Ikonki
KSIĄŻKI ONLINE
KSIĄŻKI ONLINE
ZAMÓW I WYPOŻYCZ
ZAMÓW I WYPOŻYCZ
ZAPISZ SIĘ DO BIBLIOTEKI
OFERTA EDUKACYJNA
OFERTA EDUKACYJNA
Kolaż z 6 kolorowych okładek czasopism

Luty 2021

Aktywność fizyczna jako kluczowy element rozwoju dzieci i młodzieży / Teresa Walczyk // Wychowawca. - 2021, nr 2, s. 5-8.

 

Drodzy Czytelnicy, zachęcam Państwa do zapoznania się z lutowym wydaniem czasopisma „Wychowawca”. Tematem tego numeru jest edukacja przez sport. O wychowawczych walorach aktywności fizycznej warto przeczytać, sięgając po artykuł Pani Teresy Walczyk - doktora nauk o kulturze fizycznej oraz instruktorki tańca sportowego.
Od wieków sport uważany jest za podstawę utrzymania zdrowia fizycznego i psychicznego. Kształtuje charakter, uczy systematyczności, wytrwałości oraz zasad współżycia w grupie. Ruch redukuje stres, pomaga przeciwdziałać depresji, która jest chorobą XXI wieku. Skoro ma tyle zalet, to dlaczego jest tak zaniedbywany?

Światowa Organizacja Zdrowia podkreśla, że niewystarczający poziom aktywności fizycznej jest obecnie czwartą przyczyną śmierci na świecie!

Jak wynika z proponowanego artykułu, szczególnie w dobie pandemii obserwuje się zmniejszenie aktywności fizycznej wśród dzieci i młodzieży. Autorka przytacza alarmujące dane z raportu Fundacji Edukacji Zdrowotnej i Psychoterapii, że „średnia ilość godzin spędzonych przed ekranem wśród młodzieży wzrosła z 5 do 9 godzin dziennie”.
Jakie jest zatem remedium na spadający poziom aktywności fizycznej wśród młodego pokolenia? To zadanie dla rodziców, nauczycieli i wychowawców. Jak zachęcić młodzież do uprawiania sportu? W jaki sposób brak równowagi między wysiłkiem intelektualnym a fizycznym wpływa na zdrowie dzieci? To zagadnienia, nad którymi trzeba się zastanowić i zacząć działać, kształtując dobre nawyki w rodzinie oraz rozwijając zamiłowanie do sportu w szkole.
Zapraszam do lektury artykułu i lutowego wydania „Wychowawcy” – z pewnością znajdą tu Państwo inspirację do refleksji i działania, bo przecież „W zdrowym ciele, zdrowy duch”.

MSz

 

Aktywizujące metody pracy / Justyna Kapuścińska-Kozakiewicz // Biologia w Szkole. - 2021, nr 1, s. 29-32.

 

W zimowym wydaniu czasopisma „Biologia w Szkole” warto przeczytać artykuł poświęcony metodom nauczania. Edukacja to proces przekazywania wiedzy i umiejętności uczniom. Żeby było to możliwe i skuteczne, konieczne jest dobranie odpowiednich metod pracy. Jak uczyć, żeby nauczyć? Które metody aktywizujące są najbardziej skuteczne? Odpowiedź na te pytania znajdziecie Państwo w tekście autorstwa Pani Justyny Kapuścińskiej- Kozakiewicz, która w interesujący sposób prezentuje najskuteczniejsze techniki nauczania.
Współczesna szkoła jest coraz bardziej cyfrowa i tradycyjne metody edukacji muszą ustąpić miejsca tym aktywizującym młodzież do działania. Uczymy się przez zapamiętywanie, a zapamiętujemy przez działanie. Aż od 75% do 95% nowych wiadomości zapamiętujemy w wyniku działania i wykorzystania wiedzy w praktyce. Dlatego autorka artykułu wymienia liczne korzyści z aktywizacji uczniów oraz proponuje ciekawe metody, które pomogą osiągnąć zamierzone efekty. Oto niektóre z proponowanych w artykule:

