"Genialna przyjaciółka", Elena Ferrante, Wydawnictwo Sonia Draga, 2017

Genialna przyjaciółka to pierwszy tom cyklu Eleny Ferrante o niezwykłej przyjaźni dwóch wyjątkowych kobiet.

Elena i Lili były przyjaciółkami od najmłodszych lat. Gdy jedna z nich znika, druga postanawia opisać ich niezwykłą przyjaźń.
Sześćdziesięcioletnia Lili znika bez śladu. Elena odkrywa, że przyjaciółka z dzieciństwa wcieliła w życie swój odwieczny plan zniknięcia ze świata, nie pozostawiwszy żadnego świadectwa swojego istnienia. Aby poznać powód nagłego zniknięcia przyjaciółki, Elena postanawia opisać historię więzi dwóch diametralnie różnych dziewczynek, której początek przypada na lata pięćdziesiąte XX wieku.

Historia toczy się w powojennym Neapolu, na osiedlu zdominowanym przez biedę, bezprawie i degenerację. Dzieciństwo dziewczynek przepełnione było przemocą i przeświadczeniem, że mężczyzna jest panem domu i zawsze ma rację, a sprzeciw jego woli będzie surowo karany. Dziewczynki zaprzyjaźniły się w pierwszej klasie szkoły podstawowej. Mimo, że miały różny charakter (Elena była dobra i spokojna, a Lili agresywna i pyskata), to doskonale się dogadywały. Obie były piekielnie inteligentne i dobrze się uczyły, jednak tylko Elena postanowiła kontynuować naukę w gimnazjum, a później w liceum, podczas gdy Lili poprzestała na ukończeniu szkoły podstawowej. Dziewczynki wspólnie mierzyły się z problemami dzieciństwa, zawiłościami w szkole, trudnościami w nauce, pierwszymi miłościami, a później okresem dorastania i wejścia w samodzielne dorosłe życie.

Ich przyjaźń miała specyficzny charakter. W czasach szkolnych opierała się głównie na współzawodnictwie. Lili była złośliwa, nie zależało jej na przyjaźni innych. Była niedomyta i mówiła gwarą, jednak Elenie imponowała swoją stanowczością i agresywnym zachowaniem. Elena przez cały czas zabiegała o atencję koleżanki, zawsze czuła się od niej gorsza i niejednokrotnie musiała udowadniać swoją wartość i ciężko pracować na pozycję w społeczeństwie.

Największym marzeniem dziewcząt było wyrwanie się ze swojej ubogiej dzielnicy. Poniekąd im się to udało: Elenie dzięki ciężkiej pracy, a Lili poprzez małżeństwo z bogatym mężczyzną.

Jak potoczą się losy przyjaciółek? Dlaczego Lili postanowiła zniknąć, mimo że wiodła dostatnie życie? Tego możecie dowiedzieć się, sięgając po kolejne tomy cyklu Eleny Ferrante.

Książka Genialna przyjaciółka to mroczna, a zarazem optymistyczna opowieść o trudach dojrzewania i sile przyjaźni, napisana prostym, lekkim językiem. Uroku dodają wartka akcja, wielowątkowość zdarzeń i nietuzinkowe postaci.

Będzie to idealna lektura na wakacyjne dni dla osób, które chcą przenieść się do powojennego Neapolu i zasmakować w lokalnej kulturze i obyczajach.

 

 

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Hugona Kołłątaja w Krakowie
al. F. Focha 39, Kraków 30-119

nr konta: 39 1020 4900 0000 8502 3122 7919

  sekretariat@pbw.edu.pl
  Telefon: 12 421 10 98
  Fax: 12 421 10 98

2020 © PBW Kraków
Free Joomla! templates by Engine Templates
Strona korzysta z plików cookie, które ułatwiają świadczenie naszych usług. Korzystając z naszych usług zgadzasz się, że używamy plików cookie.