"Aksamitny królik czyli jak zabawki stają się Prawdziwe", Margery Williams, Prószyński i S-ka, 2017

Zapewne niejeden z Was będąc dzieckiem marzył, aby jego ulubione zabawki stały się prawdziwe. Chcieliśmy pogalopować w dal na koniku na biegunach i tulić do snu kudłatego, a nie pluszowego misia. Pragnęliśmy zatrzymać przy sobie nasze zabawki na zawsze i nie wyobrażaliśmy sobie, aby mogło ich zabraknąć.

Opowiadanie Margery Williams „Aksamitny królik czyli jak zabawki stają się Prawdziwe” doskonale odzwierciedla dziecięce marzenia o Prawdziwym przyjacielu.

Pewien grubiutki i puchaty Aksamitny Królik zapragnął aby ktoś go pokochał całym sercem, dzięki czemu mógłby stać się Prawdziwym Królikiem. To marzenie było jednak trudne do zrealizowania, ponieważ w pokoju Chłopca, w którym mieszkał Królik, było wiele ciekawych i nowoczesnych zabawek.

 

Nadzieję na przemianę w Prawdziwą Zabawkę podarował Królikowi Zamszowy Koń:

Prawdziwym nie stajesz się w jednej chwili. Przemiana trwa bardzo długo. Właśnie dlatego nie przytrafia się tym, którzy się łatwo psują, ani tym, z którymi trzeba delikatnie się obchodzić. Prawdziwym stajesz się dopiero wtedy, gdy już wykochano z ciebie większość sierści, gdy oczy ci wypadają i puszczają szwy, kiedy wyglądasz zupełnie żałośnie. Ale to jest bez znaczenia, bo skoro już jesteś Prawdziwy, w oczach tego, który Cię kocha, nie możesz być brzydki.

(str. 11)

Czytając pierwszy raz „Aksamitnego Królika…”  z zapartym tchem śledzimy losy głównego bohatera i obserwujemy jego pogoń za marzeniami. Mimo, iż książeczka jest stosunkowo krótka (44 strony), to doskonała lektura dla dzieci ucząca miłości, akceptacji i wiary we własne pragnienia.

Opowiadanie może stanowić także idealną podstawę do rozmów z młodym odbiorcą o życiu po śmierci.

- Jestem Wróżką z magicznego dziecięcego pokoju (...) Troszczę się o wszystkie zabawki kochane przez dzieci. Gdy są już stare i zniszczone i gdy dzieci już ich nie potrzebują, pojawiam się i zabieram je ze sobą, by przemienić je w prawdziwe.

(str. 38)

Książki przeznaczone dla dzieci często mają więcej do przekazania, niż lektury dla dorosłych. Możemy czytać je wiele razy i odkrywać na nowo piękno zapisanych słów. Tak samo jest z opowiadaniem Margery Williams: inne wartości płynące z lektury dostrzeże dziesięcioletnie dziecko, a inne czterdziestoletni mężczyzna. Nie zmienia to faktu, że książka jest idealna dla osoby w każdym wieku - do poczytania dzieciom przy kominku, czy samemu po ciężkim dniu. Wzrusza i ściska za serce.

„Aksamitny królik czyli jak zabawki stają się Prawdziwe” to najważniejsza książka światowej literatury dla dzieci. Po raz pierwszy została wydana w 1922 roku, jednak w Polsce ukazała się dopiero w 2009 roku. Zaskakujące i bardzo wyraziste ilustracje angielskiego malarza Williama Nicholsona dopełniają niezwykłej magii opowiadania, a nowe wydanie z 2017 roku (w pięknej, twardej oprawie) pozwoli długo cieszyć się towarzystwem Aksamitnego Królika i jego przyjaciół.

 

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
al. F. Focha 39, Kraków 30-119

nr konta: 39 1020 4900 0000 8502 3122 7919

  sekretariat@pbw.edu.pl
  Telefon: 12 421 10 98
  Fax: 12 421 10 98

2020 © PBW Kraków
Free Joomla! templates by Engine Templates
Strona korzysta z plików cookie, które ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług zgadzasz się, że używamy plików cookie.