Ikonki
KSIĄŻKI ONLINE
KSIĄŻKI ONLINE
ZAMÓW I WYPOŻYCZ
ZAMÓW I WYPOŻYCZ
ZAPISZ SIĘ DO BIBLIOTEKI
OFERTA EDUKACYJNA
OFERTA EDUKACYJNA

"Jak być matką swojej córki?" Marta Pociecha, Difin, 2017

Autorką książki pt. Jak być matką swojej córki? Czyli jak wychować dziewczynkę, by wyrosła na silną, pewną siebie i odważną kobietę jest Marta Pociecha - ekonomistka, dziennikarka, trenerka językowa, psycholożka i psychoterapeutka. Do napisania publikacji zainspirowały ją osobiste doświadczenia oraz tematy wynikające z prowadzonych przez nią spotkań terapeutycznych.

 

Poradnik został wydany w 2017 roku, przez wydawnictwo Difin z Warszawy, specjalizujące się w publikacjach z zakresu zarządzania, rachunkowości, ekonomii, prawa, podatków, psychologii i socjologii.

Książka przeznaczona jest przede wszystkim dla kobiet, niezależnie od tego w jakim są wieku - dorosłych córek swoich matek, a także przyszłych lub obecnych matek swoich córek. Jednak nie oznacza to, że nie może po nią sięgnąć każdy czytelnik, który ma ochotę dowiedzieć się czegoś więcej na temat wzajemnych więzi pomiędzy matką, a córką.

Motywem przewodnim publikacji są relacje matki i córki. Poradnik podpowiada jak je doskonalić, aby dziewczynka wyrosła na silną, mądrą i niezależną kobietę, a mama potrafiła cieszyć się z każdego nowego etapu w życiu swojej córki.

Lektura podzielona została na trzydzieści trzy krótkie rozdziały, które omawiają takie zagadnienia jak: świat wartości, który nas otacza, kobiecość, więzi i relacje matki z córką, style matkowania, czy kolejne etapy rozwoju dziecka i wynikające z nich potrzeby. Poruszona została również kwestia pewności siebie i poczucia własnej wartości matki i córki, komunikacja pomiędzy nimi, okazywanie wzajemnego wsparcia, czy wspólna integracja. Podkreślona została umiejętność rozwiązywanie konfliktów, a także znaczenie rytuałów w życiu dziecka na kolejnych szczeblach jego rozwoju.

Po każdym rozdziale autorka stawia krótkie pytania oraz proponuje ćwiczenia, które skłaniają do refleksji, a także pomagają zrozumieć więzi łączące matkę i córkę. Interesująca może okazać się bibliografia wykorzystanych źródeł, umieszczona na końcu dzieła.

Autorka omawia psychologiczne aspekty relacji matki i córki w bardzo przejrzysty i spójny sposób. Nie brakuje tam odniesień do przykładów z życia i osobistych doświadczeń. Najwiekszą zaletą publikacji jest brak idealizowania. (...) Jeżeli chcesz być perfekcyjną matką i perfekcyjnie wychować swoją córkę, ta lektura nie jest dla ciebie. Coś takiego jak perfekcja nie istnieje, a więc jest ona niemożliwa do osiągnięcia (M. Pociecha, 2017, s. 9). Mama - supermenka nie istnieje, a popełnianie błędów jest wręcz konieczne do stworzenia trwałych i bliskich relacji. Ważne jest jednak to, aby być sobą i cieszyć się każdą chwilą spędzoną ze swoim dzieckiem.

Marta Pociecha uświadamia kobiety że wychowanie dziecka to proces bardzo żmudny, pełen niespodzianek, nagłych zwrotów akcji i zwątpień. Zapewnia również, że wszystkie matki mają podobne problemy, wątpliwości i nie są w tym osamotnione. Daje im nadzieję, pomoc i inspiracje.

Lektura przedstawia zarówno nowe rozwiązania trudnych problemów związanych z wychowaniem dziecka, jak również wskazuje całkiem nowatorskie metody wychowawcze.

Autorka w swojej książce przełamuje tematy tabu, które narosły wokół macierzyństwa. Wydaje się to szczególnie potrzebne początkującym mamom, które dopiero rozpoczynają swoją przygodę z macierzyństwem. Publikacja ułatwia zrozumienie psychiki dziecka i pozwala matce poczuć się świadomą rodzicielką, która patrzy szerzej na swoją relację z córką oraz potrafi wskazać odpowiedni kierunek jej rozwoju, mając na uwadze dobro i bezpieczeństwo swojej pociechy.

 

 

Pozycje
Flaga narodowa Ukrainy
Ukraina  
Kalendarz wydarzeń
Materiały dydaktyczne
Otwarte Zasoby Edukacyjne
Biblioteka poleca
Gry planszowe
Wystawy
Akademia Wartości
Ogólnopolskie Forum Bibliotek Pedagogicznych
Jubileusz - 100 lat PBW
Poradnik Na Focha
Pomocne linki oświatowe

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
al. F. Focha 39, Kraków 30-119

nr konta: 39 1020 4900 0000 8502 3122 7919

  sekretariat@pbw.edu.pl
   tel. (+48) 12 421 10 98

© 2024 Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Krakowie
Free Joomla! templates by Engine Templates
Strona korzysta z plików cookie, które ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług zgadzasz się, że używamy plików cookie.