Ikonki
KSIĄŻKI ONLINE
ZAMÓW I WYPOŻYCZ
ZAPISZ SIĘ DO BIBLIOTEKI
OFERTA EDUKACYJNA
W lewym górnym rogu logo MCDN, na środku napis: konferencja Czytelnictwo dzieci i młodzieży - o szkolnych lekturach, komiksach i blogach. Oświęcim, 10 maja 2022 r.

Relacja z Konferencji „Czytelnictwo dzieci i młodzieży - o szkolnych lekturach, komiksach i blogach”

10 maja 2022 r. odbyła się konferencja on-line zorganizowana przez Małopolskie Centrum Doskonalenia Nauczycieli Ośrodek w Oświęcimiu we współpracy z naszą Biblioteką, Filią w Oświęcimiu. Adresatami wydarzenia byli nauczyciele szkół podstawowych i ponadpodstawowych, nauczyciele bibliotekarze, pedagodzy, psycholodzy, nauczyciele świetlic.

Konferencję prowadziła Ilona Dudzik-Garstka - nauczyciel konsultant MCDN ODN w Oświęcimiu, która powitała prelegentów, uczestników konferencji oraz przedstawiła Barbarę Ledwoń - wicedyrektora MCDN ds. Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Oświęcimiu, Annę Piotrowską - dyrektora Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krakowie, Małgorzatę Bzibziak - kierownika Filii PBW w Oświęcimiu.

Pierwszy referat wygłosiła dr Wanda Matras-Mastalerz, nauczyciel akademicki, autorka  publikacji naukowych i popularnonaukowych z zakresu terapeutycznej funkcji książki, biblioterapii. Podczas prezentacji „Książka uczy, bawi, leczy czyli o korzyściach płynących z mądrej lektury” Pani Doktor wskazała tytuły wielu książek, które można wykorzystywać w pracy z dziećmi i młodzieżą. Na zakończenie przytłoczyła opowiadanie Anthonego De Mello „Kupując nasiona, nie owoce”.

Kolejną prelegentką była Ewa Plura, wykładowca akademicki, szkoleniowiec, logopeda, oligofrenopedagog, pedagog. W wystąpieniu „Czytanie wspierające pracę mózgu” przedstawiła korzyści płynące z „oddawania się lekturze”. Zwróciła uwagę na aktywność mózgu w procesie czytania, który jest wręcz stworzony  do uczenia się.

Po przerwie głos zabrał  Rafał Hetman - reporter, bloger, recenzent literatury faktu w social mediach. Prelegent odniósł się do „Języka młodych czytelników” i tego, „jak nim mówić w mediach społecznościowych”. Zachęcał do korzystania z interaktywnej komunikacji, wskazał w jakich miejscach w sieci „warto być” i jakiego języka używać, żeby dotrzeć do młodzieży.

„Wartości i korzyści komiksu oraz jego specyfikacja jako obiektu lektury” to tytuł wystąpienia dr. hab. Wojciecha Birka – nauczyciela akademickiego, literaturoznawcy, krytyka,  tłumacza komiksów z języka  francuskiego. Prelegent wyjaśnił, czym jest kultura lektury i na jakiej zasadzie komiks przynależy do tego zjawiska. Podał i uzasadnił zalety sięgania po sekwencyjne historie obrazkowe.

Na zakończenie konferencji wystąpiła Dorota Wierzbicka, pracownik Wydawnictwa Literackiego, redakcyjnie związana z działem literatury dla dzieci i młodzieży. W prezentacji „Fascynacje czytelnicze młodego pokolenia” powiedziała o trendach rynku wydawniczego, przedstawiła ofertę Wydawnictwa. Podkreśliła rolę mediów społecznościowych w promowaniu książek.

Uczestników pożegnała Barbara Ledwoń, która wyraziła nadzieję, że wydarzenie dostarczyło nauczycielom inspiracji i motywacji do codziennej pracy.

Pozycje
Kalendarz wydarzeń
Jubileusz - 100 lat PBW
Ogólnopolskie Forum Bibliotek Pedagogicznych
Biblioteka poleca
Materiały dydaktyczne
Otwarte Zasoby Edukacyjne
Wystawy
Gry planszowe
Poradnik Na Focha
Linki

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
al. F. Focha 39, Kraków 30-119

nr konta: 39 1020 4900 0000 8502 3122 7919

  sekretariat@pbw.edu.pl
   tel. (+48) 12 421 10 98
  fax (+48) 12 421 10 98

© 2022 PBW Kraków
Free Joomla! templates by Engine Templates
Strona korzysta z plików cookie, które ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług zgadzasz się, że używamy plików cookie.