  • burza mózgów
  • elementy dramy
  • case study
  • metoda odwróconej lekcji
  • nauczanie innych
  • JIGSAW

Jak widać istnieje wiele ciekawych metod aktywizujących, których celem jest zaangażowanie uczniów w to, co się dzieje na lekcjach. Oczywiście odejście od przysłowiowej „kredy i tablicy” nie jest łatwe, wymaga większego przygotowania, ale jest kluczem do sukcesu edukacyjnego i wychowawczego. Dzięki takiemu podejściu do tematu możliwe będzie przygotowanie dzieci do życia w społeczeństwie. Czy warto zmieniać edukację i doskonalić swój warsztat pracy? Z tym pytaniem odsyłam Państwa do lektury czasopisma „Biologia w Szkole”.

 

MSz

 

Bliżej Przedszkola. - 2021, nr 2.

 

Chociaż tu i ówdzie leżą jeszcze zwały śniegu, a temperatura nadal spada poniżej zera – to wiosna, Wielkanoc zbliżają się wielkimi krokami.
Najnowszy numer miesięcznika „Bliżej Przedszkola” wychodzi na spotkanie tego niezwykłego, wiosenno-świątecznego okresu.
Jak zwykle czasopismo zawiera bogactwo podpowiedzi metodycznych, konkretnych pomysłów, inspiracji do pracy z przedszkolakami. Całość tego praktycznego materiału została uporządkowana w dwa duże bloki tematyczne: Zwiastuny wiosny – propozycje aktywności dla dzieci młodszych oraz Wkrótce Wielkanoc – propozycje aktywności dla dzieci starszych.
Zachęcanie do obserwacji przyrody, poszerzenie wiedzy przyrodniczej dzieci, poznawanie tradycji i zwyczajów związanych ze Świętami Wielkanocnymi, stymulowanie percepcji wzrokowej i słuchowej, ćwiczenie sprawności manualnej, doskonalenie motoryki małej, rozwijanie sprawności ruchowej, kształtowanie poczucia rytmu, doskonalenie umiejętności czytania, rozwijanie logicznego myślenia… to tylko niektóre z celów dydaktyczno-wychowawczych, na realizację których ukierunkowane są poszczególne zajęcia.
Można zaczerpnąć gotowe, sprawdzone rozwiązania, wykorzystać proponowane zabawy, gry dydaktyczne, sięgnąć do wierszyków, piosenek, opowiadań… albo prezentowany w czasopiśmie materiał potraktować jako inspirację dla swoich autorskich rozwiązań.
Na pewno prezentowany numer miesięcznika „Bliżej Przedszkola” ułatwi codzienną pracę nauczyciela i pomoże razem z dziećmi cieszyć się nadejściem wiosny i radością Wielkanocy 🙂

 

BM

 

Jak rzeźbić mózgi pokolenia cyfrowych tubylców? / Adriana Kloskowska // Polonistyka. - 2021, nr 1, s. 46-51.

 

Czy da się przygotować młode pokolenie na wyzwania nieznanej i nieprzewidywalnej przyszłości? Jaki będzie świat za 10, 15, 20 lat? W jaką wiedzę i umiejętności naeżałoby wyposażyć dzisiejsze dzieci, żeby poradzily sobie z rzeczywistością, której nie znamy? Od czasu znanego podziału wyrażonego przez Marka Prensky'ego na cyfrowych tubylców i cyfrowych imigrantów (digital natives, digital immigrants) naukowcy różnych specjalności głowią się nad wypracowaniem takiego modelu edukacji, który spełni te oczekiwania. Lista życzeń jest dosyć długa i przytacza ją dr Adriana Kloskowska w polecanym artukule. Wymienię tylko niektóre z nich.
Młodzi ludzie będą musieli

