Ikonki
KSIĄŻKI ONLINE
KSIĄŻKI ONLINE
ZAMÓW I WYPOŻYCZ
ZAMÓW I WYPOŻYCZ
ZAPISZ SIĘ DO BIBLIOTEKI
OFERTA EDUKACYJNA
OFERTA EDUKACYJNA

"Sońka" Ignacy Karpowicz, Wydawnictwo Literackie, 2014

Sam tytuł już intryguje i przykuwa uwagę. Podobnie okładka - szorstka, prosta, ascetyczna. Jak Sońka.

Barwne zdania i baśniowy początek książki pogłębiają chęć poznania losów tytułowej kobiety. Historia (jakich wiele w powojennej literaturze) urzeka pięknem poetyckiej prozy, zdania poprzetykane słownictwem białoruskim poruszają wyobraźnię, wprowadzają kresowy klimat i nie pozwalają zapomnieć o losach skromnej Soni zwanej Białą, Kulawą albo Dobrą.

Punktem wyjściowym dla powieści jest spotkanie, zderzenie prostej kobiety z "miastowym królewiczem" Igorem, który "przybył z niewidzialnej dali, żeby wysłuchać, zrozumieć i pożegnać Sonię". Wspomnienia snute przez staruszkę dotyczą czasów wojennych, miłości, cierpienia, tęsknoty, są uniwersalne, a przez to jakże prawdziwe i sugestywne! Wraz z Igorem "jesteśmy w bajce (...) w bajce o życiu.

 

W innej konwencji życie jest nie do zniesienia". Niemniej jednak śledzenie historii Soni to trudna i wymagająca lektura; ból wyzierający z opowieści jest odczuwalny dla czytelnika, pozostawia ślad, podobnie jak twarz Soni, która "zstąpiła z ikony: brązowa, czerstwa, popękana, bez znaczenia i kłamstwa (...). Bo twarz Soni to twarz po prostu: widać, że coś przeżyła, widać, że coś marzyła (...)". Wraz z kolejnymi stronami książki twarz wiejskiej kobiety rozkwita pod wpływem wspomnień, a czytelnik zapada się w smutku i żalu nad jej losem.

Konstrukcja nowej książki Ignacego Karpowicza jest tak pomyślana, by ułatwić czytelnikowi wejście w świat bolesnej historii tytułowej bohaterki. Fabuła i wysublimowane wydanie utworu posiadają dużo pustych miejsc na "oddech" i "przestrzeń", tak potrzebnych, by ochłonąć po emocjonalnym i estetycznym wstrząsie. Rola Igora nie sprowadza się do biernego słuchania; to dzięki jego specyficznej recepcji opowieści Sońki, czytelnik odbierze ją jako swoisty teatr życia.

 

Przyznam się, że mój czytelniczy świat byłby ubogi bez "Sońki". Wysłuchajcie historii podlaskiej szeptuchy...

 

Rada: Smakować książkę zdanie po zdaniu. Nie pochłaniać w jeden wieczór.

 

Pozycje
Flaga narodowa Ukrainy
Ukraina  
Kalendarz wydarzeń
Materiały dydaktyczne
Otwarte Zasoby Edukacyjne
Biblioteka poleca
Gry planszowe
Wystawy
Akademia Wartości
Ogólnopolskie Forum Bibliotek Pedagogicznych
Jubileusz - 100 lat PBW
Poradnik Na Focha
Pomocne linki oświatowe

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
al. F. Focha 39, Kraków 30-119

nr konta: 39 1020 4900 0000 8502 3122 7919

  sekretariat@pbw.edu.pl
   tel. (+48) 12 421 10 98

© 2024 Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Krakowie
Free Joomla! templates by Engine Templates
Strona korzysta z plików cookie, które ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług zgadzasz się, że używamy plików cookie.