„Uzależnienia 2.0. Dlaczego tak trudno się oprzeć nowym technologiom”, Adam Alter, Wydawnictwo UJ, 2018

Żyjemy w epoce uzależnień. Obsesyjnie sprawdzamy, czy pojawiła się nowa wiadomość w naszej skrzynce mailowej, wpis na Facebooku albo polubienie na Instagramie. Godzinami oglądamy kolejne odcinki seriali i filmiki na YouTubie.1

Jesteśmy uzależnieni od smartfonów, poczty elektronicznej, telewizji, gier komputerowych, zakupów, pracy, a nawet od ćwiczeń. Nasze uzależnienia wynikają w głównej mierze z gwałtownego rozwoju nauki i techniki. Większość zdobyczy nowych technologii nie istniała przed rokiem 2000, a w ciągu kilkunastu lat pojawi się ich o wiele więcej.

Jako homo sapiens ludzie są gatunkiem rozumnym, więc dlaczego tak łatwou zależniają się od nowoczesnych technologii?

Odpowiedzi na to pytanie poszukuje Adam Alter, amerykański doktor psychologii społecznej i wykładowca w Stern School of Business Uniwersytetu Nowojorskiego. Na kartach prawie czterystustronicowego dzieła szczegółowo omawia uzależnienia 2.0. Autor próbuje prześledzić jak powstają zachowania nałogowe i dlaczego tak trudno im się oprzeć.

W kolejnych rozdziałach doktor Alter przedstawia źródła i poszczególne etapy uzależnień od nowych technologii. Autor nakreśla czym są uzależnienia behawioralne, omawia ich przyczyny i skutki, opisuje historię substancji, które uzależniały ludzi przez tysiące lat, na przykładach prezentuje działanie reakcji zwrotnej oraz popularność efektu zawieszenia akcji. Twórca książki doskonale wie, że każdy może być uzależniony dlatego próbuje przestrzec swoich czytelników przed zgubnym działaniem nowoczesnych narzędzi komunikacji.

Projektanci aplikacjii stron internetowych prześcigają się w pomysłach, aby ich produkt był jak najlepszy i jednoczył dużą liczbę użytkowników, którzy spędzaliby jak najwięcej czasu ze smartfonem w ręku. Tymczasem nie zdają sobie sprawy, jak bardzo ich produkt może uzależniać. W 2014 roku Facebook był tylko niewinną zabawką, a już w 2016 jego użytkownicy nie mogli się bez niego obejść. Udostępnianie postów zajmuje nam coraz więcej czasu, a od ilości lajków zależy nasza pozycja społeczna.

Są jednak takie uzależnienia, które mogą przynieść pozytywne skutki. W 1991 roku gra Tetris została uznana za pierwszą grę wideo poprawiającą funkcjonowanie i efektywność mózgu, a gamifikacja pozwala w przyjemny sposób przyswoić trudną wiedzę.

Adam Alter w swojej publikacji dogłębnie omawia poszczególne aspekty uzależnień, posiłkując się wieloma przykładami zaczerpniętymi z życia. Tak szczegółowo przeanalizowane zagadnienia dostarczą rzetelnej wiedzy, ale mogą także prowadzić do irytacji, gdy poszukiwana jest konkretna odpowiedź na stawiane pytanie.

Omówiona pozycja będzie idealna dla osób, które chcą poznać wieloaspektowość i mechanizmy działania uzależnień.

 


 Źródło: opis na okładce

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
al. F. Focha 39, Kraków 30-119

nr konta: 39 1020 4900 0000 8502 3122 7919

  sekretariat@pbw.edu.pl
  Telefon: 12 421 10 98
  Fax: 12 421 10 98

2020 © PBW Kraków
Free Joomla! templates by Engine Templates
Strona korzysta z plików cookie, które ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług zgadzasz się, że używamy plików cookie.