Stanisław Wyspiański, Widok z okna pracowni na Kopiec Kościuszki, 1904.

150. rocznica urodzin Stanisława Wyspiańskiego

Z okien pracowni, którą podnajmowałem, widziałem kopiec Kościuszki. Widok ten postanowiłem utrwalić. Tak powstał w 1905 roku pastel „Widok na kopiec w okresie roztopów”, rozpoczynając cykl obrazów przedstawiających ten krakowski monument.

Stanisław Wyspiański


15 stycznia 1869 r. w Krakowie przyszedł na świat Stanisław Wyspiański, pierworodny syn rzeźbiarza Franciszka Michała Wyspiańskiego i Marii z Rogowskich. Był człowiekiem o wielości talentów: malarzem, pisarzem, scenografem, grafikiem, ilustratorem, typografem, architektem, projektantem mebli. Przeżył 38 lat, które wypełniały rożne odsłony sztuki. Zmarł 28 listopada 1907 r.

Zachęcamy do zapoznania się z wykazem wydarzeń organizowanych w Krakowie w celu uczczenia 150. rocznicy urodzin tego artysty.

 

CZY WIECIE, ŻE...

  • Wyspiański tworzył w epoce Młodej Polski.
  • Bywa nazywany czwartym wieszczem polskim.
  • W historii zapisał się jako wszechstronny i obdarzony niespotykaną wyobraźnią artysta.
  • Twórca scenografii, utworów literackich, wzruszających portretów i zapierających dech w piersiach witraży.
  • Był kierownikiem artystycznym tygodnika literacko-artystycznego „Życie”.
  • Poślubił chłopkę Teodorę Teofilę Pytko i przysposobił jej syna Teodora. Mieli jeszcze troje dzieci: córkę Helenę oraz synów Mieczysława i Stanisława.
  • Wziął udział w weselu przyjaciela Lucjana Rydla w Bronowicach Małych. Na kanwie tego wydarzenia powstało słynne Wesele, które przyniosło Wyspiańskiemu sławę i uznanie.
  • Tworzył do ostatnich dni życia. Gdy nie miał już władzy w rękach kazał przywiązywać sobie do ramion deski, a do tych narzędzia do rysowania. Kiedy nie mógł już malować, dyktował utwory literackie.
  • Został pochowany w Krypcie Zasłużonych na Skałce.

 

Jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o Stanisławie Wyspiańskim oraz podziwiać widok na Kopiec Kościuszki, który inspirował artystę, po prostu wstąpcie do naszej Biblioteki!

 


Źródła:

Skotnicki Aleksander B., Historia krótkiego życia naznaczonego piętnem nieuleczalnej choroby, „Alma Mater” 2007, nr specjalny, s. 81.

https://niezlasztuka.net/artysta/stanislaw-wyspianski

www.pinakoteka.zascianek.pl/Wyspianski/Index.htm

https://pl.wikipedia.org/wiki/Stanisław_Wyspiański

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
al. F. Focha 39, Kraków 30-119

nr konta: 39 1020 4900 0000 8502 3122 7919

  sekretariat@pbw.edu.pl
  Telefon: 12 421 10 98
  Fax: 12 421 10 98

2020 © PBW Kraków
Free Joomla! templates by Engine Templates
Strona korzysta z plików cookie, które ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług zgadzasz się, że używamy plików cookie.