Nasza Biblioteka na III Zjeździe Kongresu Oświaty Polonijnej w Krakowie

W dniach 29.06.-02.07.2018 w Krakowie odbywał się III Zjazd Kongresu Oświaty Polonijnej. Nasza Biblioteka miała zaszczyt być współorganizatorem wydarzenia.

Kongres Oświaty Polonijnej jest samorządną organizacją przedstawicieli oświatowych środowisk polonijnych i polskich poza granicami kraju. Celem Kongresu jest dbałość o zapewnienie oświacie polonijnej i polskiej za granicą należnych jej praw, statusu i środków oraz koordynacja przedsięwzięć na rzecz promocji języka i kultury polskiej.

Na inaugurację Zjazdu zaproszenie przyjęli Senator RP Jerzy Fedorowicz, Dyrektor Biura Polonijnego Kancelarii Senatu RP Grzegorz Seroczyński, Dyrektor Departamentu Współpracy Międzynarodowej MEN Sebastian Kęcik, Marszałek Województwa Małopolskiego Jacek Krupa, Zastępca Prezydenta Krakowa ds. edukacji i sportu Katarzyna Król. Uczestnikami wydarzenia byli przedstawiciele polskich i polonijnych organizacji oświatowych działających w Australii, Belgii, Białorusi, Brazylii, Czarnogórze, Czechach, Francji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii Północnej, Kanadzie, Kazachstanie, Niemczech, Norwegii, Włoszech, Rosji, Stanach Zjednoczonych, Szwecji , Wielkiej Brytanii oraz na Litwie i Ukrainie.

2 lipca nauczyciele bibliotekarze PBW w Krakowie Anna Walska-GolowskaKarol Baranowski zabrali głos w panelu „Propozycje dla polonii”. Wystąpili z referatem Biblioteka pedagogiczna partnerem nowoczesnego nauczyciela.

Opowiedzieli o działalności Biblioteki, w której ważne miejsce zajmują propozycje dla szkół i placówek oświatowych, w tym aktualne rozwiązania dydaktyczne dla kadry nauczycielskiej. Przedstawili nauczycielom polskim z zagranicy propozycje współpracy z Biblioteką.

Po prezentacji słuchacze mieli możliwość rozmowy i wymiany spostrzeżeń z reprezentantami i Dyrektorem PBW Anną Piotrowską , a także okazję do zapoznania się ze sposobami wykorzystania nowoczesnych akcesoriów i pomocy dydaktycznych: tabletów, robota edukacyjnego, książek 3 D, teatrzyku kamishibai.

Dziękujemy za możliwość uczestniczenia w tak wyjątkowym wydarzeniu. Nowym Władzom Kongresu Oświaty Polonijnej życzymy wszystkiego dobrego i wielu sukcesów w realizacji obranych celów.

 

 

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
al. F. Focha 39, Kraków 30-119

nr konta: 39 1020 4900 0000 8502 3122 7919

  sekretariat@pbw.edu.pl
  Telefon: 12 421 10 98
  Fax: 12 421 10 98

2020 © PBW Kraków
Free Joomla! templates by Engine Templates