„Seks, prochy i zespół Aspergera. Przewodnik po dorosłości dla osób z zespołem Aspergera”, Luke Jackson, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, 2018

(…) Odmienność jest nie tylko fajna, jest wyzwalająca.

Osoby z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, w tym z zespołem Aspergera, często postrzegane są jako inne, dziwne, odmienne. Rzadko kiedy wnikamy w ich sposób myślenia, „wchodzimy w ich skórę” i staramy się zrozumieć jakie uczucia nimi kierują. Zdarza się również tak, że nie wiemy o problemach osób, z którymi rozmawiamy.

Luke Jackson to młody mężczyzna z zespołem Aspergera, który nie zamyka się w szklanej bańce swoich zaburzeń, ale wychodzi naprzeciw wyzwaniom, czekającym na niego podczas życiowej drogi. W drugiej już książce „Seks, prochy i zespół Aspergera. Przewodnik po dorosłości dla osób z zespołem Aspergera” (kontynuacji książki „Świry, dziwadła i zespół Aspergera”) przedstawia uroki dorosłego życia osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu.

Publikacja podzielona jest na dziewięć rozdziałów, w których kolejno zostały omówione zagadnienia takie jak: problemy wieku dojrzewania, praca i edukacja, bullying, spotkania towarzyskie, oddziaływanie narkotyków na organizm ludzki, seks i związki, dorastanie.

W każdym z rozdziałów Luke Jackson w zabawny sposób opisuje własne doświadczenia związane z problemami wieku dorastania, presją otoczenia, problemami w nauce, agresją rówieśników, bullying’iem, apatią, konsekwencjami zażywania narkotyków, tworzeniem stałych związków i nawiązywaniem przyjaźni.

Podstawowe bodźce takie jak zapachy, dźwięki, czy smaki, są przez osoby z ASD (z ang. autism spectrum disorder - Spektrum zaburzeń autystycznych) odczuwane silniej, a najmniejszy dotyk może sprawić im ból. Normalnym zjawiskiem są dla nich skrajne zmiany nastrojów, depresja, czy autodestrukcyjne zachowania. Ważna jest rutyna, ustalenie pewnych reguł i zasad, szczerość wobec pracodawców i nowopoznanych osób, ponieważ to ułatwia im funkcjonowanie w społeczeństwie.

Autor przedstawia gotowe rozwiązania, mające na celu ułatwienie osobom z zespołem Aspergera, przejścia drogi do dorosłości. Z rozbrajającą szczerością Jackson opisuje bariery, z jakimi borykają się osoby z zaburzeniami ze spektrum autyzmu podczas randek. Wskazuje sposoby na zwiększenie szans spotkania z drugą osobą, rozpoczynania konwersacji, jak uniknąć strachu przed ludźmi i wywrzeć na nich pozytywne pierwsze wrażenie.

To idealna pozycja dla nastolatków i młodych dorosłych z zespołem Aspergera, ich rodziców, bliskich, specjalistów zajmujących się zaburzeniami ze spektrum autyzmu oraz wszystkich zainteresowanych tematyką ASD. W prosty, a momentami satyryczny sposób przedstawia problemy, z jakimi zmagają się osoby z ASD w okresie dorastania i wkraczania w dorosłość. Luke Jackson z własnego doświadczenia i obserwacji opisuje fakty i mity dotyczące autyzmu oraz zespołu Aspergera. Motywująca lektura o tym, jak nie bać się siebie i innych oraz cieszyć się każdym nowym dniem.

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
al. F. Focha 39, Kraków 30-119

nr konta: 39 1020 4900 0000 8502 3122 7919

  sekretariat@pbw.edu.pl
   tel. (+48) 12 421 10 98
  fax (+48) 12 421 10 98

2020 © PBW Kraków
Free Joomla! templates by Engine Templates
Strona korzysta z plików cookie, które ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług zgadzasz się, że używamy plików cookie.