"Poezja patriotyczna : inne spojrzenie" - sprawozdanie

22 listopada 2018 grono miłośników poezji patriotycznej zebrało się w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej, aby z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości poświęcić 100 minut na czytanie utworów dedykowanych naszej Ojczyźnie.

Wsłuchiwaliśmy się w teksty wielu poetów. Tych znanych i tych, z których utworami – tworzonymi choćby gdzieś na polu walki - spotkaliśmy się po raz pierwszy. Poezja „trudna”, gorzka, ironiczna, zatroskana, bolesna, niepokorna, przejmująca, kontrowersyjna, szorstka, „ciernista”, harda… Gdyż taką mieliśmy w zamierzeniu odczytać! Sięgaliśmy więc, nie zważając na chronologię, po strofy Wacława Potockiego, Jana Andrzeja Morsztyna, Ignacego Krasickiego, Franciszka Zabłockiego, Adama Mickiewicza, Adama Asnyka, Jana Kasprowicza, Zdzisława Dębickiego, Edwarda Słońskiego, Józefa Mączki, Antoniego Słonimskiego, Jana Lechonia, Władysława Broniewskiego, Wisławy Szymborskiej, Czesława Miłosza, Zbigniewa Herberta, Anny Kamieńskiej, Ernesta Brylla, Jarosława Brody, Janusza Stanisława Pasierba, Jadwigi Bujak-Pisarek, Małgorzaty Kulisiewicz, Kazimierza Balawejdera i naszego specjalnego Gościa - Ewy Borowiejskiej.

Chociaż uczestników nie było wielu, to atmosfera spotkania była podniosła i uduchowiona. Ale nie byliśmy „skazani na ciężkie norwidy”. Cieszyliśmy się z możliwości wydobywania przenikliwych emocji. Oprócz lektury tekstów poetyckich rozmawialiśmy też o wnioskach jakie z nich wynikają dla współczesnych Polaków, o tym co dzisiaj znaczy słowo patriotyzm i jak przekazywać dawne ideały następnym pokoleniom. Nie mamy bowiem wątpliwości, że „Polska to jest wielka rzecz”!

Zwróciliśmy uwagę na konieczność cyklicznych spotkań z poezją, bo – jak zgodnie stwierdzili zebrani – ona odrywa na chwilę od "skrzeczącej pospolitości", poszerza horyzonty, ukazuje rzeczywistość z wielu nieoczywistych punktów widzenia.
A zatem – już planujemy kolejne spotkanie! Kto do nas dołączy?

 

 

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
al. F. Focha 39, Kraków 30-119

nr konta: 39 1020 4900 0000 8502 3122 7919

  sekretariat@pbw.edu.pl
  Telefon: 12 421 10 98
  Fax: 12 421 10 98

2020 © PBW Kraków
Free Joomla! templates by Engine Templates
Strona korzysta z plików cookie, które ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług zgadzasz się, że używamy plików cookie.