"Sen Alicji, czyli jak działa mózg", Jerzy Vetulani, Maria Mazurek, Marcin Wierzchowski, Mando – Wydawnictwo WAM 2017

Czy wiecie, że móżdżek odpowiada za to, żebyśmy nie rozlali kakao, pamięć można porównać do finansów, uszkodzenie wzgórza mózgu powoduje nieodwracalną śpiączkę, a ptaki potrafią rozpoznawać ludzi po wyglądzie? Te oraz inne ciekawostki zostały zawarte w ostatniej i jedynej książce przeznaczonej dla dzieci autorstwa między innymi profesora Jerzego Vetulaniego.

Profesor Vetulani dla wielu był i zawsze pozostanie autorytetem w dziedzinie neurobiologii. Oprócz olbrzymiej wiedzy posiadał również niezwykły dar opowiadania o trudnych i skomplikowanych sekretach nauki w interesujący sposób.

Jak działa mózg? Odpowiedź na to pytanie codziennie spędza sen z powiek tysiącom badaczy, którzy zajmują się neuronauką. Mózg ludzki jest fascynującym, genialnie skonstruowanym organem, nie mniej jednak bardzo zawiłym i złożonym. Wielu dorosłych nie jest w stanie pojąć i zrozumieć jego działania, dlatego prawdziwą sztuką jest przekazać tę fascynującą wiedzę dzieciom. Udało się to jednak profesorowi Vetulaniemu, który w książce „Sen Alicji, czyli jak działa mózg” w szczegółowy, a zarazem prosty i atrakcyjny sposób opisuje funkcjonowanie tego najważniejszego narządu.

Gdy Alicja śpi, budzą się neurony. Prawdę mówiąc, one nigdy nie śpią, co najwyżej potrzebują nieco odpocząć. Tym razem mózg Alicji postanowił wyprodukować nietypowy sen, podczas którego opowie, w jaki sposób dowodzi całym organizmem.

(źródło: opis z okładki)

Profesor Vetulani wraz ze współautorką Marią Mazurek i ilustratorem Marcinem Wierzchowskim tłumaczą budowę mózgu, podstawy ewolucji zwierząt i ludzi, znaczenie emocji w życiu człowieka, rodzaje i działanie pamięci, rolę genów i hormonów oraz znaczenie świadomości.

Dzieło przeznaczone jest dla dzieci, ale zapewne znajdzie wielu sympatyków także wśród dorosłych, którzy niejednokrotnie stwierdzą O! Tego nie wiedziałem!

„Sen Alicji, czyli jak działa mózg” to przepięknie wydana, fantastyczna i jedyna w swoim rodzaju książka o mózgu. Publikacja pełna jest anegdot, przykładów i trafnych spostrzeżeń. Opatrzona została cudownymi ilustracjami, które dopełniają bogatą treść, a dzięki przemyślanym infografikom łatwiej zrozumieć przekazywane wiadomości. Nie brakuje w niej także sporej dawki dobrego humoru: nawet największy smutas niejednokrotnie parsknie ze śmiechu!

 

 

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
al. F. Focha 39, Kraków 30-119

nr konta: 39 1020 4900 0000 8502 3122 7919

  sekretariat@pbw.edu.pl
   tel. (+48) 12 421 10 98
  fax (+48) 12 421 10 98

2020 © PBW Kraków
Free Joomla! templates by Engine Templates
Strona korzysta z plików cookie, które ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług zgadzasz się, że używamy plików cookie.