  • komunikować się w prosty i bezpośredni sposób, a także wchodzić w relacje międzyludzkie, myśleć adaptacyjnie, być biegłymi w rozwiązywaniu problemów, wymyślaniu rozwiązań i odpowiedzi wykraczających poza schemat,
  • mieć zdolność do operowania w zróżnicowanym środowisku kulturowym,
  • mieć zdolność do przetwarzania dużej ilości informacji i rozumowania opartego na danych,
  • odpowiednio korzystać z nowych mediów, nie tylko poprzez publikowanie postów na Facebooku w najbardziej odpowiednim czasie, ale także przez zdolność do krytycznej oceny i opracowania treści publikowanych w nowych mediach oraz wykorzystania ich w skutecznej komunikacji,
  • czytać i rozumieć pojęcia w wielu dyscyplinach,
  • współpracować wirtualnie w sposób wydajny, zaangażowany i wykazujący obecność w pracy wirtualnego zespołu.

Jak osiągnąć ten cel? Z pomocą przychodzą wyniki badań nad ludzkim mózgiem, coraz lepsze poznawanie zasad i mechanizmów jego działania. Drugi ważny element stanowi świadomość zmian, jakie dokonały się w otaczającym nas środowisku: impulsy ze świata zewnętrznego, na które reaguje pokolenie cyfrowych tubylców, znacznie różnią się (ilościowo i jakościowo) od tych, które kształtowały pokolenia żyjące w świecie analogowym. Trzeba je zaakceptować, żeby udało się stworzyć model "edukacji dla przyszłości".
Podsumowując ustalenia, które poczynili naukowcy (m.in. C. Alvarez, N. Carr, Y.N. Harari, M. Magrini, J. Shapiro, M. Spitzer, N.N. Taleb), autorka formułuje kilka propozycji:

− kształtowanie postawy otwartości i gotowości do zmian

− połączenie w nauczaniu narracji z informacją wizualną

− planowanie działań opartych na przekładzie intersemiotycznym

− elastyczne podejście do koncentracji (unikanie długich, żmudnych zadań)

− niestandardowa organizacja przestrzeni (ruch jako element wspomgający pracę mózgu).

Artykuł zawiera jeszcze wiele interesujących informacji – zaintetresowanych odsyłam do najnowszej "Polonistyki". A osoby pragnące jeszcze bardziej pogłębić swoją wiedzę – do wybranych publikacji ze zbiorów naszej Biblioteki, o których mowa w artykule.

 

 

Niejednogłośni rodzice / Aleksandra Iwacz // Charaktery. - 2021, nr 2, s. [58]-[63].

 

Nieporozumienia w rodzinie, sprzeczki między rodzicami, są czymś nieuniknionym i zdarzają się (chyba) w każdym środowisku rodzinnym. Autorka artykułu podjęła ten temat z perspektywy dziecka, które doświadcza konfliktu rodziców. Jak wpływa to na jego rozwój i codzienne życie? Otóż dzieci, będące „w środku rodzicielskiego sporu” – niezależnie od wieku – przeżywają to bardzo głęboko. Już u niemowlaków zaobserwować można skutki napięcia między rodzicami! Im dziecko starsze, tym jest jeszcze gorzej! Co ważne – nie chodzi tylko o konflikty „burzliwe”, ale także o tak zwane „ciche”. Jakie skutki wywołać mogą nieustanne zatargi dorosłych? To doprawdy cała lista: zaburzone poczucie bezpieczeństwa, lęk przed odrzuceniem, poczucie winy, przejmowanie odpowiedzialności za konflikty rodziców, obniżenie poczucia własnej wartości, wchodzenie w rolę „arbitra”, „posłannika”, „powiernika” czy osoby „wspierającej” mamę lub tatę.
Do takiej sytuacji nie wolno dopuszczać!

