon: 12 421 10 98
  Fax: 12 421 10 98

2020 © PBW Kraków
Free Joomla! templates by Engine Templates
Strona korzysta z plików cookie, które ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług zgadzasz się, że używamy plików cookie.