"Kuryerzy niepodległości", czyli wspólne świętowanie 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Krakowie i Muzeum Historyczne Miasta Krakowa zorganizowali 18 maja b. r. obchody 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości, w formie gry miejskiej dla mieszkańców Krakowa.

Mieszczańskie rodziny zmagające się z trudami Wielkiej Wojny zostały wplątane w walkę o niepodległość. Rodzinne grupy wcieliły się w krakowskich obywateli sprzed stu lat, niosąc pomoc rannym legionistom, wspomagając sieroty wojenne i dzieci jagliczne. Niektórzy, zdobywali się na dzieła heroiczne, oddając swoją skromną rację czarnego chleba za możliwość udzielenia materialnej pomocy rodzinom walczących na froncie żołnierzy. Inni, dzięki swej odwadze i męstwu, stanęli ramię w ramię ze Stawarzem, biorąc aktywny udział w jego spisku. Pracownicy Magistratu oddani idei Wielkiego Krakowa zakończyli działania na rzecz włączenia Podgórza w granice naszego miasta. To sukces ogromny, zwłaszcza w tym czasie wielce niełaskawym dla polityki administracyjnej.


Wielu tych zacnych obywateli naszego miasta zasłużyło sobie na stanowisko starszego referenta Polskiej Komisji Likwidacyjnej, czegoż im odmówić nie wypadało.

Każdy miał sposobność zawalczyć o niepodległą ojczyznę na miarę swoich sił i możliwości. Tym, którym hartu ducha nie stało, wspomagali dążenia do wolności, szyjąc akcesoria w barwach narodowych, które tak licznie krakowianie nosili w dniu zwycięstwa. Radość była tak wielka, że chęć zerwania ze wszystkim, co kojarzyło się z zaborcami, pchnęła obywateli do działań dotąd niespotykanych, czego następstwem był widok biegających po Rynku psów z orderami austriackimi. Orderami, aż do tego dnia pieczołowicie przechowywanymi w szufladach niektórych mieszczan.

Wesoły śpiew pieśni patriotycznych przy Dębie Wolności nie milkł do późnych godzin wieczornych. Tak, to krakowianie uczcili 18 maja 2018 roku jubileusz odzyskania wolności.

Kraków, więc nie tylko Wielki, ale i Niepodległy mamy!

 

   logopbw wm iwm

 

 

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
al. F. Focha 39, Kraków 30-119

nr konta: 39 1020 4900 0000 8502 3122 7919

  sekretariat@pbw.edu.pl
  Telefon: 12 421 10 98
  Fax: 12 421 10 98

2020 © PBW Kraków
Free Joomla! templates by Engine Templates
Strona korzysta z plików cookie, które ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług zgadzasz się, że używamy plików cookie.