Wystawa „Kobiety w polskiej pedagogice i oświacie”

 

Świat dźwiga na barkach nie Atlas,
ale kobieta, i czasem igra nim jak piłką.

Henryk Sienkiewicz

 

Wystawa przedstawia sylwetki sześciu wyjątkowych kobiet, które znacząco przyczyniły się do istotnych zmian w polskiej pedagogice i oświacie. Przeanalizowano życie i twórczość Marii Grzegorzewskiej, Józefy Joteyko, Heleny Radlińskiej, Stefanii Sempołowskiej, Stefanii Wilczyńskiej oraz Narcyzy Żmichowskiej, ponieważ obecnie tak często się o nich zapomina, a ich praca oraz działania z zakresu pedagogiki są na tyle istotne, że do dziś pozostają aktualne i inspirujące.

Wszystkie te kobiety poświęciły się pracy na rzecz dzieci, szerzyły wiedzę na temat wychowania, kształcenia oraz psychologii najmłodszych i choć nie było to łatwe nigdy się nie poddawały. Ich życiowe historie oraz podejmowane przez nie działania były, jak na ówczesne czasy, niezwykle śmiałe i nowatorskie, przez co obecnie są niezwykle motywujące, dlatego warto zapoznać się chociaż z namiastką tego, co zrobiły dla polskiego szkolnictwa.

Wystawie towarzyszy prezentacja książek ze zbiorów naszej Biblioteki, które swoją tematyką w różnorodny sposób nawiązują do kobiet.

Wystawę, okraszoną kobiecymi cytatami, można oglądać do końca kwietnia w holu głównym Biblioteki (parter).

Serdecznie zapraszamy do oglądania w godzinach pracy Biblioteki.

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
al. F. Focha 39, Kraków 30-119

nr konta: 39 1020 4900 0000 8502 3122 7919

  sekretariat@pbw.edu.pl
  Telefon: 12 421 10 98
  Fax: 12 421 10 98

2020 © PBW Kraków
Free Joomla! templates by Engine Templates
Strona korzysta z plików cookie, które ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług zgadzasz się, że używamy plików cookie.