Ikonki
ZAPISZ SIĘ DO BIBLIOTEKI
OFERTA EDUKACYJNA

90-lecie Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krakowie

Rok 2012 upływał pod znakiem różnych inicjatyw związanych z jubileuszem Biblioteki. Ich zwieńczeniem była uroczysta sesja, która odbyła się 28 listopada 2012 r. Wśród przybyłych gości znaleźli się: przedstawiciel organu prowadzącego Biblioteki - Członek Zarządu Województwa Małopolskiego Jacek Krupa, dyrektor Departamentu Edukacji i Kształcenia Ustawicznego Dariusz Styrna, starszy wizytator Kuratorium Oświaty w Krakowie Irena Legutko, przewodnicząca Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich Elżbieta Stefańczyk, przewodnicząca okręgu małopolskiego SBP Jadwiga Kosek, dyrektor Małopolskiego Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Krakowie Jarosław Chodźko, członkowie Rady Naukowej przy Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Krakowie, a także dyrektorzy bibliotek pedagogicznych, publicznych i uczelnianych oraz instytucji kultury. Na jubileusz przybyła także Zofia Harasimowicz, która w latach 1990-2007 pełniła funkcję dyrektora Biblioteki oraz Weronika Smoleń, wicedyrektor w latach 1999-2006. W uroczystościach wzięli również udział obecni i byli pracownicy Biblioteki oraz przedstawiciele filii PBW.

Po krótkim występie chóru Liceum Nowodworskiego w Krakowie pod dyrekcją Ryszarda Źróbka, głos zabrał Członek Zarządu Województwa Małopolskiego Jacek Krupa, podkreślając rolę Biblioteki w działalności edukacyjnej na rzecz nauczycieli, studentów i uczniów. Życzenia złożyli także obecni na sali dyrektorzy bibliotek. Następnie odczytane zostały życzenia przekazane przez Małopolskiego Kuratora Oświaty Aleksandra Palczewskiego oraz listy gratulacyjne dyrektorów bibliotek pedagogicznych z Gdańska, Elbląga, Torunia, Wrocławia i Tarnobrzega.

Kulminacyjnym punktem uroczystości było wręczenie medalu „Bibliotheca Magna Perennisque", którym Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Krakowie została uhonorowana decyzją Zarządu Głównego Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich. Dokonała tego przewodniczącą SBP Elżbieta Stefańczyk.

Druga część spotkania obejmowała referaty dotyczące Biblioteki i jej szczególnie interesujących zbiorów. Dyrektor Wanda Dudek przedstawiła 90-letnią historię Biblioteki, ilustrowaną zdjęciami pochodzącymi z archiwalnych dokumentów, kronik oraz z najnowszej publikacji, wydanej specjalnie z okazji jubileuszu pt. Z ksiąg zrodzona ... : 90 lat pracy Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krakowie.

Kolejne wystąpienie poświęcone było patronowi Biblioteki – Hugonowi Kołłątajowi. Interesujący wykład, pełen mniej znanych faktów i ciekawostek, który wywołał dyskusję wśród słuchaczy, wygłosił Stanisław Dziedzic, dyrektor Wydziału Kultury i Dziedzictwa Narodowego Urzędu Miasta Krakowa.

Zasoby starodruków omówiła dr Agnieszka Fluda-Krokos z Uniwersytetu Pedagogicznego, przewodnicząca Rady Naukowej Biblioteki, a dr Sabina Kwiecień z Uniwersytetu Pedagogicznego - starodruki z kolekcji Adriana Baranieckiego, organizatora Wyższych Kursów dla Kobiet w Krakowie. Obydwa wystąpienia ilustrowane były zdjęciami egzemplarzy z omawianych zbiorów specjalnych. Część „naukową" zakończyła wicedyrektor Biblioteki Głównej Uniwersytetu Pedagogicznego Renata Zając, która przedstawiła historię i stan obecny współpracy obydwu placówek w tworzeniu Pedagogicznej Biblioteki Cyfrowej. Przybliżyła zebranym proces digitalizowania i publikowania najciekawszych dokumentów, podkreślając aktywną rolę Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krakowie.

Po oficjalnej części uroczystości, zaproszeni goście i pracownicy mieli okazję do rozmów, wspomnień i odwiedzania swoich dawnych wydziałów. Dużym zainteresowaniem cieszyła się wystawa przygotowana z okazji jubileuszu, która przedstawiała nie tylko historię i strukturę Biblioteki, sylwetkę jej patrona – Hugona Kołłątaja, ale także wybrane najciekawsze egzemplarze z księgozbioru (np. starodruki z okresu działalności Komisji Edukacji Narodowej, pierwsze wydania dzieł Adama Mickiewicza) oraz zabytkowe już sprzęty używane kiedyś w codziennej pracy bibliotecznej. Na wystawie zaprezentowano także zbiór autografów znanych pisarzy i naukowców pozostawionych w książkach ze zbiorów Biblioteki, a także dedykacje dla Biblioteki – wpisane np. przez Wisławę Szymborską, Ewę Lipską i inne znane osoby. Ciekawą lekturą był wybór opinii czytelników na temat funkcjonowania Biblioteki zebrany z ksiąg skarg i wniosków z lat 1960-2000 oraz współczesnych portali internetowych. Do uśmiechu zachęcała kolekcja „znalezione w książkach" zwracanych do Biblioteki przez czytelników (stare banknoty i bilety, zakładki, szkolne tarcze, przepisy kulinarne itp.). Część ekspozycji zdradzała, że „nie samą książką bibliotekarz żyje", prezentując zdjęcia bibliotekarzy oraz ich pasje i zainteresowania.

Końcowym akcentem uroczystości była „rodzinna" fotografia dawnych i obecnych pracowników Biblioteki pod portretem łaskawie spoglądającego na wszystkich Hugona Kołłątaja.

Zobacz galerię...

90-lecie Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krakowie_44

NASZ PATRON

hg_jubileuszpbw