"Śpiewaj ogrody" Paweł Huelle, Wydawnictwo Znak 2014

Te kilka słów omówienia kieruję do osób, które nigdy nie zetknęły się z prozą Pawła Huellego. Tych, którzy czytali już "Weisera Dawidka", "Castorpa", "Opowieści chłodnego morza" czy "Ostatnią wieczerzę" nie muszę namawiać do sięgnięcia po najnowszą powieść pisarza. Po raz kolejny Huelle czaruje słowami i darem opowiadania...

Pisarz zabiera nas w podróż fabularną po czasach przedwojennych, wojennych oraz powojennych; powieść rozpisana jest na głosy, jak w kompozycji muzycznej. A muzyki w książce jest całkiem sporo - historia wyszperanej w budapesztańskim antykwariacie partutury nieznanej opery Ryszarda Wagnera, kwartet Schuberta grany w czerwcową noc przez czwórkę przyjaciół oraz tajemnicze słowa "Śpiewaj ogrody (...) śpiewaj je błogo, sław je nieporównywalne" sączące się w lipowe aleje.

 

Gdański dwór w Polankach i otaczający go ogród pani Grety jest jednak nie tylko świadkiem przepięknej muzyki, spełnionej miłości, minionych szczęśliwych lat. Jest to miejsce okaleczone biegiem wielkiej historii świata, która czyni spustoszenia w uporządkowanym życiu mieszkańców dworu i samym mieście Gdańsku.

"Śpiewaj ogrody" to misternie utkana wielowątkowa powieść, klimatyczna, napisana finezyjnym, bogatym językiem. Zdumiewająca jest sensualność snutych opowieści, z każdej strony książki czuć zapachy siana, morza, letniego ogrodu; słychać rozbrzmiewającą muzykę – a wszystkie obrazy zaklęte jak w starej, nostalgicznej fotografii. Najbardziej urzekające są motywy, sceny kaszubskie – zwyczaj Pustej Nocy, magiczny wieczór na kutrze osadzonym na mieliźnie. Nie sposób wspomnieć wszystkich motywów epopei gdańskiej, nie chcę Wam zabierać radości wczytywania się, zaczytania... we wspomnieniach wspominanych we wspomnieniach.

Z całym zaangażowaniem i prawdziwą przyjemnością polecam podróż w świat kreacji Pawła Huellego z postacią pana Bieszke jako "przewoźnika w czasie", jako dyrygenta muzycznej opowieści o minionych czasach.

 

Pięknie wydana książka!

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
al. F. Focha 39, Kraków 30-119

nr konta: 39 1020 4900 0000 8502 3122 7919

  sekretariat@pbw.edu.pl
  Telefon: 12 421 10 98
  Fax: 12 421 10 98

2020 © PBW Kraków
Free Joomla! templates by Engine Templates
Strona korzysta z plików cookie, które ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług zgadzasz się, że używamy plików cookie.