„Życie animowane. Opowieść o bohaterach, ich pomocnikach i autyzmie”, Ron Suskind, Wydawnictwo UJ, 2018

Twoje życie wydaje się być całkiem normalne, lecz pewnego dnia znikasz w czeluściach własnego umysłu, nie wiedząc jak się wydostać. Przemierzasz zakamarki swojej psychiki próbując zrozumieć samego siebie…

Owen Suskind do trzeciego roku życia rozwijał się jak zwyczajny chłopiec. Po przeprowadzce w nowe miejsce nagle przestał mówić. Diagnoza - autyzm. Rodzice chłopca podjęli wieloletnią, heroiczną walkę o każdy nowy dzień, o każde nowe słowo. Ogromną rolę w życiu Owena i jego bliskich odegrały bajki i filmy wytwórni The Walt Disney Company, które chłopiec oglądał wielokrotnie. Filmowi bohaterowie byli dla Owena najlepszymi przyjaciółmi, dzięki nim mógł się rozwijać, dawali mu wsparcie, dialogi stanowiły swego rodzaju przestrzeń komunikacyjną.

Najwierniejszymi towarzyszami Owena stali się tak zwani „pomocnicy” z bajek Disneya, czyli nie główni bohaterowie, a ich lojalni kompani. To oni nauczyli chłopca jak okiełznać strach, znieść porażkę, cieszyć się, śmiać i okazywać miłość.

Ron Suskind, dziennikarz, laureat Nagrody Pulitzera, w swojej książce opisuje dwadzieścia lat zmagań z chorobą syna. Autor pokazuje, jak miłość do dziecka potrafi zmienić postrzeganie świata i przewartościować priorytety. Dzięki ogromnemu poświęceniu rodziny Owen wyrósł na wspaniałego człowieka.

Nie jest to kolejna publikacja naukowa opatrzona fachową terminologią, lecz swoisty reportaż okraszony uczuciami, napisany z niezwykłą wrażliwością i szczerością przez ojca, który latami zmagał się z trudnościami, jakie przyniosła nieoczekiwana diagnoza.

Książka Suskind’a to drogowskaz, który powiedzie rodziców przez zakamarki umysłu dziecka autystycznego i pomoże rozświetlić mroczną przyszłość. Publikacja może zainspirować także specjalistów, pedagogów, psychologów, nauczycieli, którzy pragną dowiedzieć się więcej o zaburzeniach ze spektrum autyzmu, widzianych oczami rodzica.

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
al. F. Focha 39, Kraków 30-119

nr konta: 39 1020 4900 0000 8502 3122 7919

  sekretariat@pbw.edu.pl
   tel. (+48) 12 421 10 98
  fax (+48) 12 421 10 98

2021 © PBW Kraków
Free Joomla! templates by Engine Templates
Strona korzysta z plików cookie, które ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług zgadzasz się, że używamy plików cookie.