Dzieje się tak najczęściej, gdy rodzice czują się bezradni wobec różnicy, jaka zadziała się między nimi i brak im sił, by rozwiązać konflikt samodzielnie.

Co zrobić? Jak poradzić sobie w sytuacji konfliktu? Polecam „zadania dla rodzica”, które przygotowała autorka – psycholog i terapeuta psychologiczny. Mogą być pomocne właściwie dla wszystkich, zwłaszcza teraz, kiedy tak dużo czasu spędzamy razem, a to niestety może generować problemy czy trudne wyzwania.
Najważniejsze – zgadzanie się we wszystkim jest nierealne, ale dziecko powinno wynieść z tego następujące przekonanie i cenne doświadczenie na przyszłość:

Ludzie mają prawo się różnić i nadal być dla siebie ważni.

Dzieci nie potrzebują rodziców „idealnych”, ale takich, którzy się kochają!

 

MG

 

Ogrodzony świat / Katarzyna Kornicka-Garbowska // Wiedza i Życie. - 2021, nr 2, s. 36-41.

 

Na przestrzeni wieków człowiek, sam będąc elementem ekosystemu, przez swój rozwój i wzmożoną działalność rolniczą, gospodarczą, przemysłową i społeczną, zyskał decydujący wpływ na kształt i kondycję owego ekosystemu. Niestety w przytłaczającej większości jest to wpływ negatywny. Naturalne klęski żywiołowe (pożary, tornada, powodzie, tsunami) zdarzały się zawsze, lecz ekspansja Homo Sapiens obniżyła próg możliwości ich zaistnienia, zwiększając równocześnie skalę strat doznawanych w ich wyniku przez samego człowieka i pozostałą faunę i florę.
W swym opracowaniu autorka zajęła się tylko i aż jednym elementem działalności człowieka: ogradzaniem swych siedzib i ziemi. Od początkowo zapewniających ochronę życia, po bezpieczeństwo stad hodowlanych i upraw. Od indywidualnej ochrony rodu, poprzez warowną obronę miast, po odgradzanie państw (Wielki Mur Chiński) i przegradzanie kontynentów (Australia). Wszystkie te formy grodzenia miały i mają nadal niebagatelny wpływ na szlaki wędrówek zwierząt, na życie lub wyginięcie pewnych gatunków. Ich nieobecność, jak w kostkach domina, uruchamiała procesy nadmiernego rozrodu zwierząt będących np. ich pokarmem, co skutkowało nadmiernym „wyjedzeniem” pewnych roślin, doprowadzając do wyjałowienia i pustynnienia na obszarach ich występowania.
Autorka wiedząc, że likwidacja płotów i ogrodzeń to utopia, godząc się z koniecznością ich istnienia, opisuje na koniec artykułu ich „ekologiczne” wersje wdrażane w amerykańskich stanach Montana i Wyoming, a także na polskich autostradach np. A2, umożliwiające bezpieczną wędrówkę zwierzętom.

Artykuł warto wykorzystać na lekcjach związanych z ekologią, biologią a także historią.

 

JA

 

Pozycje
Flaga narodowa Ukrainy
Ukraina  
Kalendarz wydarzeń
Materiały dydaktyczne
Otwarte Zasoby Edukacyjne
Biblioteka poleca
Gry planszowe
Wystawy
Akademia Wartości
Ogólnopolskie Forum Bibliotek Pedagogicznych
Jubileusz - 100 lat PBW
Poradnik Na Focha
Pomocne linki oświatowe

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
al. F. Focha 39, Kraków 30-119

nr konta: 39 1020 4900 0000 8502 3122 7919

  sekretariat@pbw.edu.pl
   tel. (+48) 12 421 10 98

© 2024 Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Krakowie
Free Joomla! templates by Engine Templates
Strona korzysta z plików cookie, które ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług zgadzasz się, że używamy plików cookie.