Na niebieskim tle okładki 3 czasopism. W górnej części girlanda ze śnieżynek, w prawym dolnym rogu logo Biblioteki.

Grudzień 2022

Bliżej Przedszkola. - 2022, nr 12.

Grudniowy numer miesięcznika Bliżej Przedszkola przynosi, jak zwykle z wyprzedzeniem, bogactwo materiałów metodycznych do wykorzystania w styczniu. Znajdziemy tu m.in. scenariusz przedstawienia z okazji Dnia Babci i Dziadka „Zimowe Wróżki”. Autorka - pasjonatka wychowania przedszkolnego, zadbała również o oprawę muzyczna tej prostej inscenizacji - utwory można pobrać ze strony internetowej czasopisma. Świetnym uzupełnieniem tej scenicznej niespodzianki może być jeszcze drobny upominek. Jak go wykonać? Z pomocą przyjdzie nam tekst „Życzenia dla dziadków : pomysły na laurki”. Warto podpatrzeć jak w prosty sposób można zrobić niebanalne, przestrzenne powinszowania dla Seniorów.
Zima, śnieg, bałwanki to motywy przewodnie inspiracji metodycznych pomocnych w organizacji zajęć dydaktycznych w młodszych grupach przedszkolnych. Rozbudzanie zainteresowania wybranymi dyscyplinami sportów zimowych, uświadamianie znaczenia aktywności fizycznej dla zdrowia, poznanie zasad bezpieczeństwa obowiązujących podczas zimowych zabaw, aktywizowanie myślenia logicznego, nabywanie umiejętności wnioskowania, stymulowanie rozwoju mowy to tylko niektóre z celów proponowanych zajęć.
W omawianym numerze czasopisma znajdziemy również coś dla „starszaków”. Tutaj tematem wiodącym jest czas i związane z nim zagadnienia: cykliczność pór roku, miesięcy, dni tygodnia, sposoby mierzenia czasu. A wszystko to przedstawione poprzez zagadki i łamigłówki, zabawy ruchowe, muzyczne, gry inspirowane tekstami literackimi i ilustracjami. Nie zabrakło tu również zabaw matematycznych, plastycznych ćwiczeń językowych.
Jest z czego wybierać!

BM

Mowa bogów : egipskie hieroglify / Andrzej Ćwiek // Mówią Wieki. - 2022, nr 12, s. 22-27.

Drodzy Czytelnicy, kończący się 2022 rok obfitował w wiele rocznic ważnych wydarzeń historycznych, wśród nich wiele rocznic o kluczowym znaczeniu dla badań nad starożytnym Egiptem. Dlatego polecam interesujący artykuł z czasopisma „Mówią Wieki”, poświęcony tematyce egipskiej.

Fascynacja tym krajem rozpoczęła się w 1798 roku od wyprawy Napoleona Bonaparte. Wówczas ponad 100 francuskich uczonych rozpoczęło wykopaliska i badania nad pamiątkami po cywilizacji egipskiej. Jednym z artefaktów odnalezionym przez Francuzów w 1799 roku był pokryty pismem hieroglificznym, kamień z Rosetty. Tekst zapisany greką został szybko odczytany przez filologów. Była to taka sama treść, która została zapisana w trzech wersjach i dwóch językach, aby była zrozumiała zarówno dla rodowitych Egipcjan, jak i dla Greków. Polecany artykuł dotyczy przełomowego wydarzenia z 1822 roku, którym było odczytanie tekstu zapisanego pismem hieroglificznym. W związku z 200 rocznicą tego wydarzenia Andrzej Ćwiek napisał interesujący artykuł, poświęcony egipskim hieroglifom. Starożytny Egipt kojarzy się głównie z piramidami, skarabeuszami czy skarbami Tutenchamona. Tym wszystkim nadzwyczajnym rzeczom towarzyszą i opisują je hieroglify. Odkrycie J.-F. Champolliona w 1822 roku, było decydującym krokiem dla poznania i odczytania egipskiego pisma. Archeolog udowodnił, że hieroglify nie są tylko ideogramami, lecz wyrażają również dźwięki. Odtworzył wymowę znaków i strukturę zapisu, wykorzystując tekst znajdujący się na kamieniu z Rosetty. Z lektury tekstu wynika, że „mowa bogów” - jak nazwali swoje pismo Egipcjanie - odzwierciedlała cały świat. Artykuł można wykorzystać na lekcjach historii w celu zgłębienia wiedzy na temat historii i kultury Egiptu. Z pewnością uczniowie zainteresują się ciekawostkami na temat historii pisma, które umożliwiło powstanie cywilizacji faraonów. Zapraszam do lektury!

MSz

Zapachy świąt / Anna-Maria Tryba // Chemia w Szkole. - 2022, nr 5, s. 12-14.

Domowe pierniczki, grzaniec, świeża choinka, pomarańcze... To zapachy Bożego Narodzenia.

Wszyscy zdajemy sobie sprawę z tego, że zapachy wywierają ogromny wpływ na nasze emocje. Unoszący się gdzieś aromat może w mgnieniu oka przywołać najodleglejsze wspomnienia. Wyciągając świeżo upieczony piernik prosto z piekarnika większość ludzi przenosi się w dni swojego dzieciństwa, czekania na Święta. Wyczuwamy aromaty, takie jak zapach goździków, cynamonu, kardamonu, gałki muszkatołowej czy wanilii i imbiru. Kiedy rozkładamy nasz świąteczny piernik na składniki „pod mikroskopem”, okazuje się, że za wszystkim stoi jak zwykle chemia.

- rozpoczyna swój wywód autorka.

Artykuł to opowieść o olejkach eterycznych bazujących najczęściej na organicznych związkach chemicznych.

Na przykład taki eugenol, dla ułatwienia 😉 - 1,2-metoksy-4-(2-propenylo)-fenol, odpowiada za niepowtarzalny, korzenny aromat w goździkach.
Cyneol zaś spotkamy w rozmarynie, kardamonie i imbirze. Wanilina i limonen swymi nazwami same wskazują gdzie występują 🙂

Boże Narodzenie bez zapachu choinki? Za tę charakterystyczną nutę aromatyczną drzew iglastych odpowiada α-Pinen, węglowodór z grupy terpenów.

Druga część artykułu poświęcona jest tajnikom wytwarzania olejków eterycznych, pozyskiwanych takimi metodami jak destylacja parowa, wytłaczanie czy ekstrakcja.

Pogodny nastrój świąt staje się okazją do pozyskania rzetelnej chemicznej wiedzy.

Święta pachną wyjątkowo i niepowtarzalnie ale trzeba pamiętać, że za każdym zapachem, aromatem czy smakiem, stoi szereg związków chemicznych. A zatem - wesołych, pachnących chemią Świąt!

- kończy autorka...

a do jej życzeń dopisuje się

JA