Na zielonym tle u góry napis AKADEMIA WARTOŚCI, na środku kształty dwóch zwróconych do siebie głów wypełnionych kolorowymi książkami, na dole napis PODSUMOWANIE.

„AKADEMIA WARTOŚCI” - podsumowanie 1. edycji

Nasza Biblioteka oraz Instytut Filozofiii Akademii Ignatianum w Krakowie zrealizowały w 2022 r. projekt o zasięgu ogólnopolskim, pod nazwą „AKADEMIA WARTOŚCI”. Celem przedsięwzięcia było zapoznanie odbiorców z wybranymi zagadnieniami filozoficznymi oraz dyskusja nad znaczeniem wartości w życiu człowieka.

W ramach wspólnej inicjatywy Pracownicy Naukowi Instytutu Filozofii AIK wygłosili sześć wykładów online

1. dr Magdalena Kozak: Filozofia dialogu i spotkania jako filozofia przyszłości  ▶ relacja z wykładu
  2. dr Jacek Poznański SJ: Ekologia: ideologia, moda, konieczność?  ▶ relacja z wykładu
  3. dr Jarosław Kucharski: Kłamstwa codzienne - spojrzenie etyczne  ▶ relacja z wykładu
  4. mgr Jakub Pruś: Jak rozpoznawać i oceniać argumenty?  ▶ relacja z wykładu
  5. dr hab. Piotr Duchliński, prof. AIK: Transhumanizm - ulepszanie człowieka, fikcja czy rzeczywistości?  ▶ relacja z wykładu
  6. dr Robert Grzywacz SJ: Wątły, niebaczny, rozdwojony w sobie człowiek... O różnych przejawach antropologicznego rozdźwięku między realną a deklarowaną hierarchią wartości  ▶ relacja z wykładu

Na życzenie uczestników zebraliśmy prezentacje prelegentów wykładów, do których dostęp uzyskają Państwo po wpisaniu niezbędnych informacji w poniższym formularzu.

Uczestnicy przedsięwzięcia mieli możliwość zgłębienia tematów z zakresu filozofii i etyki, poznania poglądów wybranych myślicieli, zarówno w ujęciu historycznym, jak i w odniesieniu do teraźniejszości. Odbiorcy, wśród których byli między innymi nauczyciele, bibliotekarze, studenci, uczniowie, wymieniali myśli, zadawali pytania poprzez czat i dzielili się spostrzeżeniami.

Wykłady odbywały się z wykorzystaniem platformy Cisco Webex Meetings. Obsługę techniczną i stronę formalną sprawowali Pracownicy PBW w Krakowie.

Analiza ankiet ewaluacyjnych wykazała, że odbiorcy:

• decyzje o udziale w wykładach podejmowali z uwagi na interesujący tytuł cyklu,
  • czas trwania wykładów - 60 minut - uznawali za odpowiedni,
  • wykłady oceniali bardzo dobrze,
  • odpowiadała im wybrana forma przedsięwzięcia - wykłady,
  • o projekcie najczęściej dowiadywali się z informacji e-mail oraz ze strony internetowej organizatora,
  • to osoby głównie w przedziale wiekowym 40-50 lat,
  • w większości są nauczycielami bibliotekarzami,
  • w przeważającej większości pracują/ uczą się w województwie małopolskim.

W pytaniu otwartym, dotyczącym zagadnień wartych rozważenia w przyszłości, uczestnicy wskazywali między innymi: tematykę filozoficzną, „kondycję” człowieka w różnych aspektach, etykę i kwestie uniwersalnych wartości.

Zainteresowanie wykładami online i ich pozytywne oceny zachęcają organizatorów do dalszej współpracy, promowania edukacji filozoficznej i kontynuowania projektu „AKADEMIA WARTOŚCI”
w kolejnym roku akademickim.

Dziękujemy Dyrekcji Instytutu Filozofii Akademii Ignatianum w Krakowie O. dr. Jackowi Poznańskiemu SJ oraz Pani dr Magdalenie Kozak za dotychczasową współpracę, Wykładowcom za wystąpienia oraz wszystkim Państwu za udział.