Wystawa „Poetycka podróż Herberta do świata sztuki”

Rok 2018 został ogłoszony Rokiem Zbigniewa Herberta. Z tej okazji w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Krakowie przygotowana została wystawa poświęcona Poecie.

Wystawa składa się z trzech części. Pierwsza nakreśla sylwetkę oraz koleje jego życia i twórczości - akcentując rolę nauczycieli w rozwoju zainteresowań i uzdolnień Herberta. Ilustrowana jest wybranymi zdjęciami oraz książkami ze zbiorów PBW – są to publikacje dotyczące biografii Poety, ale przede wszystkim jego dzieła.


herbert

Część druga – najobszerniejsza – skupiona jest wokół głównego tematu wystawy, czyli motywów ze świata sztuki w poezji Zbigniewa Herberta. Z jego dorobku literackiego wybraliśmy te utwory poetyckie, które związane są z konkretnymi dziełami sztuki oraz kilka tekstów poruszających teoretyczne aspekty twórczości artystycznej. Znajdziemy tu „prywatną historię sztuki Herberta” - kilkanaście utworów prowadzących nas od inspiracji sztuką Egiptu, Grecji, Rzymu, poprzez malarstwo średniowieczne, renesansowe, barokowe aż do np. współczesnego Herbertowi Nikifora. Fascynowały go zarówno rzeźba, architektura, malarstwo, ale także rzemiosło artystyczne, sztuka użytkowa. Urzekli go wielcy artyści, jak Leonardo da Vinci, El Greco, Rafael Santi, Wit Stwosz, Pieter Bruegel, Jan Vermeer van Delft, Caravaggio, Fra Angelico, Paul Gauguin, Paul Cezanne, ale oddał też hołd pomniejszym czy zapomnianym, jak Eksekias, Nikifor, Tadeusz Makowski, Niccolò Antonio Colantonio – czy wręcz twórcom całkowicie anonimowym lub skrywającym swą tożsamość pod nazwami „Mistrz Zbioru Manny”, „Mistrz Haftowanego Listowia”. Każdy wiersz prezentowany jest wraz z reprodukcją dzieła sztuki, do którego się odnosi. Taka konstrukcja ekspozycji stanowi zaproszenie dla Czytelników odwiedzających Bibliotekę do niespiesznej lektury tekstu poetyckiego i kontemplacji sztuki... Oprócz tego zamieściliśmy też – w wyborze – publikacje ze zbiorów PBW dotyczące artystów, do których odnosi się Herbert z nadzieją na zainteresowanie lekturą osób oglądających wystawę.

Osobno zaprezentowano wybrane utwory dotyczące „zagadnień teoretycznych” związanych ze sztuką, m. in najważniejsze teksty, jak „Potęga smaku”, „Dlaczego klasycy”, ale także kilka mniej znanych.

Trzecia część naszej ekspozycji to publikacje książkowe ze zbiorów Biblioteki dotyczące twórczości Poety. Towarzyszą im fragmenty wypowiedzi krytyków literackich na temat roli sztuki i piękna w poezji Zbigniewa Herberta, sposobów ich postrzegania, przeżywania i odwzorowania w jego wierszach.

Wystawa prezentowana będzie w holu na parterze do końca grudnia 2018.
Zapraszamy w godzinach pracy Biblioteki.

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
al. F. Focha 39, Kraków 30-119

nr konta: 39 1020 4900 0000 8502 3122 7919

  sekretariat@pbw.edu.pl
  Telefon: 12 421 10 98
  Fax: 12 421 10 98

2020 © PBW Kraków
Free Joomla! templates by Engine Templates
Strona korzysta z plików cookie, które ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług zgadzasz się, że używamy plików cookie.