Ikonki
KSIĄŻKI ONLINE
KSIĄŻKI ONLINE
ZAMÓW I WYPOŻYCZ
ZAMÓW I WYPOŻYCZ
ZAPISZ SIĘ DO BIBLIOTEKI
OFERTA EDUKACYJNA
OFERTA EDUKACYJNA
Okładka książki Cyfrowe dzieci. Sztuka skutecznego porozumiewania się z dziećmi. Na środku grafika przedstawiająca młodego chłopaka siedzącego przed laptopem, ze słuchawkami na uszach, trzymającego w dłoniach pad do gier, obok laptopa leży smartfon.

„Cyfrowe dzieci. Sztuka skutecznego porozumiewania się z dziećmi”, Beata Pawłowicz, Tomasz Srebnicki, Wydawnictwo Zwierciadło, 2021

 

Wychowanie dzieci zawsze niesie ze sobą wiele wyzwań. We współczesnych przesiąkniętych technologią czasach doszło jeszcze jedno - wirtualna rzeczywistość, w której dzieci i nastolatki czują się jak ryba w wodzie. Czeka tam jednak na nie mnóstwo pułapek, podobnie jak w życiu realnym. Jak uchronić przed nimi dzieci?

Żyjemy w świecie, w którym coraz rzadziej rozmawia się face to face. Można stwierdzić, że zanika sztuka prowadzenia konwersacji. Niekiedy łatwiej jest „uciec” w wirtualny świat, niż zmierzyć się z rzeczywistością.

Książka „Cyfrowe dzieci” stanowi zbiór rozmów z ekspertami o tym, jak rozmawiać z dzieckiem i jak nauczyć się Go słuchać. Dzięki niej poznamy odpowiedzi na nurtujące nas pytania, między innymi co zrobić, by nie zabraniać młodym internetowego życia i jednocześnie wiedzieć, że korzystają z dóbr technologii w bezpieczny sposób.

Publikacja może być przydatna dla nauczycieli, wychowawców, rodziców, studentów. Informuje co zrobić, by dzieci zaczęły zauważać zagrożenia, jakie mogą napotkać w sieci. Ukazuje też, w jaki sposób „zabrać się” do przeprowadzania z nimi rozmów na różne tematy.

Książka została podzielona na 12 rozdziałów, z których każdy porusza inne zagadnienie. Na końcu zamieszczone zostały godne uwagi „Ćwiczenia na szacunek”.

Większość rozdziałów stanowi zapis rozmów Beaty Pawłowicz z dr. Tomaszem Srebnickim. Ten specjalista w zakresie psychoterapii dzieci i młodzieży od ponad 15 lat prowadzi działalność dydaktyczną i terapeutyczną związaną z zaburzeniami wieku rozwojowego oraz trudnymi zachowaniami młodych pacjentów. W książce radzi jak rozmawiać z dziećmi. Podaje przykłady codziennych sytuacji oraz rozwiązania problemów na przykładzie bohaterów. Podkreśla istotę aktywnego słuchania dzieci przez dorosłych, a może nawet przypomnienia sobie, jak to było, gdy mieliśmy naście lat... W podsumowaniu pierwszego rozdziału przeczytamy o tych sytuacjach, kiedy rodzice zniechęcają młodych do rozmowy. Dr Srebnicki wskazuje sposoby odbudowania komunikacji z dzieckiem. W poradniku znajdziemy ćwiczenia do wdrożenia w codziennym życiu. Pokazują, że nie zawsze trzeba korzystać z technologii.

Drugą rozmówczynią autorki jest psychoterapeutka Magda Augustyniak, która opowiada, jak komunikować się z dziećmi szczególnie wrażliwymi. Wskazuje, że bardzo ważne są rozmowy o emocjach oraz to, by rodzice nauczyli swoje pociechy jak radzić sobie z nimi w „zdrowy” sposób. Inaczej dziecko może się samookaleczać, szukać ulgi w używkach, sięgać po alkohol, narkotyki. Nieradzenie sobie z emocjami przez młodego człowieka jest niekiedy również przyczynkiem do chorób - anoreksji, bulimii. Psychoterapeutka proponuje przykładowe odpowiedzi na pytania i zachowania dzieci. Wyjaśnia również co to jest borderline i gdzie szukać fachowej pomocy.

Ostatni rozdział poświęcony został tematowi „Tabu, czyli czy i jak rozmawiać z dziećmi o seksie?!” Ekspertem w tej dziedzinie jest Bianca-Beata Kotoro, psychoseksuolog, psychoonkolog, terapeuta, psycholog społeczny. Odpowiadając na pytania autorki, przekonuje nas, żebyśmy nie bali się rozmawiać z dzieckiem, nawet tym w wieku przedszkolnym, na tematy związane z anatomią i seksualnością człowieka.

Po lekturze tej książki mogę stwierdzić, że jest to przede wszystkim kopalnia wiedzy na temat tego, jak porozumiewać się z dzieckiem. To kolejna ważna publikacja, która uświadamia dorosłym, że nakazy, krzyki, karanie, nagradzanie nie wniosą niczego dobrego do naszej relacji z młodymi. Warto natomiast podejmować z nimi komunikację, aktywnie słuchać i próbować zrozumieć ich świat.

 


 Źródło: opis na okładce
Pozycje
Flaga narodowa Ukrainy
Ukraina  
Kalendarz wydarzeń
Materiały dydaktyczne
Otwarte Zasoby Edukacyjne
Biblioteka poleca
Gry planszowe
Wystawy
Akademia Wartości
Ogólnopolskie Forum Bibliotek Pedagogicznych
Jubileusz - 100 lat PBW
Poradnik Na Focha
Pomocne linki oświatowe

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
al. F. Focha 39, Kraków 30-119

nr konta: 39 1020 4900 0000 8502 3122 7919

  sekretariat@pbw.edu.pl
   tel. (+48) 12 421 10 98

© 2024 Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Krakowie
Free Joomla! templates by Engine Templates
Strona korzysta z plików cookie, które ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług zgadzasz się, że używamy plików cookie.