Gry planszowe i grywalizacja, a edukacja

Gry planszowe, zwane popularnie „planszówkami” przeżywają współcześnie renesans. Mają coraz więcej zwolenników, także wśród pedagogów, nauczycieli, uczniów i ich rodziców. Do najważniejszych walorów stosowania gier planszowych w edukacji można zaliczyć: kształcenie umiejętności nawiązywania relacji społecznych, współdziałanie z grupą, konieczność przestrzegania określonych reguł, rozwijanie sprawności motorycznej, spostrzegawczości, orientacji przestrzennej i pamięci. Nauka przy wykorzystaniu „planszówek” jest dla uczniów ciekawsza, są bardziej aktywni, wykazują większe zainteresowanie i szybciej przyswajają nowe treści.

Planszówki w PBW

Coraz bardziej popularne staje się wykorzystywanie różnego rodzaju gier (komputerowych, planszowych, grupowych) w procesie edukacji oraz metod, które grami nie są, ale opierają się na mechanizmach powodujących wysokie zaangażowanie w grach. Są to tak zwane metody grywalizacyjne lub gamifikacyjne. Grywalizacja to włączanie mechanizmu gier do czynności nimi nie będących (np. nauki czytania), w celu zwiększenia atrakcyjności danej czynności i lepszego przyswojenia materiału. Grywalizacja może odbywać się poprzez przechodzenie do kolejnych etapów, czy sprawdzenie wiadomości w postaci quizów i konkursów.

 

Każdy Czytelnik naszej Biblioteki może dodatkowo wypożyczać - oczywiście oprócz książek i innych materiałów - 1 grę planszową, z ewentualnymi dodatkami i rozszerzeniami.

 

Aby uzyskać dostęp do listy wszystkich gier w katalogu elektronicznym OPAC, należy wpisać #gry w indeksie Przedmiot.

Wykaz gier na bieżąco aktualizowany, liczący obecnie ponad sto tytułów dostępny jest tutaj »

 

 Wypożyczamy planszówki!

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
al. F. Focha 39, Kraków 30-119

nr konta: 39 1020 4900 0000 8502 3122 7919

  sekretariat@pbw.edu.pl
  Telefon: 12 421 10 98
  Fax: 12 421 10 98

2020 © PBW Kraków
Free Joomla! templates by Engine Templates
Strona korzysta z plików cookie, które ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług zgadzasz się, że używamy plików cookie.